Trabzon Kulislerinden Kara Tahta’ya yazılanlar

Trabzon Kulislerinden Kara Tahta'ya yazılanlar

DOĞRU YOLDASIN MURAT BAŞKAN... KİMLER GİTTİ KİMLER GELDİ?.. DEĞİŞİME DİRENENLER YERİNDE SAYAR... ZORLUOĞLU’NA BİRKAÇ ÖNERİ...

27 Haziran 2019 - 12:16 - Güncelleme: 27 Haziran 2019 - 13:36

DOĞRU YOLDASIN MURAT BAŞKAN 

 

Trabzon Belediye Başkanlığına dışardan atama ile geldi. Biz bunu yadırgasak da geçmiş dönemlerde yılarca başarısız ve kendini düşünen yöneticileri gördüğümüzde bişey demedik. Şehir öyle bir hale gelmiş ki AKP’li herkes birbirine girift olarak bağlı. Herkes herkese göbek bağıyla bağlı. Belediye bürokratları AKP’li eski ve yeni yöneticilerle bir şekilde ilişki içinde.  

Sonuç: Trabzon son 10 yılda belki de 50 yıl geriye gitti. Lağım kokan, kaldırımları köy gibi, trafiği felç, sokak araları çay ocağı olmuş bir kent. Bunun mimarları kimler. Eski başkan ve onun ekibi. E Murat Zorluoğlu bu böyle olmaz dedi ve bunlarla çalışmayacağını söyledi. Yanlış mı yaptı. Sonuna kadar haklı. Herkes kendi ekibiyle çalışır. Nedir bu feveran. Yoksa birilerinin rantı mı kesilecek?

 

 

KİMLER GİTTİ KİMLER GELDİ?

 

Murat Zorluoğlu göreve geldiği günden beri ekibin kurulması için titizlikle ve istişare ile çalışıyor. Yorulanlar var, işini düzgün yapmayanlar var, vizyonu olmayanlar var, siyaseten koltuk işgal eden var. Var oğlu var. Zorluoğlu da operasyonu yaptı ve yeni ekibini kurdu. İşte yaşanan değişimler. 

Eski Başkan Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun prensleri Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya, Başkan yardımcısı ve imardan sorumlu Cengiz Çolak, görevden alındı, TİSKİ Genel Müdürü Recep Köksal düz mühendis olarak atandı. OFG’nin son yılında atadığı eski spor il müdürü Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanı Cemalettin Yazıcı, görevden alındı.  Genel sekreter yardımcısı İbrahim Kul’un istifa eti. Basın Dairesi Başkanı Ahmet Yoloğlu da kendi isteğiyle çalışmak istemediğini söyledi ve görevden alındı. 

TİSKİ Genel Müdür Yardımcısı Nurettin Tandoğan’ın yerine Muhammet Mazlum getirildi.
Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Muhammet Zahit Demirtaş’ınyerine Ahmet Ali Koz atandı. 
Yatırım  ve İnşaat Dairesi Başkanı Nevzat Kamiloğlu’nunyerine İsmail Eşref Kültür atandı.
İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı Berrin Soygenç’in yerine Mustafa Öztürk atandı.
1. Hukuk müşaviri Mustafa Kurtuluş Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcılığına getirildi.
Şube Müdürü Kemal Akpınar, Teftiş Kurulu Başkanı oldu.

Fen İşleri Daire Başkanı Hüseyin Türker yine aynı mevkide Yol Bakım ve Onarım Daire Başkanı oldu.
Mühendis olarak görev yapan Murat Öztürk, Fen İşleri Daire Başkanı oldu.
Veteriner Hekim Sebahattin Yazıcı, Sağlık ve Sosyal İşler Daire Başkanı oldu.
Şef Serkan Şeker, Destek Hizmetleri Daire Başkanı oldu.

Destek Hizmetleri Daire Başkanı Muhammet Ali Altuntaş, Makine İkmal ve Onarım Daire Başkanı oldu.
Kırsal Hizmetleri Daire Başkanı Arslan Korkmaz, Daire Başkanı kaldı. 
Tesisler Daire Başkanı Ekrem Aktaş, Mühendis olarak kaldı.
İşletme ve İştirakler Daire Başkanı  Ali Kemal Bektaş, Hizmet İyileştirme ve Kurumsal Gelişim Daire Başkanı oldu.

 

 

 

DEĞİŞİME DİRENENLER YERİNDE SAYAR

 

Dünyanın kuralı budur. Toplumlarda, yönetimlerde değişim kaçınılmazdır. Herkes kendi ekibiyle çalışmak ister ve değişime direnenler tarihin tozlu sayfalarında yerini alır. 

Sosyal medyada görevden alınan kişiler öyle paylaşımlar yapıyor ki sanki kendilerini CHP görevden almış. Demek ki bu kişilerin davası kendi koltuklarından ibaretmiş. 10 yıldır şehri yöneten ve Beşirli’deki bok kokusuna engel olamayanlar, Trabzon’u köy yapanlar ancak her ne hikmetse ekonomik durumları çok çok iyi duruma gelenler hangi yüzle bunları söylüyor yazıyor anlaşılır gibi değil. Şimdi İl yönetimin de içinde istifalar, itirazlar var. Samimi olanlar olabilir ancak bu tavır Trabzon’a bir şey kazandırmaz. Trabzon halkı değişim istiyor. Eğer buna direnilirse İstanbul’un bir benzeri önümüzdeki seçimde Trabzon’da olur. Halkın isteği değişim direnmeyin. Sesiniz çok çıkabilir ancak halkın büyük çoğunluğu değişim istiyor bunu bilin. 

 

 

 

ZORLUOĞLU’NA BİRKAÇ ÖNERİ

 

Trabzon Belediye Başkanı Zorluoğlu başka görevlerde bulunduğu zaman her ne kadar kenti yakından takip etse de burada yaşayan, siyaset, sivil toplum veya gazetecilik yapanlar kadar şehri tanımaz bilmez. Eski başkan İstanbul’da oturup Trabzon’u yönetmeye kalktı. 5 senede ancak Trabzon’un sorunlarını öğrendi. İkinci 5 senede bir şeyler yapmaya çalıştı eline yüzüne bulaştırdı. 

Zorluoğlu geldikten sonra ekip kurarken hem şehir dinamiklerine hem parti dinamiklerine uygun başkan yardımcıları atadı. Trabzon’da çok sevilen Ahmet Metin Genç ile arayı sıcak tuttu. Bunlar doğru hamlelerdi. Bunlara devam etmesi gerekir. 

Bizim önerilerimiz en başta Trabzon Büyükşehir’i partiden yönetilmesine izin vermemesi yönündedir. Zira Ahmet Metin Genç’in çok sevilmesinin sebeplerine bakarsa ne dediğimiz iyi anlar. Trabzon her ne kadar AK Parti’ye yüzde 70 oy vermiş olsa da merkezde bir sosyal demokrat damar vardır. Bazı ilçelerde bu damar daha da koyudur. O yüzden asla ötekileştirme yapmadan hizmet götürmesi gerekir. Biz bunu yapacağı kanaatindeyiz. 

Gelelim sorunlara. Acil olarak trafiğe el atmalı. Maraş caddesi hemen kapatılmalı, dolmuşlar hemen değiştirilmeli, şehrin altyapısı hemen elden geçirilmeli, derin deşarj sistemi hemen gelmeli, Zağnos ve Tabakhnane’de DSİ’nin yaptığı bentler elden geçirilmeli ve bu iki dere havzası temizlenmeli, Karagöz meydanı olarak planlanan yere yerin altına dolmuşların toplama alanı yapılmalı ve dağıtım buradan Tanjant’a ve palet pastanesi önünden sahile ve postane dönüş şeklinde yeni bir güzergah oluşturulmalı. 

Daha çok yapılacak çok çey var. Ama Belediyeyi gidereyak ihalelerii yapan personele boğan eski anlayışın enkazı ile zor. Zorluoğlu’nun işi zor ama imkansız değil. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Trabzon'da konuştu: Merkez bankasının dibi delindi
Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Trabzon'da konuştu:...
CHP'li vekil'den TMO'ya sert uyarı...
CHP'li vekil'den TMO'ya sert uyarı...