Yeni kabus

Korona virüs pandemisi ile maymun çiçeği virüsü endişesinden sonra bu defa da Hindistan'da Domates gribi baş gösterdi.

22 Ağustos 2022 - 13:55

Şimdiye kadar 82 çocukta tespit edilen virüsün belirtileri arasında ateş, vücutta kabarcıklar, ishal, kusma ve halsizlik var. Şu an için herhangi bir aşısı olmayan hastalıkla ilgili çalışmalar devam ediyor.

Dünya 2 yıldan fazla süredir Kovid-19 ile mücadele ediyordu. Salgının epidemiye dönüşmesinin ardıdnan ise birkaç ay önce ortaya çıkan maymun çiçeği virüsü uluslararası alanda endişe yaratmaya devam ediyor.

 Şimdi ise Domates gribi ortaya çıktı. Domates gribi olarak bilinen bu hastalık Hindistan'da ilk olarak mayıs ayında tespit edildi. Hastalık şimdiye kadar ülkenin Kerala eyaletinin Kollam bölgesi ve yakınlarında bulunan Anchla, Aryankavu ve Neduvathur'da görüldü. İlk alınan bulgulara göre şimdiye kadar 5 yaşın altındaki 82 çocuk bu hastalığa yakalandı. Şimdiya kadar bilinen çocukların yaş aralığı ise 1-9 arası. Uzmanlar, bu dönemde çocukların bağışıklığının düşük olmasından dolayı hastalığa daha çok yakalandığını ifade ediyor. Küçük çocuklarda bebek bezi kullanımı, kirli ellerle yüze dokunma ve ağza bir şeyler sokmadan dolayı hastalığun bulaşıcılığı artıyor.

 Hastalığın belirtileri ise şöyle sıralandı:

 Ateş

 Ağızda yara

Ellerde, ayaklarda ve kalçalarda kabarcıklı döküntü

Vücut ağrısı

Eklem şişmesi

Tükenmişlik hissi

Cilt tahrişi

Dehidrasyon

Karın ağrısı

İshal Kusma

Şu an için Domates gribi ölümcül olarak görülmüyor

Ancak hastalığın herhangi bir tedavisi yok. Hastalık şikayetiyle gidenlere ise doktorlar bol sıvı tüketimi ile istirahat öneriyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor