Trabzon’da tuğralı Ay Yıldız’a tepki

Trabzon'da tuğralı Ay Yıldız'a tepki

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin yeni başkanı Murat Zorluoğlu'nun yaptırdığı tuğralı Ay Yıldız vatandaşlardan tepki topluyor.

30 Aralık 2019 - 14:09 - Güncelleme: 30 Aralık 2019 - 14:49

Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin yeni başkanı Murat Zorluoğlu'nun yaptırdığı tuğralı Ay Yılrız vatandaşlardan tepki topluyor.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat  Zorluoğlu'nun yaptırdığı Ay Yıldız, içine yerleştirilmiş tuğra şekliyle orijinalliğini bozması rahatsızlık yarattı.

Türk bayrağının şekli ve yapımının korunması mevzuatına ters bulunacak şekilde dizayn edilen Türk Bayrağı vatandaşların tepkisine neden oldu. Sitemize ulaşan vatandaşlar "Türk Bayrağı'nın şekli, rengi, dizaynı bellidir. Üzerine yeni bir şekil ya da simge eklenemez. Bayrak şekline iliştirilmiş tuğra şekli ile nasıl bir mesaj verilmek isteniyor? Tuğra şekline karşı değiliz fakat bayrağa iliştirilmesi Türk bayrağına saygısızlıktır. Milli duygularımıza zarar veren bu hatadan dönülmesini istiyoruz" ifadelerini kullandılar.

Daha önce de aynı tartışmalar 15 Temmuz sonrasında AK Parti tarafından dizayn ettirilen Türk bayrağı üzerinden yaşanmıştı. 15 Temmuz eklenen Türk bayrağına tepki yağmıştı.

 

 

TÜRK BAYRAĞI KANUNU

Amaç Madde

1 – Bu Kanunun amacı Türk Bayrağının şekli, yapımı ve korunması ile ilgili esas ve usulleri belirlemektir.

Bayrağın Şekli ve Yapımı Madde

2 – Türk Bayrağı, bu Kanuna ekli cetvelde gösterilen şekil ve oranlarda olmak kaydıyla beyaz ay - yıldızlı albayraktır. Bayrak ile özel bayrakların (sembolik bayrak, özel işaret, flama, flandra ve fors) standartları, hangi kumaş ve maddelerden yapılacağı yönetmelikte gösterilir. (1)

Cezalar

Madde 8 – (Değişik: 23/1/2008-5728/421 md.) Bu Kanuna ve çıkarılacak yönetmeliğe aykırı olarak Bayrak yapmak, satmak ve kullanmak yasaktır. Bu yasağa aykırı olarak yapılan Bayraklar o mahallin yetkili amirlerince toplatılır.

(3) Bu Kanun hükümlerine aykırı davranışta bulunanlara, fiilleri suç oluşturmadığı takdirde mahalli mülki amir tarafından Kabahatler Kanununun 32 nci maddesi uyarınca idarî para ceza verilir. Yönetmelik (4)

Madde 9 – Bu Kanunun ilgili maddelerinde yönetmelikte düzenleneceği belirtilen hususlar ile kanunun uygulanmasına ilişkin diğer esaslar, Cumhurbaşkanınca çıkarılan yönetmelikte gösterilir Yürürlükten kaldırılan kanun:

Madde 10 – 29 Mayıs 1936 Tarih ve 2994 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu yürürlükten kaldırılmıştır. Yürürlük Madde 11 – Bu Kanun yayımı tarihinden altı ay sonra yürürlüğe girer. Yürütme Madde 12 – Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor Beşiktaş maçına hazır!
Trabzonspor Beşiktaş maçına hazır!
Çeyrek altın karaborsada!
Çeyrek altın karaborsada!