Yeşil Yol projesiyle müteahhitlere para aktarıyorlar

Yeşil Yol projesiyle müteahhitlere para aktarıyorlar

DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi tarafından yürütülen Doğu Karadeniz’deki 8 ilin yaylalarının birbirine bağlanması için başlattığı Yeşil Yol projesine karşı TEMA ve Fırtına İnisiyatifi’nin açtığı ‘yürütmeyi durdurma’ davası temyiz sürecinde iken projeye 266 milyon TL kaynak aktarıldı. Yaylalara açılan yollara beton dökme işlemi başladı. Davanın avukatlarından İbrahim Demirci, “Biz üst kurulun temyiz kararını bekliyoruz. İdare açılan yollarda imara başlayacak, bunun hazırlığı içindeler ” dedi.

25 Ağustos 2022 - 13:46

HABER: ELİF ÇAVUŞ/SÖZCÜ

Doğu Karadeniz’in 8 ilinin yaylalarını birbirine bağlamak amacıyla DOKAP tarafından yürütülen Yeşil Yol projesine karşı, TEMA ve Fırtına İnisiyatifi, 2016 yılında SİT ve Milli Park alanı içinde yer alan bölgede yapılacak çalışmalara karşı dava açtı.  2019 yılında Danıştay İdari Dava Kurulu “yürütmeyi durdurma” kararı verdi ve dosyayı incelemek üzere Danıştay 6. Dairesi’ne gönderdi. 2021 yılında Danıştay 6. Dairesi, 60-70 kişilik bilirkişi raporu olmasına rağmen “Çevre düzeni planı hukuka uygundur” kararı verdi ve dosyayı kapattı. Dosyada temyiz süreci başlatıldı, süreç devam ederken projeye 266 milyon kaynak aktarıldı ve dozerler yayla yollarındaki çalışmalara kaldığı yerden devam etmeye başladı. 7 metre genişliğinde gidiş-geliş tek şerit olarak planlanan Yeşil Yol projesinde, yolun geçtiği yayla güzergahlarında oteller, restoranlar, bungalov evler, mesire yerleri, akaryakıt istasyonları yer alıyor.  

ÜST KURULUN TEMYİZ KARARINI BEKLİYORUZ

Danıştay’ın yeşil yol davasında yürütmeyi durdurma kararını kaldırması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden dava avukatlarından İbrahim Demirci, “Biz de davayı temyiz ettik. Şuanda dava Danıştay İdari Dava Kurulu’nda görüşülmeye devam ediyor. Samsun’dan Artvin’e kadar yayla yolları birbirine bağlandı. Biz üst kurulun temyiz kararını bekliyoruz” dedi.

266 MİLYONU DAĞLARDA HARCAMAK NASIL BİR AKILDIR?

İdarenin, yaylaları birbirine bağlayan yol kenarlarını imara açma sürecine geçtiğini ifade eden Demirci, “DOKAP, basına yürütmeyi durdurma kararının kaldırıldığını servis etmiş. Neden bu şekilde servis ediyor. Bunu anlamak gerekiyor. Karar zaten eski tarihli bir karar. Yeşil Yol ana hatları ile tamamlanmış vaziyette. İdare,2500-3000 metrede tamamladığı yayla yollarında artık iskana, imara başlayacak. Onun hazırlığını yapıyorlar. Tali yollar yapacaklar, üçüncü yollar yapacaklar. Yaylaları bu yolla katlettiği, doğaya tecavüz ettiği yetmezmiş gibi bir de bu yollar üzerinde oteller yapılmasına müsaade edilecek, akaryakıt istasyonları yapılacak, zorunlu olarak yapılacak. DOKAP’ın açıklamasından bunu anlıyoruz. 266 milyon kaynak aktarıldı. 266 milyon kaynak nedir? 266 milyonla buradaki doğal sit alanlarını korumak için bu kaynağı harca, bu kadar parayı dağlarda 2500-3000 metrede harcamak nasıl bir akıldır, nasıl bir mantıktır? Bu iklim değişikliğinde, bu kuraklıkta bunu yapmak akıl dışıdır. Doğu Karadeniz gelecekte Türkiye’nin su kaynağı olacaktır. Su kaynaklarını, dere yataklarını korumak lazım. Burayı kitlesel turizme açmak, araba yolları yapmak, imara açmak ne demektir? Anlaşılacak hiçbir tarafı yok. Temyiz kararı lehimize sonuçlanırsa ne olacak peki? Yaptıkları yollara beton dökmeye çalışıyorlar. Biz davayı kazandıktan sonra bunun hiçbir önemi kalmıyor. Hukuken idarenin yapması gereken o yolları eski haline getirmektir. Bu mümkün mü? Mümkün değil” diye konuştu.  

KARADENİZ SAHİL YOLU’NUN RUHSATI YOK, YOL KAÇAK

Yeşil Yol projesinin yaylaları ranta açma projesi olduğunu ileri süren CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz ise, “Karadeniz’in denizini, sahilini yok ettiler. HES’lerle derelerini teslim aldılar. Yeşil Yol’la da yaylalarını, ormanlarını ranta çevirmek istiyorlar. Yaylaları ranta açma projesidir. Karadeniz Sahil Yolu’nda da hukuki süreç bitmeden yolu bitirdiler. Karadeniz Sahil Yolu’nun şuanda ruhsatı yok. Kaçak yani. Ama fiili durum var. HES’lerde de aynı şeyi yapıyorlar. Hukuk geriden gelecek, projeler devam edecek, hukuk lehte karar verse ne olacak, olay bitmiş zaten. Hukuku tanımamanın örneklerinden birini daha yaşıyoruz” dedi.

AKP, DOKAP İLE KENDİ MÜTEAHHİTLERİNE PARA AKTARIYOR

DOKAP’ın AKP’nin kaynak aktarma yeri olduğunu söyleyen Deniz, “Bu işlerin ihalesi yok, bölüm bölüm yapılıyor. AKP giderayak rant paylaşıyor. DOKAP’ın işlemleri kontrol altında değil. Kafalarına göre proje dağıtıyorlar, istediğine ihale veriyor, istediğine proje onaylıyor. DOKAP, AKP’nin kaynak aktarma yerlerinden bir tanesi başka bir fonksiyonu yok. Yeşil Yol ile kendi müteahhitlerine para aktarıyorlar. Seçimden önce müteahhitlerine para aktarıyorlar, seçimlerde müteahhitlerden para alacaklar. Bu aslında AKP’nin seçim çalışmasıdır” ifadelerini kullandı.

YEŞİL YOL PROJESİ NEDİR

Yeşil Yol, Samsun'dan başlayarak Ordu, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Rize ve Artvin'in yaylaları ve turizm merkezlerini üst koddan birbirine bağlayan yaklaşık 2 bin 600 kilometre uzunluğunda turizm yolu olarak planlandı. 7 metre genişliğinde gidiş - geliş tek şerit olarak planlanan yolun zemini taş parke döşemeli olacak. Bu yolla birlikte 40 noktada oteller, restoranlar ve kayak tesislerinden oluşan turizm merkezleri oluşturulacak. İki yıldır süren ve 90 milyon lira harcanan yol çalışmasının 2018 yılında tamamlanması planlanıyor. Yeşil yol projesi geçen yaz döneminde Rize'de protestolara neden olmuştu. Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavron ve Samistal yaylaları arasındaki Yeşil yol bağlantısına karşı çıkan bölge halkı iş makinelerinin önüne çıkarak eylem yapmıştı. Havva ana lakabıyla tanınan Rabia Bekar, komandolar eşlinde getirilen iş makinelerinin çalışmasına karşı direnerek Yeşil yol mücadelesinin sembolü olmuştu. Uzun süren protestolar ve tepkiler nedeniyle Rize Valiliği Yukarı Kavrun-Samistal bağlantı yolunu durdurmuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Boztepe viyadüklerinin çirkin görüntüsüne yeşillik efekti
Boztepe viyadüklerinin çirkin görüntüsüne yeşillik efekti
TTSO’da 24. Gurup antidemokratik yapıyı kırmak istiyor
TTSO’da 24. Gurup antidemokratik yapıyı kırmak istiyor