Eczacılar kepenk kapatacak: Her beş ilaçtan biri bulunamıyor

Eczacılar kepenk kapatacak: Her beş ilaçtan biri bulunamıyor

Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, ilaçtaki sıkıntının arttığını ve ekonomik sorunlardan dolayı birçok eczanenin kapanma riskiyle karşı karşıya kaldığını söyledi. Ercanlı, "Türk Eczacılar Birliği bir eylem takvimi hazırladı. Ekim ayı içerisinde büyük bir eczacı mitingi planlanıyor" dedi.

25 Ağustos 2022 - 20:52

Cem YILDIRIM

Eczanelerde sorun her geçen gün büyüyor. Türk Eczacılar Birliği'nin Ekim ayında miting planladığını kaydeden Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı, “Bu sistem maalesef birçok eczaneyi süreç içerisinde kapanma noktasına getirecek. Birçok meslektaşımız şimdiden mesleği bırakıyor, eczanesini devrediyor, ya da kapatıyor'' dedi ve şunları söyledi:

“BEŞ İLAÇTAN BİRİNİ, HASTALARIMIZA VEREMİYORUZ”

*İlaç fiyat kararnamesi ile sıkıntının çözülmeyeceğini söyledik. Şu anda da yüzde 17 ilaç yokluğu yaşıyoruz. Beş ilaçtan birini, hastalarımıza veremiyoruz.

“SİSTEM TIKANDI”

*Bunlar da kritik öneme haiz olan ilaçlar. İlaç fiyatları şu an Euro kuru olarak 7.86'yla çarpılıyor. Reel kurla arasında çok ciddi bir uçurum var.

*Bizler ilacın zamlanmasını isteyen tarafta değiliz. Önemli olan halkın ilaca ulaşmasıdır. Sağlık Bakanlığı’nın ‘En ucuza alır, en ucuza getirir, en ucuz fiyatı veririm' mantığı ile sistem tıkandı.

“EYLEM YAPILACAK”

Kamudaki binlerce eczacılarımızın da hem çalışma şartları hem özlük haklarında çok ciddi problemler var. Kamudan emekli olanlar için de durum aynı.

*Türk Eczacılar Birliği bir eylem takvimi hazırladı. Ekim ayı içerisinde büyük bir eczacı mitingi planlanıyor. Hiç istemeyiz ama, eczaneleri kapatma eylemine kadar gidecek bir süreci de hep birlikte yaşayabiliriz.

“HER İKİ ECZANEDEN BİRİ KAPANMA RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA”

*Bu sistem maalesef birçok eczaneyi süreç içerisinde kapatmak zorunda bırakacak. Eczaneler ekonomik anlamda bu işin yükünü çekemez durumda.

*Her iki eczaneden biri kapanma riskiyle karşı karşıya. Yasal çerçevede sesimizi sonuna kadar duyuracağız ve hakkımızı alana kadar da mücadelemize devam edeceğiz

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor