AFAD: Artvin’in Arhavi ilçesinden yaklaşık 450 kişi tahliye...

AFAD: Artvin'in Arhavi ilçesinden yaklaşık 450 kişi tahliye edildi

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, sel felaketinin yaşandığı Artvin Arhavi ilçesinden 450 kişinin tahliye edilerek güvenli alanlara yerleştirildiğini açıkladı

23 Temmuz 2021 - 15:15

Sel’in vurduğu Artvin’in Arhavi ilçesinde 450 kişinin tahliye edildiği ve güvenli alanlara yerleştirildiği öğrenildi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı yaptığı yazılı açıklamayla, Arhavi ilçesinde mahsur kalan 6 vatandaş ve Murgul ilçesinde mahsur kalan 9 vatandaşın kurarak, güvenli bölgelere yerleştirdiğini duyurdu. Açıklamada, Murgul ilçesinde kayıp 1 vatandaşın arama çalışmaları devam ederken, 1 kişinin de yaralandığı ve tedavi altında olduğu söylendi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"AFAD, AKUT, Emniyet, Özel İdare, Karayolları, DSİ ve Jandarma Ekipleri olay bölgesine koordineli şekilde sevk edilmiştir. Artvin ili Arhavi ilçesine Rize, Ardahan ve Erzurum illerinden ihtiyaçlar doğrultusunda personel ve iş makinesi görevlendirmesi yapılmıştır. AFAD Başkanlığı tarafından bölgeye 5 Milyon TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir.

Sağlık Bakanlığı tarafından bölgeye 8 araç ile 24 personel görevlendirilmiştir. Ayrıca haberleşme altyapısını desteklemek amacıyla bölgeye mobil baz istasyonu sevk edilmiştir. Türk Kızılay tarafından Arhavi İlçesi Boğaziçi Mahallesinde 3 ayrı noktada su ve içecek ikramı yapılmış, 7000 adet ikram malzemesi, 1500 kumanya, 12250 adet su dağıtılmış, 5000 kişilik akşam yemeği hazırlıkları başlatılmıştır. Arhavi ilçe genelinde 80 trafonun arızalı olduğu ve 4.289 aboneye enerji verilemediği tespit edilmiştir. 10 ekip 30 personel ile arızaların giderilmesi çalışmaları devam etmektedir.

Arhavi Ortacalar yolunun 1 ve 5 km.’leri arasında şu an itibarıyla trafiğe kapalı yolun açılması için 24 personel ve 14 adet iş makinası ile çalışmalar devam etmektedir.

Meteorolojiden alınan bilgiye göre metrekareye 22.07.2021 06:00 verilerine göre; Hopa ilçesi 183,1kg, Arhavi ilçesine 173,3 kg, Murgul ilçesinde 116,2 kg, Fındıklı ilçesinde 79,6 kg, Çamlıhemşin ilçesinde 64,9 kg, Ardeşen Yeşiltepe’de 64 kg yağış düşmüştür."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş sözler; 'Gece rüyalarıma giriyordu...'
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş sözler; 'Gece rüyalarıma giriyordu...'
Trabzon'da Atatürk'ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına bir tepki daha geldi...
Trabzon'da Atatürk'ün ziyaret ettiği binanın atıl kalmasına bir...