KPSS iptal edildi mi? ÖSYM 2022 KPSS lisans sınavı tekrarlanacak...

KPSS iptal edildi mi? ÖSYM 2022 KPSS lisans sınavı tekrarlanacak mı

KPSS Lisans sınavı ile ilgili iddialar, Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın ardından gündeme geldi. ÖSYM tarafından Genel Kültür-Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri olmak üzere iki farklı oturumda gerçekleştirilen sınava katılan memur adayları, KPSS lisans sınavının tekrarlanıp tekrarlanmayacağını araştırıyor.

04 Ağustos 2022 - 12:32

Devlet Denetleme Kurulu DDK, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunurken konuya ilişkin son dakika gelişmeleri yaşanmaya devam ediyor. İşte, 2022 KPSS lisans sınavı hakkında merak edilenler.

KPSS iptal edilecek mi, lisans sınavı tekrarlanacak mı? araştırmaları yaşanan son dakika gelişmelerinin ardından gündeme geldi. 18 Temmuz günü 81 ilde merkezi ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa' da dahil olmak üzere toplamda 104 sınav merkezinde eş zamanlı olarak uygulanan KPSS Lisans sınavının ardından bazı sorulara ilişkin iddalar gündeme geldi. Sınavdaki soruların yüzde 30'unun deneme testlerinde çıkan sorulara olan benzerliği tepkilere neden olurken Devlet Denetleme Kurulu DDK, konuya ilişkin inceleme talebinde bulundu. 2022 KPSS sınavının iptal ediliip edilmeyeceği merak konusu olurken ÖABT, Ön lisans, Ortaöğretim, DHBT oturumlarının durumu da sorgulanıyor. İşte, KPSS son dakika gelişmeleri...

BENZER VE BİRE BİR AYNI SORULAR TESPİT EDİLDİ!

Devlet Denetleme Kurulu müfettişlerinin dün Yediiklim Yayınevi'nde yaptığı incelemede, deneme sınavı soruları ile KPSS sınavının soruları arasında bire bir aynı olan sorular ve benzer sorular tespit edildi.

DDK'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı: "Devlet Denetleme Kurulu olarak KPSS sınavına yönelik incelemelere titizlikle devam ediyoruz. Vatandaşlarımız müsterih olsun. Ne tek bir gencimizin hakkını yediririz ne de Devletimizin güvenilirliğine halel gelmesine göz yumarız." ifadelerini kullandı.

DDK KOORDİNE EDİYOR

Bu aşamada soruşturmanın savcılığa intikal ettirilmesi; soruşturmanın eş zamanlı yürütülmesi, kaçak olmaması, delil karartılması gerekçeleriyle yapıldı. DDK inceleme ve soruşturma konusunda tam yetkili olsa da soruşturmanın yürütülmesi konusunda savcılık ve kolluk gücüne ihtiyaç duyuluyor. Bir yetkili, “Biz, basımevini basamayız, dijital materyalleri toplayamayız. Buna yetkimiz olmadığı için savcılığın devreye alınmasını sağladık” dedi.

Şunun altını çizmek isterim; soruşturma Devlet Denetleme Kurulu koordinasyonunda yürütülüyor. Hem savcılığın, hem de YÖK’ün başlattığı soruşturmaları DDK koordine ediyor. Konunun hassasiyeti nedeniyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gece yarısına kadar bürokratlarla bu konuyla ilgili toplantı yaptı. Gelişmelerle ilgili bilgi aldı ve talimatlarını iletti.

PERSONEL DE İNCELENİYOR

Soruşturma bittiğinde, skandalın detaylarını öğrenmiş olacağız. ÖSYM’deki soruşturma sadece kopya sorular ile ilgili değil, aynı zamanda personel incelemesini de kapsıyor. Detayları aktarmaya devam edeceğim…

ÖSYM'DEN AÇIKLAMA

ÖSYM KPSS sorularının kopya olduğuna ilişkin yapılan sosyal medya paylaşımları üzerine şu açıklamayı yaptı:

"2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

ÖSYM BAŞKANI AYGÜN GÖREVDEN ALINDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle görevinden alındı.

YÖK BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA!

 

YÖK Başkanı Erol Özvar: 2022 KPSS sınavında çıkan bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili DDK tarafından gerçekleştirilen denetleme ile eş zamanlı olarak tarafımızca da inceleme başlatılmış olup sonuç en kısa zamanda ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır

DDK SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans sorularının yüzde 30'unun test kiptaçıklarındaki sorulara benzerliğine ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kurulu'na (DDK) inceleme talimatı vermişti.

CUMHURBAŞKANI'NDAN SON DAKİKA KPSS AÇIKLAMASI

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KPSS'de yaşanan kopya soru iddiası üzerine çalışma başlatılması talimatını vererek şu açıklamayı yaptı:

"Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır.  Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz."

KPSS İPTAL EDİLDİ Mİ?

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından uygulanan KPSS sınav sorularının yüzde 30'unun deneme teslerinde çıkan sorularla benzerliği iddiaları gündemi sarstı. Sızdırılma iddialarına karşın, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Denetleme Kurulu'na (DDK) inceleme talimatı verdi. Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

"PROBLEM VAR GİBİ"

Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, Müfettişlerin 3 Ağustos 2022 Çarşamba günü ÖSYM'ye gideceğini duyururken konuya ilişkin açıklama yaptı. Arıncı ''Rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan'a arz edilecek. Problemli bir durum var gözüküyor'' açıklamasında bulundu.

KPSS LİSANS SINAVI İPTAL OLUR MU?

Habertürk'ten Bülent Aydemir'in haberine göre, adaylar açısından en çok merak edilen konu, sınavın iptal edilip edilmeyeceği… İnceleme yeni başlamışken, bunu söylemek erken olur ancak edindiğim bilgilere göre inceleme ve soruşturma şu kapsamda olacak ve sonrasında atılabilecek adımlar şunlar:

- Sorular çalındı mı, sızdırıldı mı, nasıl oldu da bir yayınevine ait soru bankasındaki sorularla bire bir aynı.

- Sınavda adaylara yöneltilen soruların hepsi yayımlanmadı. Şu anda 3 sorunun soru bankasındakilerle aynı olduğu biliniyor. Aynı olan başka sorular da var mı? Eğer böyleyse, yani iddia edildiği gibi 20 kadar soru aynı ise sınavın iptal edilmesi gerekiyor. Kopya soruların sayısının artabileceği ifade ediliyor.

KPSS TEKRARLANACAK MI, İPTAL OLURSA NE OLUR?

- ÖSYM’deki inceleme sadece son KPSS sınavı ve sorularla ilgili olmayacak. Bütün personel gözden geçirilecek; FETÖ veya başka organize örgütlenme, çıkar örgütlenmesi var mı, buna da bakılacak.

 

- İnceleme sonucunda bir çıkar örgütlenmesine ya da sınav sorularının sızdırılması gibi bir tespit yapılamazsa, soru bankası ile aynı olan soruların iptal edilmesi de söz konusu olabilir. Milyonlarca öğrencinin girdiği sınavı iptal etmenin de handikapları olabileceği ifade ediliyor.

- ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, inceleme/soruşturma devam ederken tedbiren görevden alındı. Kurumun önce iddiaları yalanlaması, sonrasında kabul etmesi buna dayanak oluşturdu. Bu ortamda Başkan’ın görevde kalması uygun bulunmadı. Milyonlarca insanın gözü kulağı, yüreği bu soruşturmada.

KPSS ÖABT, ÖN LİSANS, ORTAÖĞRETİM, DHBT SINAVLARI UYGULANACAK MI?

KPSS ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın inceleme kararı vermesi nedeniyle sınavın iptali gündeme geldi ancak KPSS'nin iptal edilmesi ve KPSS ÖABT'nin ertelenmesi ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş sözler; 'Gece rüyalarıma giriyordu...'
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş sözler; 'Gece rüyalarıma giriyordu...'
Trabzon'da Atatürk'ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına bir tepki daha geldi...
Trabzon'da Atatürk'ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına bir...