Yomra’daki arazi meselesinde flaş gelişmeler

Yomra'daki arazi meselesinde flaş gelişmeler

Trabzon'un Yomra İlçesi'nde Avrasya Üniversitesi ile Yomra Belediyesi arasında yaşanan arazi krizi farklı bir boyut kazandı.

27 Ekim 2020 - 07:30 - Güncelleme: 27 Ekim 2020 - 11:42

Trabzon'un Yomra İlçesi'nde Avrasya Üniversitesi ile Yomra Belediyesi arasında yaşanan arazi krizi farklı bir boyut kazandı.  AK Parti Milletvekili Salih Cora, konuyla ilgili hakemlik görevi üstlenerek bir açıklama yaptı ve alanın yarı yarıya pay edilmesi gerektiğini söyledi.

SONUCA CORA'NIN VİCDANI KARAR VERDİ

Taraflarla görüştüğünü ve evrakları incelediğini belirten Cora, " Trazon ili Yomra İlçesinde, Denize Dolgu alanı olarak belirlenen 46 bin metre karelik kısmı geçmişte Belediye Meclis kararıyla Avrasya Üniversitesine tahsis edilmiş. Vatandaş tarafından yapılan itirazlar ve açılan davalar sonucunda bu belediye meclis kararı iptal edilmiş ve tahliyesine karar verildi.  Mahkeme kararları üzerinde yaptığım incelemede olayın tarafları ile yaptığı görüşmeler, edindiğim bilgiler, yasa ve mevzuat çerçevesinde değerlendirme sonucunda, vicdanımda oluşan kararım Yomra İlçesi Sancak Mahallesinde ihtilafa konu deniz dolgu alanının taraflarca usulüne uygun alınacak kararlar ve yapılacak sözleşmelerle eşit oranda yarı yarıya kullanımın belirlenmesinin kamu yararına daha uygun olacağı karar verilmiştir" dedi.

YOMRA BELEDİYE BAŞKANI KABUL ETTİ

Kısa süre önce Avrasya Üniversitesi'nin işgal ettiği alana iş makinelerini gönderen ve devlet malına sahip çıkan Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Cora'nın vicdanının karar verdiği karara "tamam" dedi ve şöyle bir açıklama yaptı:  “Ben vekilin hakem olarak aldığı karara uyuyorum. Bende sorun yok” dedi.  Bayık, “İlçemiz Sancak Mahallesi’nde bulunan Avrasya Üniversitesi kampüsündaki öğrenci sayısının arttırılması, kampüsün daha canla hale getirilmesi, böylece ilçemiz sosyal ve ekonomik hayatına daha fazla katkıda bulunması şatıyla; uzun süredir gündemi meşgul eden bu sorunun ortadan kalkması için yoğun mesai harcayan ve hakem olması konusunda genel kanaat oluşan Trabzon Milletvekili sayın Salih Cora’nın kararını kabul ediyoruz. Bu kapsamda, 6 dönümü Sandal Otel tarafından kullanılan 46 dönüm arazinin, bu zamana kadar Avrasya Üniversitesi tarafından kullanılan 40 dönümü yarı yarıya bölünecektir. Sayın Cora’ya gayretlerinden ötürü şahsım ve Yomra halkı adına teşekkür ederim. Belediye olarak uzun uğraşlarımız sonucu aldığımız alanı Yomra’mıza sosyal allan olarak kazandırmak için proje hazırlama çalışmalarımız devam ediyoruz. Kısa süre içinde yapım çalışmalarına başlayarak ilçe merkezimizin sosyal olan eksikliklerini ortadan kaldıracağız. Hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı. 

"YOMRALILARIN HAKKINI YEDİRMEM" SÖYLEMİ SİYASİ ŞOV, İKBAL HESABI VE SİYASİ GELECEK TEMİNATIYMIŞ

İYİ Parti Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Davut Çakır ise sosyal medyadan "Kimin malını kime veriyorsunuz?" şeklinde bir çıkış yaparak, devletin malının ne olacağına insanların vicdanlarının karar veremeyeceğini söyledi ve Cora'nın aldığı kararı destekleyici açıklama yapan Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık'a sert çıktı. Çakır yaptığı açıklamada, "Son günlerde kamuoyunu ciddi manada meşgul eden bir arazi kavgası vardı. Yomrada bir arazi, üzerinde hak talep eden bir özel üniversite ile mülk sahibi Yomralıların hakkını korumakla yükümlü Yomra Belediyesi arasındaki kavga.

Taraflar okadar duruşlarından emindiler ki, ne Vali tanıyan kaldı, ne Kaymakam ne de Devlet.

Yomra Belediye Başkanı olan kardeşimizin ciddi ve net duruşu, "Yomralıların hakkını kimseye yedirmem" diyerek kamuoyuna yansıttığı kararlılık bizi de mutlu etti ve olaya müdahil olduk.

Bu tarz yerler kişinin keyfine ya da arabulucunun telkinine göre el değiştirecek yerler değildir.

Kanuni dayanağı, Yetkili kurulların kararı, onayı ile tahsisi yapılacak bir arazi iki kişinin uzlaşmasıyla bölüşüldü.

Yani, bizim sahiplenmemiz boşunaymış demiyorum ama "Yomralıların hakkını yedirmem" söylemi siyasi şov, ikbal hesabı ve siyasi gelecek teminatıymış..

Yanında nasıl haklının oluyorsak hatta parti üst organları nasıl yanındayız mihvalinde resim kareleri paylaşıyorsa aksi durumda söylemler gibi duruşlarda aksi yönde seyretmelidir.

Bugün arabulucuya methiye düzen bir açıklama yaparak Yomralıların 20 dönüm arazisini nasıl peşkeş çektiğini açıklayan Belediye Başkanı ya bugün suç işlemiştir ya da dün suç işlemiştir.

Bunu bir sonraki dönem gerçekten dirayetli ve Yomralıların hakkını kimseye yedirmeyecek bir Belediye Başkanı seçilirse ancak görebiliriz.

Yomralıların bu hakemin hükmüne razı olup olmadıklarını da zaman gösterecektir.

Bilmiyorum ama merak ediyorum..

Kuyuya inen öğretim üyeleri, Belediye Başkanına galez hakaretler eden bir sekreter, "konuşalım"    diyerek esasen geri adım atacağını gösteren Başkanı, totalde nahoş olan birçok şey de "fifti fifti" bölüşüldü ve orada da bir uzlaşı sağlandı mı..?

Önceki gün, "bir kanun çıkartıp yeri üniversiteye tahsis ederiz" diyen,

Dün, "hukuka aksetmiş bir durum, konuşmak doğru olmaz" diyen,

Bugün, "devletin,milletin  arazisini , milletin malını ,1 sana 2 bana diyerek küpteki altınları dağıtan Davaro filminin başrolü Şener Şen gibi bölüştürme hakkını kendinde kişinin hakemliğine Yomralılar razı olacak mı..?

Hangi hukuksal dayanak ile uzlaşının tarafları millerin malını bölüştürmüşlerdir..?

Soru çok ancak sanırım siyasete ve siyasilere, siyasilerin bu tatz ak akçeli işlerine millet okadar alıştı kı, millet bunları okadar kanıksadı ki cevap bekleyen yok..

Verilecek cevabı olan var mı, onu da merak eden yok.

Bu yüzden "siyasette kadro ve kalite" vurgusu sık sık yapıyorum.

Toplum adına sorumluluğumuzun yanında, siyaset adına da mesuliyetimiz var ve bu alanda da milletin güvenini tesis etmenin uğraşını veriyoruz.

Dün, haklı ve yerinde duruşundan memnun olarak yanında olduğumuz arkadaşımızın bugün kendi ve keyfi kararını kabul etmemiz mümkün değildir" ifadelere yer verdi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, konuyla ilgili sessiz kalmayı tercih ederken, Avrasya Üniversitesi tarafından bugün konu hakkında açıklama yapılması bekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hacısalihoğlu'ndan dikkat çeken Abdullah Avcı yorumu
Hacısalihoğlu'ndan dikkat çeken Abdullah Avcı yorumu
Erol Köse: Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses'in kapısında yattı
Erol Köse: Hülya Avşar, İbrahim Tatlıses'in kapısında yattı