Flaş haber: TGC Seçime gidiyor

Flaş haber: TGC Seçime gidiyor

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti yönetimi dün akşam toplanarak kararını verdi.

06 Haziran 2016 - 08:01 - Güncelleme: 07 Haziran 2016 - 10:07

HABERCUK HABER MERKEZİ

FLAŞ 

TGC seçime gidiyor

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti yönetimi dün akşam toplanarak seçim kararı aldı. Mayıs ayında yapılan seçimde çarşaf liste ve çizikler sebebiyle Başkan adaylarından Yusuf Turgut yönetimdeki çoğunluğu alması sonucu Başkan seçilmiş ancak diğer aday olan Tekin Atay'ın Turgut'tan fazla oy alması sebebiyle tartışmalar yaşanmıştı. Bu süreçte Yusuf Turgut ve camianın önde gelenleri birlik ve beraberlik için önemli çabalar gösterse de Atay ve arkasında bulunan kişiler buna yanaşmamıştı. Tekin Atay bu süreçte Dernekler İl Müdürlüğüne başvurmuş ve usulsüzlük olduğunu iddia etmişti. Dernekler Müdürlüğü de cevaben verdiği yazıda iddiaya göre Tekin Atay'ın usülsüzlük iddiasını doğrulayan bir yazı yazmış ve seçimin yenilenmesi gerektiği yönünde görüş bildirmişti. Atay ve yönetimi bunun üzerine mahkemeye gitmeye hazırlanıyordu. 
Bu gelişmeler üzerine Yusuf Turgut yönetimi cemiyetin daha fazla yıpranmamıştı için seçim kararı aldı. Buna göre seçim Eylül ayında yapılacak. Yusuf Turgut bir aylık kısa Cemiyet Başkanlığında lokalde yaptığı yenilikler ve Orhan Kaynar turnuvasına kazandırdığı kaynak ile takdir toplamıştı. Yusuf Turgut'un bu kararı üzerine camianın önde gelen isimlerinin ilk etapta Yusuf Turgut'un ikna etme yoluna gideceği olmazsa başka bir isim üzerinde uzlaşı sağlayarak tek adaylı seçim önereceği belirtiliyor. Ancak Tekin Atay'ı destekleyen gurubun hiçbir şekilde birleşmeye niyetli olmadığı biliniyor. 

İşte Cemiyet'in açıklaması

KAMUOYUNA DUYURU

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti seçimi ile ilgili tartışmalar bilinmektedir. Süreç içinde baskılara ve hakaretlere boyun eğmemek için mücadelemizi verdik. Ancak yönetimimize muhalefet edenlerin hukuka gitmekten imtina ettikleri, eleştiri sınırlarını aşıp, Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden değerli şahsiyetlere bile hakaret eder hale geldiklerini de izledik.

Seçimlerin yapıldığı 7 Mayıs tarihinden bugüne kadar geçen süre içinde, Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nin lokali başta olmak üzere yapılması gereken düzenlemeler ve iyileştirmelerin tamamına yakın kısmını tamamladık. Geleneksel hale getirilen Orhan Kaynar Futbol Turnuvası’nın 7–17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilmesi için tüm hazırlıklarımızı yaptık. Ramazan ayı için meslektaşlarımıza katkı sağlamak için de hazırlığımız son aşamada. 

Cemiyetimizdeki fiziki şartları düzeltmek ve süregelen faaliyetlerin aksamasını önleme amacıyla gerekli çalışmaların bitme aşamasına gelindiği dönemde yönetim kurulunda yer alan 4 arkadaşımızın toplantılara katılmaması, bunun yanısıra bazı eleştirilerde seviyenin çok düşürülmesi nedeniyle Trabzon Gazeteciler Cemiyeti kamuoyunda tartışılır hale getirilmiştir. Bu nedenle bir olağanüstü genel kurul kararı, tartışmaları sona erdirecek bir çare olarak gözükmektedir. Ancak mevcut tüzükle bir genel kurula gidilmesi, yeni tartışmaları beraberinde getirebilir. Buradan çağrımız, toplantılara katılmayan diğer 4 arkadaşımızın da içinde yer alacağı bir kararla öncelikle tüzük tadilatına gidilmesi, birlikte oluşturulacak bir komitenin yeni tüzüğü hazırlaması ve ardından da olağanüstü genel kurul kararı alınmasıdır. Fiziki şartların düzeltilmesi, devam eden faaliyetlerin en iyi şekilde yapılması gibi üyelere verdiğimiz sözleri böylece yerine getirirken, yeni tüzük projesini de gerçekleştirip görevimizi layıkıyla tamamlamayı planlamaktayız.

 

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’ni ihtiyaçlar doğrultusunda yapılacak bir tüzük tadilatı ile yeni bir genel kurula getirmek hasıl olduğu düşüncesindeyiz.

 

Öncelikle, son seçimlerde “çok oy alan başkan seçilmeli” ilkesi üzerinden hareket edenlerin de istekleri doğrultusunda cemiyetimiz tüzüğü başkanı ayrı, yönetim kurulu ayrı seçilecek şekle getirilebilir:

 

Bunun yanısıra son genel kurulda üyelik başvuruları, balotaj kuruluna sevk edilen meslektaşlarımızın durumu da görüşülerek karara bağlanacaktır.

 

Ayrıca, cemiyetimiz üyeleri içinde mesleği bırakmış olmalarına rağmen çok sayıda üye olanlar vardır. Bunlarında üyelikten çıkarılma işlemleri tamamlanmalıdır. Amacımız ve arzumuz bu düzenlemeleri 9 kişilik yönetim kurulu üyelerinin tamamıyla ve ortak kararıyla gerçekleştirmektir. 

 

Yapısı sağlam bir Trabzon Gazeteciler Cemiyeti için bu düzenlemeler acil olarak yapılacak ve sağlıklı bir genel kurula gidilecektir. Bu düzenlemeler gerekli olan takvim süresine sığdırılarak olağanüstü kongre Eylül ayında yapılacaktır.

 

Üyelerimize ve kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.

 

 

TRABZON GAZETECİLER CEMİYETİ YÜRÜTME KURULU

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AFAD'dan soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşlara uyarı: Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın
AFAD'dan soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşlara uyarı:...
Dikkat su sayaçlarınız donabilir!
Dikkat su sayaçlarınız donabilir!