Tek korunan takım Başakşehir

Tek korunan takım Başakşehir

Gençlik Spor eski Genel Müdürü Mehmet Atalay’dan çarpıcı yazı...

08 Şubat 2018 - 12:10

Hakemlik müessesesinden şikâyetler doruğa çıktı, özellikle de Üç Büyükler’de... Önüne gelen kulüp temsilcisi, yöneticisi, hocası, futbolcusu, kameraların önüne çıkan herkes, hakemlere veryansın ediyor... Yetmiyor, camiasının gücünü arkasına alarak, taraftarını ve medyasını kullanarak da güç gösterisi yapıyor, tehditler savuruyorlar... İşin enteresan tarafı da, bunu artık Üç Büyükler yapıyor...

Alışkındık, özellikle Anadolu kulüplerinin canının yanmasına, feryad-ı ü figan yapmasına ama artık roller değişti... Onların canı yansa da kimsenin umurunda değil, medyası yok taraftarı az, sesi soluğu çok uzaklardan İstanbul’a, futbolun merkezine, TFF’nin binasına ulaşmıyor...

Oysa büyükler nefes alsa İstanbul sallanıyor, ligler sarsıntı geçiriyor... Puan çalmak nedir, maçların galibi nasıl el değişir, onu daha net çokça da sertçe anlıyoruz... Ama bu Üç Büyükler dediğimiz, hala çağa ayak uyduramamış, gündemi okuyamamış ve de olayları yorumlayamamış durumda... Hala, birbirlerine sataşıyorlar, operasyonu onlardan biliyorlar ve kendi elleriyle kendilerini yıpratıyorlar. 

ARTIK GÜÇ DENGESİ DEĞİŞTİ

Anadolu kulüplerinin büyük kısmı da yüz yaşını çoktan devirmiş asırlık amcalarının, ağabeylerinin izinden gidiyor... Oysa İlhan Cavcav Sezonu’nda, o büyük başkanın izinden gitmeye çalışan kulüpler de var... Hem mali disiplini sağlayarak hem de akılcı transferlerle ligin zirvesini zorlayarak alkış topluyor... Büyükler, hem bu akılla mücehhez bileği bükmeye çalışacak hem de Türkiye’nin en büyük olimpiyatları, “hakem oyunları”nı lehine çevirmeye çalışacak... Olmuyor işte. Sahada olduğu gibi, artık masada da daha güçlü rakipler var çünkü.

‘DÖRT BÜYÜKLER’E DE OPERASYON

Son iki yıldır net bir şey var ki, aynı anda ‘Dört Büyükler’e operasyon yapılıyor... Hakem hatası değil, operasyon... Eskiden, kendi aralarında oynadıklarının dışında, diğer maçlardan genelde egemenler rolü oynuyordu... Şimdi ise öyle değil... O sebeple de sezon başından beri önce Beşiktaş’a, puan farkını açan Galatasaray’a, zaman zaman Fenerbahçe ve Trabzonspor’a ‘dur’ denebiliyor. 

ARTIK TEK TORPİLLİ BAŞAKŞEHİR!

Başakşehir, yılların birikimi ve emeği, Abdullah Avcı’nın sabır dolu mühendisliğiyle gerçekten örnek bir takım... Ancak neredeyse sıfır hakem kaybıyla gidiyor... Başka renklere mal edilen hakemlerimiz, ona karşı ihtiramla davranıyor... El bebek, gül bebek yoluna devam ediyor... ”Beyefendi”, edebiyatından etkilenenler bilmeli ki, semti Kasımpaşa darmaduman edilirken, memleketi Rizespor, küme düşerken, Başakşehir için adını kullandırır mı hiç?

Tabii ki olmaz ama büyüklerden birinin bir futbolcusunun, küfürden 6 maç ceza aldığı bir ligde, Rize’de televizyoncuları döven futbolcuları, organize suçtan karakolluk olması gerekirken, tek maçla kurtulabiliyorsa... Mağdur gazetecinin kendi medya grubu dahil, bunu neredeyse eleştiren bir gazeteci sonra özür yazısı yazmak zorunda kalıyorsa.

Hepsi, hakemlerden şikâyet eden başkan ve yöneticiler, sadece, birbirlerinin ipliğini pazara çıkarıyor, asıl adrese dokunmakta çekiniyorsa...

Rakiplerinin canı yandığında, haram puanlarla şampiyon olduğunda, sesi soluğu çıkmıyor, garibanın hakkını savunmak aklına bile gelmiyorsa... ‘Biz de kayrılmak istemiyoruz, haram puana gönlümüz razı değil’ diyemiyorsa, sonra da haksızlığa uğradığında kıyameti koparıyorsa...

Oysa onlar, bu adaletsiz düzeni kurandır, bozuk düzenin bir parçası değil, bizzat mimarıdır... Çifte standart yok, gürültü yok, patırtı yok... Gelin bu bataklığı kurutun ve tertemiz bir dünya kurun... Ama korkarım ki hala samimi değilsiniz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AFAD'dan soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşlara uyarı: Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın
AFAD'dan soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşlara uyarı:...
Dikkat su sayaçlarınız donabilir!
Dikkat su sayaçlarınız donabilir!