Ercüment hocaya büyük destek

Ercüment hocaya büyük destek

Korona tedavisine yönelik yaptığı çalışmalarla bilinen Prof.Dr. Ercüment Ovalı, Türkiye’nin gündemine oturdu.

18 Nisan 2020 - 18:16

 

Türkiye Prof.Dr. Ercüment Ovalı’yı konuşuyor. Korona tedavisine ile ilgili yaptığı çalışmalar geniş kitleler tarafından takip edilen Ovalı, virüsün tedavisinde “dornaz alfa” etken maddeli ilacın olumlu sonuçlar verdiğini duyurmuştu.

Ovalı’nın bu duyurusunun ardından, kamuoyunda bir tartışma başladı. Bilim Kurulu üyelerinin de bulunduğu  bazı bilim insanları Ovalı’yı var olan bir ilacı yeni bulmuş gibi açıklamakla eleştirmişti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, dünkü Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda Ovalı’ya tepki göstermişti.

evj9gyqxqaa2qv3.jpg

 

“İLAÇ BULMADIK, BİR İLACIN VİRÜS TEDAVİSİNDE YARARLI OLABİLECEĞİNİ GÖRDÜK”

Ovalı ise gelen tepkiler karşısında Twitter’dan yaptığı açıklamalarda; “Biz ilacın firma ve marka ismi vermemek için farmakolojik ismini kullandık. Amacımız molekülü biz bulduk demek değildi. Bizim acilen test edilmesini istediğimiz ve öngördüğümüz şey, bu ilacın Covid-19 hastalığı tedavi sürecinde yararlı olabileceği idi.” dedi.

Ovalı sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Özetle biz bir ilaç bulmadık, biz bir ilacın Covid-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir.” dedi.

Ovalı, “Bu ilacın Covid-19 tedavisinde kullanımı ile ilgili klinik araştırma gerçekleştirme talebimiz TUSEB’ e iletilmiştir. Bu noktada bizce önemli olan tartışmaların bir kenara bırakılıp acilen bu ve benzeri çalışmaların gerçekleştirilmesidir. Saygılarımla.” ifadelerini kullandı.

ercu.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Dilipak için 81 ilde suç duyurusunda bulunacak
Dilipak için 81 ilde suç duyurusunda bulunacak
Trabzon'da koronavirüs vakaları uçtu! İşte korkutan rakamlar
Trabzon'da koronavirüs vakaları uçtu! İşte korkutan rakamlar