TBMM, Biden’e ortak cevap vermelidir

TBMM, Biden'e ortak cevap vermelidir

25 Nisan 2021 - 11:16

Kültür Bilimleri Akademisi Başkanı Prof. Dr. Kemal Üçüncü, ABD Başkanı Biden'ın Sözde Soykırım konusundaki açıklaması hakkında basın açıklaması yaptı. 

EMPERYALİZMİN YERLİ TETİKÇİSİ HDP

"Parlamentolar ve  devlet başkanlarının 1915 Ermeni  soykırımı gibi bir konudaki açıklamaları  tamamen siyasi ve düşmancadır. Bu konuda AİHM gibi uluslararası mahkemelerin kararları -özellikle Sn Dr. Doğu Perinçek kararı- Türkiye’nin böylesi bir suçlamayla muhatap kılınamayacağını açıkça ortaya koymuştur. Biden yönetimi bu kararıyla Türkiye’nin millet ve devlet olarak tepkisini yoklamaktadır. Türkiye devlet ve millet olarak topyekûn kararlı bir karşı duruş göstermezse pandoranın kutusu ardına kadar açılacaktır. Bu tablo karşısında Ermeni soykırımı yalanına sarılan emperyalizmin yerli tetikçisi HDP temsil ettiğini söylediği Kürt yurttaşların 1915 sürecinde maruz kaldığı katliamın vebaline Van, Bitlis, Erzurum şehirlerinin Ermeni çeteleri tarafından yakılıp yok edilmesi mesuliyetine de vicdani anlamda ortak olmaktadır." 

1.Biden’in açıklamasına karşı TBMM ortak mutabakatla tarihi bir cevap vermelidir
2.Savunma ekonomik işbirliği anlaşması askıya alınıp ABD üsleri süresiz kapatılmalıdır.
3.Türkiye Ermenistan’la diasporayı saf dışı ederek doğrudan diyalog başlatmalıdır. Fakir ve izole Ermenistan diaspora ağalarının umurunda değildir.
4.Fetö ve PYD konusundaki ABD işbirliği  NATO Askeri komitesi toplantısında gündeme getirilmelidir

5. Astana süreci, Sochi stratejik işbirliği perspektifi genişletilerek, derinleştirilerek  Kıbrıs’ın ve Abhazya’nın karşılıklı olarak uluslararası alanda tanınması süreci başlatılmalıdır.


Bu yeni durum Türkiye’deki geleneksel olarak sorgusuz sualsiz Atlantik ittifakından yana tavır alan devlet kurumlarının ve kamuoyunun ciddi bir sorgulama yapmasına imkan sağlamasını umuyorum.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Aydın Aydın
    1 hafta önce
    Vatanı "Arazi" ve "Arsa" diye tarif edersek, namusumuz TÜRK oedusunun şerefli generallerini her fırsatta aşağılayıp (!) lojmandan(!) atıp, maaşlarını kesip, rütbelerini sökersek, kürt kimliğine sığınmış kripto ermenileri her ihanete rağmen mecliste barındırırsak amerika denen aşağılık soykırımcı devletten nasıl bir dost (!) hareketi bekliyoruz ki!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP'li Öztunç: Bakan Çavuşoğlu çok talihsiz bir açıklama yaptı
CHP'li Öztunç: Bakan Çavuşoğlu çok talihsiz bir açıklama...
İmamoğlu'ndan Soylu'ya
İmamoğlu'ndan Soylu'ya "Bence Suç" yanıtı: Milletimiz uzun...