İsrail Gazze’yi açık cezaevine çeviriyor

İsrail Gazze'yi açık cezaevine çeviriyor

2007 yılından bu yana Gazze Şeridi’ne kara, hava ve denizden abluka uygulayan İsrail, Gazze’yi çevreleyecek duvarın yeraltında denizden de devam edeceğini bildirdi. Güvenlik duvarı karada 64 km uzunluğunda, 6 metre yüksekliğinde, 40 metre derinliğinde planlanıyor.

11 Ağustos 2017 - 10:30

İSRAİL ordusundan dün yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ne örülmesi planlanan yeraltı duvarlarının denize de uzanacağı ve Hamas’tan gelecek herhangi bir saldırı ihtimaline karşılık tüm yeraltı tünellerinin kapatılacağı belirtildi. İsrailli Tümgeneral Eyal Zamir, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Gelecek aylarda duvarın inşasını hızlandıracağız. İnşaatın 2 yıl içinde tamamlanacağını umuyoruz” diye konuştu. Aynı zamanda eski bir ordu komutanı olan İnşaat Bakanı Yoav Galant ise duvarın “İsrail topraklarında, Hamas tarafından yönetilen Filistin yerleşim bölgesine paralel şekilde” yerleştirileceğini açıkladı.

40 METRE DERİNLİĞİNDE

Ordu radyosuna konuşan Galant, “Çalışmalar kendi egemenlik hakkımızın bulunduğu topraklarda gerçekleşeceğinden, duvara karşı herhangi bir saldırının gerekçesi olamaz” ifadelerini kullandı. Ordu radyosundan yapılan açıklamada, kalaslar ve sensörlerle döşenecek duvarların 64 kilometre uzunluğunda olacağı aktarıldı. 6 metre yüksekliğinde ve 40 metre derinliğinde olması planlanan duvarların, 834 milyon dolara (yaklaşık 3 milyar lira) mal olacağı belirtildi. Denizden gelecek olası bir komando tehdidine karşı da açık deniz bariyerlerinin inşa edileceği duyuruldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon'da bir araç alev aldı
Trabzon'da bir araç alev aldı
Yeşil Yol Derneği, öğrencilere 200 adet meyve fidanı dağıttı
Yeşil Yol Derneği, öğrencilere 200 adet meyve fidanı dağıttı