Trabzon’un batısında Cumhur’da sıkıntı Millet’te umut

Trabzon’un batısında Cumhur’da sıkıntı Millet’te umut

Beşikdüzü, Düzköy CHP’nin gibi Çarşıbaşı, Akçaabat ve Tonya’da sürpriz olabilir, diğer ilçelerde başa baş yarış var...

21 Şubat 2019 - 11:48

Merkez ve batı bölgesi İlçelerinde son durum!

  Beşikdüzü: İlçede uzun süredir gazetecilik yapan Ahmet Saraç’a, ‘Beşikdüzü’nde son durum nedir?’ diye sorduk. ‘Yerel seçimlerde oy kullanmam. Bu seçimde de kullanmayacağım’ diyen Saraç, kısa bir değerlendirme yaptı. Saraç’ın oy kullanmıyorum, söylemi doğru değil.

besikduzu-(2)-012.jpgbesikduzu-(1)-005.jpg

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı isen, ister boş istersen bir adaya veya partiye oyunu vereceksin. Saraç, iddialı bir ifade kullandı ve ‘Beşikdüzü’nde Orhan Bıçakçıoğlu, Ramis Uzun’un kazanması için ne gerekiyorsa onu yaptı’ dedi. Orhan Bıçakçıoğlu’nun özellikle imar konusundaki icraatı farklı kesimlerden tepki aldığı doğru. Bıçakçıoğlu’na gösterilen tepkinin faturasını AK Parti adayı Harun Demirci ödeyecek gibi. Gerçi, Demirci de iyi çalışıyor. Partiyi toparlamaya ve MHP’den destek almaya çalışıyor.  Demirci, sessiz ve derinden gidiyor.  İYİ Parti’nin desteklediği CHP adayı Ramis Uzun rahat ve kazanacağından emin olmasına rağmen Cumhur İttifakının adayı Demirci gibi çalışmalarını aksatmadan sürdürüyor.
Vakfıkebir: Mevcut başkan Muhammet Balta, kendinden emin. Millet İttifakının CHP’li adayı Emin Uludüz dağ bayır dolaşıyor. Uludüz geçenlerde bir toplantıda, ‘Göstergeler seçimi kazanacağımız yönünde’ dedi. Uludüz Vakfıkebir de seçimi kazanır mı kazanmaz mı, bilemiyoruz. Muhammet Balta, iktidarın da rüzgarını arkasına almış gidiyor. 
Çarşıbaşı:  Çarşıbaşı’nda seçimin Cumhur İttifakının MHP’li adayı Mümin Nuhoğlu ile Millet İttifakının İYİ Partili Mehmet Turan arasında geçmesi beklenirken son gün MHP eski ilçe başkanı ve belediye başkan adayı Halil Kul, bağımsız aday oldu. 

carsibasi-(1)-001.jpg carsibasi-(2)-002.jpg

Halil Kul, Çarşıbaşı’nda etkili bir isim. Eski belediye başkanlarından Mehmet Turan’ı destek açıklaması yapmamalarına rağmen AK Partili bir grup destekliyor. Diğer yandan Mümin Nuhoğlu, AK Partili seçmenin desteğini almaya çalışıyor. Çarşıbaşı’nda Halil Kul’un adaylığı yarışı daha da çekişmeli hale getirdi. Bu ilçede seçimi kim kazanırsa az bir oy farkla kazanacağı söyleniyor.
Şalpazarı: Üç adayın yarıştığı bu ilçede ibre her ne kadar Cumhur İttifakının MHP’li adayı Refik Kurukız’dan yana görünse de, bağımsız ve İYİ Parti adayı Önsöz de iddialı. 

salpazari-(1)-002.jpgsalpazari-(2)-002.jpg

AKP’nin 1. sıra Belediye Meclis adayı Atilla Ataman aradı ve ‘Şalpazarı’nda rekor oy alacağız’ dedi. Cumhur İttifakı Şalpazarı’nda belediye başkanlık yarışında mı yoksa belediye meclisin mi rekor oy alacak, orası belli değil. Şalpazarı’nda Cumhur İttifakının meclis listesi rekor oy almasına alabilir de başkanlık ta işler biraz karışık gibi!
Tonya: Tonya da yarış Cumhur İttifakı’nın AK Partili adayı Osman Beşel ile Millet İttifakının CHP’li adayı Şuayip Aydın arasında geçecek. Tonya’da Milletvekili Salih Cora’nın ağırlığı ve gücü var. Tonyalılar genel seçimde Salih Cora’ya destek verdi.

tonya.jpgtonya.png

Yerel seçimde Cora yarışmıyor. Osman Beşel de Şuayip Aydın da Tonya’da sevilen iki isim. Osman Beşel, bir adım önde Şuayip Aydın onu takip ediyor. Tonya’da seçimi bazı mahallelerin oylarının belirleyeceğini söyleyebiliriz.
Akçaabat: Aday belirleme sürecinde AK Parti teşkilatında ve partiler arasında kırgınlıklar yaşandı.

akcaabat-004.jpg akcaabat-001.png

Cumhur İttifakının adayı Osman Nuri Ekim, MHP’nin bir bölümünün desteği ile önde görünse de Cumhur İttifakının adayı Osman Akbulut büyük atak yaptı. Meclis listesinin ilk sırasına Aslan Güner’i aldı. Derecik ve Mersin bölgesinde iyi durumda. İlçe merkezindeki esnaf tepkili. Bu tepki oya döner mi belli değil. Akbulut, MHP’nin eski tüfeklerinin birçoğunun desteğini almış durumda. Sonuç olarak, eski seçimleri göz önüne aldığımızda Akçaabat’ta her şey olabilir, diyebiliriz.
Düzköy: Millet ittifakının CHP’li adayı  Fehmi Köroğlu, AK Parti kurucu ilçe başkanı ve belediye başkan adayı Yılmaz Ankara arasında geçecek yarışta Köroğlu, önde görünüyor.

duzkoy-001.jpg

Saadet Partisinin adayı Mahmut Mermertaş ta iddialı.  Düzköy de ki yarışta partiler değil de adaylar öne çıkıyor.
Ortahisar: Ahmet Metin Genç, önceki seçimde 90 bin civarında oy almıştı. Bu seçimde MHP ile ittifak yapılması Genç’in oyunu daha da arttırabilir.

ortahisar-005.jpgortahisar-001.jpeg

Ahmet Metin Genç, iyi çalışıyor. Her seçmene ulaşıyor, ulaşmaya çalışıyor. Ancak, ekonomik nedenlerden ötürü AK parti adaylarına oy vermeyecek seçmen sayısı da az değil. Millet İttifakının CHP’li adayı Salih Akyüz, ‘Bir önceki seçimlerde alınan oylar bir sonraki seçimlerde alınsaydı çok sayıda parti dibe vurmazdı. Seçimi kazanmalarına kesin gözüyle bakılan başkanlar, sandıkta kalmazdı. O nedenle her seçim o günkü koşullarda değerlendirilmeli. Sokakta Pazar da köyde iktidara karşı bir tepki var. Millet kan ağlıyor. Ayrıca vatandaş belediye hizmetlerinden memnun değil. Bu tepki ben inanıyorum ki sandığa yansıyacak’ diyor. Bu tepki sandığa yansır mı yansımaz mı, onu 31 Mart gecesi göreceğiz.
Maçka: Cumhur İttifakının AK Partili adayı ve mevcut belediye başkanı Koray Koçhan, başkan adayları arasında en rahat olan isimlerden biri. Koçhan, önceki gün geniş katılımlı bir toplantı yaptı. Partinin eski ağır toplarını da bir araya getirdi.

macka-(1)-001.jpgmacka-(2)-001.jpg

Koçhan’ın favori olduğu Maçka’da CHP adayı Musa Turan, birebir görüşmelerde sonuç alacağını söylüyor. Maçka, bir dönemler CHP’nin kalesi idi. Hatta Maçka’ya küçük Moskova diyenler de vardı. Maçka artık eski Maçka değil. Maçka’da eski CHP’lilerin önemli bir bölümü AK partili oldu. CHP adayı Musa Turan, ’Seçim gününe kadar sahadayım. Sahada aldığım desteğin sandığa yansıyacağını düşünüyorum’ diyor.
Yarın doğu bölgesi ilçelerinde ve büyükşehirde son durumu aktaracağız…

KAYNAK:KUZEY EKSPRES/YERİN KULAĞI 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Trabzon'da konuştu: Merkez bankasının dibi delindi
Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Trabzon'da konuştu:...
CHP'li vekil'den TMO'ya sert uyarı...
CHP'li vekil'den TMO'ya sert uyarı...