"Son Gözyaşı Damlası"
Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

"Son Gözyaşı Damlası"

11 Aralık 2017 - 11:10 - Güncelleme: 11 Aralık 2017 - 11:14

Hep söylenir ya, bir insan öldüğü an gözünden bir damla yaş akar diye. Buna şahit olanınız var mı? Ben o ana şahit olanlardanım.

Eli elimin içinde, "Beni bırakma!" dercesine değil, yanımdasın ya, o bana yeter diye tutuyor elimden. Yüzüne bakıyorum çok zor nefes alıyor, göğüs kafesi yerinden çıkarcasına kalkıp iniyor ve sen hiçbir şey yapamıyorsun elini tutmanın dışında.

Bir anda nefesi duruyor, sanki öksürecek gibi geliyor sana ve hızla kalkıp inen göğsü dalgasız bir deniz gibi kalıyor.

O an gözlerine bakıyorum aç dercesine, ancak sol gözünden bir yaş damlası hedefine giden bir kurşun gibi beliriyor. İşte o an, göz yaşının belirdiği an, seninde kendini hatırladığın andan, şimdiki ana kadar, onunla geçirdiğin hayatın,filim şeridi gibi başlıyor.

Göz yaşı gözün ucundan bir damla olarak doğuyor, sonra arkasında bir yol bırakarak şakağa dogru yuvarlanıyor, sonra bir dagın tepesinden aşağa akarcasına, yanağa doğru hızlanıyor. İşte bu zaman içinde sen onunla geçirdiğin hayatı tekrarlıyorsun. Bir mucize gibi bu kısacık süreye bir yaşamı sığdırıyorsun.,

Elini tutan el, elinin onun elini tutmaya ihtiyacı olduğunu hissediyor. Çünkü o yanımdasın ya bana yeter diyen el, elini tutamaz hale geliyor. Bir anda, bu yaşam sürecinin tekrarında, bir ses sana başın sağolsun diye sesleniyor. Öyle derinden geliyor ki ses, hayal görüyorum gibi algılıyorsun. Ancak ses kararlı seni hayalden uyandıracak, başın sağolsunu tekrarlıyor ve duymayı geçiktire bilmek için düşünmediğin o kelimeyi söylüyor " Onu kaybettik."

İşte o zaman, tamamen hayatını beraber geçirdiğin zaman tünelinden çıkıyor, ne kadar güçlü bir insan da olsan, ne yapacağını bilmeyen bir çocuk saflığında kala kalıyorsun.

Annemle geçirdiğim "son beş" dakika. Meğer Anneler ne kadar çok özlenirmiş.Mekanın cennet olsun Kamuran Eyüboğlu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar