İlk Altın Kolye Şampiyonası
Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

İlk Altın Kolye Şampiyonası

06 Aralık 2017 - 11:41

Çocukken en çok isteğimiz Trabzonspor’da top oynamaktı. Bizim nesil Trabzonspor’un minik takımını temsil eden ilk nesildi. Uzun süren bir hazırlıktan sonra Ziya Bey Sahasında seçmeler olmuştu; tabi hepimizde bir heyecan, listeler asılmış, duyan koşup bakmaya gidiyordu. Bende heyecan tavan yapmış bakıp bakmamakta tereddüt ediyorum. Ziya Bey’de bulunan kulüp binasının kapısındayım, ancak henüz asılan listeye bakacak cesareti toplayamamıştım.

Listeye bakanlar henüz listeye bakmayanlara ‘Sen de listede varsın veya seni listede göremedim.’ diyor. Bende bana bunu diyecek bir arkadaş bekler gibi bir hava var. Sonunda uzaktan bir ses duyuyorum: ‘Turhan, sen listede varsın, seçildin.’ diye bağırıyordu. İnanın bu ismi çok hatırlamak istedim kimdi diye. Ancak bulamadım. İşte, ilk müjdeyi veren bu ismini hatırlamadığım arkadaşımdı. Şimdi düşünüyorum ‘Muhakkak Arafilboyu’ndan bir arkadaşımdır.’ diyorum kendi kendime.

Ne kadar sevinmiştim o zaman arkadaşlarımla. İdmanlar başlamış, gruplar oluşturulmuştu. Çok sıkı çalışıyor, yarışmalara hazırlanıyorduk. Zaman geçmiş artık Trabzonspor maçlarının öncesinde biz de top oynamaya başlamıştık. İşte, bu zaman sonrası 1976 yılında Ziya Bey’de ilk altın kolye yarışması yapılacaktı. Bütün takımlar bunun için kurulmaya ve hazırlanmaya başlamıştı. Trabzonspor alt yapısı olarak bir kaç takımla bu turnuvaya katılma kararı alınmıştı.

Bu, Trabzon'da düzenlenen ilk altın kolye yarışmasıydı. Trabzonspor alt yapısından katılan bir takım da bizim takımımızdı. Maçlar başlamış, heyecan tavan yapmıştı. Trabzon'da herkes bu maçları izlemek istemiş, ancak fazla yer olmadığı için çoğu insan bu maçları seyredememişti. Maçlar tüm hızıyla devam ediyor, biz oynadığımız maçları bir bir kazanarak ilerliyorduk.

Artık son maça gelmiştik. Bu maçı hiç unutmam, 5-4 kazanarak Trabzon'da ilk altın kolye yarışmasını kazanmış ve altın kolyelerimizi boynumuza takmıştık. O zaman gazeteler bu yarışmayı çok yazmıştı. Benim futbol yarışmasında aldığım ilk madalya bu kolye olmuştur. İkincisi de 1978 yılında Türkiye'de Genç Takımlar arasında yapılan Türkiye Birinciliği yarışmasında Türkiye birincisi olarak aldığım madalyadır.

‘Şimdi, bu altın kolye işi nereden çıktı?’ diyorsunuz. Küçük oğlum geçen yıl bu kolyeyi buldu ve ‘Ben bunu onartıp saklamak istiyorum.’ deyince anılarım aklıma geldi. ‘Ben onartıp sana vereceğim.’ dedim ve öyle de yaptım. Kuyumcu arkadaşıma verdim, kırık olan yerlerini onardı ve parlattı. Şimdi güzel bir yerde saklıyorum.

‘Acaba bu ilk yarışmanın kolyesini kazanan arkadaşlarım bu kolyeleri saklıyorlar mı?’ diye de aklımdan geçirdim. Fantastik romanlarda olduğu gibi bu kolyeleri bir araya getirdiğimizde esrarengiz bir güç ortaya çıkar mı? Bir rivayete göre bu kolyeler bir araya geldiğinde Trabzonspor’un eski gücü yani o Trabzon ruhu yeniden oluşacakmış.

Trabzonspor Ziya Bey Sahasında idman yaparak ilk şampiyonluğunu aldı. Bu ilk altın kolye yarışması da Ziya Bey Sahasında oynanarak kazanıldığı için o zamanın ruhunu taşıyor.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar