Yunan işadamlarından Trabzon ziyareti

Yunan işadamlarından Trabzon ziyareti

Drama kenti ticaret ve sanayi odasından gelen heyet, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nda işbirliği imkânlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

25 Temmuz 2017 - 13:39

 

Yunanistan'ın Drama kenti ticaret ve sanayi odasından gelen heyet, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nda işbirliği imkanlarıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

 

Yunanistan'ın Drama kenti Ticaret ve Sanayi Odası Direktörü Charalambos Alexandridis ve Uluslararası Programlar Direktörü Alkis Papademetriou, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ederek, Başkan Suat Hacısalihoğlu ile görüştü. Alexandridis, geleceğe dönük gelişmiş işbirlikleri konusunda görüş alışverişinde bulunmak için Trabzon'a bir çalışma ziyareti düzenlediklerini belirterek "Drama, Yunanistan'ın kuzeyinde Doğu Makedonya adı verilen bölgenin merkezi konumundaki bir kent. Tarım, hayvancılık, ormancılık yaygın, ayrıca zengin su kaynaklarına sahip. Pamuk, tütün, patates ve fasulye en fazla yetiştirilen ürünler. Hayvancılık ileri düzeyde. Et ürünleri işlemeciliği tesisleri var. Mermer yatakları mevcut. Yunanistan'daki saf beyaz mermerin yüzde 75'i Drama bölgesinden çıkarılmaktadır. 25 bin hektarlık üzüm bağlarıyla şarapçılık da yeni canlanmaya başlayan bir sektör. Ayrıca yüksek teknoloji şirketleri ve madencilik şirketleri de bulunmakta. İhraç ürünlerimiz pamuk, tütün, makine parçaları, kuruyemiş ve şarap. Yunanistan'ın ihracatında Türkiye; Çin ve ABD'den sonra üçüncü sırada. 2016 yılında Drama bölgesinden Türkiye'ye 6.5 milyon euroluk ihracat gerçekleştirildi" dedi.

 

"Ortak noktalarımız var"

 

Charalambos Alexandridis ayrıca Drama ile Trabzon arasında birçok ortak nokta bulunmasının işbirliği için çok iyi bir zemin oluşturduğuna dikkat çekerek "Odamızın 5 bin 800 üyesi bulunuyor. Drama'da yaşayanların yarısının atasının Trabzon ve çevresinden Yunanistan'a gelmiş olması, işbirliği olanaklarının daha sağlam bir zemine oturtulmasına olanak sağlayacak. Avrupa Birliği kapsamındaki girişimcilik projelerinde işbirliği yapabileceğimiz gibi kültürel etkinliklerde de önemli işbirlikleri yapabiliriz. Dans ve müziğimizin kökeni aynı. TTSO gibi güçlü ve köklü bir odayla işbirliği yapmanın bize büyük katkı sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu.

 

TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da Türkiye ve Yunanistan arasında eskiye uzanan bağlar olduğunu hatırlatarak, işbirliği imkanlarına her zaman açık olduklarını vurguladı. Hacısalihoğlu, sadece AB değil, Karadeniz Ekonomik İşbirliği kapsamında da ortak çalışmalar yürütebileceklerini vurgulayarak "Kültürel etkinliklerle başlatılacak işbirliği süreci, turizm ve diğer alanlarda devam edebilir. Karşılıklı tanıtım faaliyetleriyle işbirliği süreci geliştirilebilir. Öncelikle Drama bölgesindeki turizm acentelerini Trabzon'a davet etmek istiyoruz. Böylece işbirliği sürecinde ilk adımı atmış oluruz. Sonra her iki oda yetkilileri, projeler bazında işbirliği imkanlarını da değerlendirebilir" ifadelerini kullandı. - TRABZON

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Divan Başkanlığına yeniden aday olan Ali Sürmen, TSYD'yi ziyaret etti
Divan Başkanlığına yeniden aday olan Ali Sürmen, TSYD'yi ziyaret...
İmamoğlu, Trabzon'da kayınvalidesini son yolculuğuna uğurladı
İmamoğlu, Trabzon'da kayınvalidesini son yolculuğuna uğurladı