#KadınMuhtarlarAkademisi #KestaneŞekeri #GençlikPınarı
Göksel Aksel

Göksel Aksel

#KadınMuhtarlarAkademisi #KestaneŞekeri #GençlikPınarı

21 Aralık 2017 - 09:34

15 Aralık 2017’de açılış ve lansman toplantısı yapılan Kadın Muhtarlar Akademisi isimli dev projeye eğitmen olarak katıldım. Balıkesir’in nadide ilçelerinden olan Bandırma’da gerçekleştirilen projeden bazı notları paylaşmak isterim.

Proje ‘Bandırma Muhtarlar Derneği’ öncülüğünde hayata geçen, Türkiye genelindeki kadın muhtarların eğitimi ve interaktif işbirliğini esas alan, Türkiye çapında büyük ses getiren bir proje. Bu proje kapsamında Türkiye’nin dörtbir yanından gelen kadın muhtarlarımıza ‘Liderlik’ ve ‘Etkili Konuşma’ konularında eğitim verilmesi için beni uygun görmüşler, ben de büyük bir gururla gittim, eğitimlerimi verdim. Tabii ben mi eğitim verdim, yüzlerce kadın muhtarımız mı bana eğitim verdi, orası tartışılır (kahkaha kıyamet)…

Bandırma Muhtarlar Derneği Başkanı, Sayın Nur Hancıoğlu ile tanıştım. Nur hanım tam bir efsane. Neşe dolu, hayat dolu, enerji dolu, vizyon sahibi ve tuttuğunu koparan başarılı bir kadın. Proje koordinatörü Sayın Gökhan Kenanoğlu ise genç yaşında sahip olduğu iş vizyonu, kurduğu inanılmaz insan ilişkileri ile parmakla gösterilen bir işadamı. Zaten böyle iki insanın öncülüğünde biraraya gelen ekibin başarısız olma şansı yoktu. Tabii projenin bir de isimlerini saymakla bitiremeyeceğim bir ekibi ve katılımcı listesi var; hepsini yürekten kutluyorum.

Şöyle bir manzara hayal edin; ülkemizin en güzel ilçelerinden birindeyiz. Güzel bir otelin toplantı salonunda yüzlerce kadın var. Hepsi birbirinden güzel, akıllı, zeki, vizyon sahibi, başarılı. Ve en önemlisi tüm bu kadınlar örnek birer Cumhuriyet kadını! Hepsi Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, vatanını aşkla seven Cumhuriyet kadınları! Zaten sadece bu manzaranın içinde bulunmak için bile giderdim bu projeye. Çok şanslıyım ki eğitmen olarak bu projede yer aldım.

Benim sunumum yaklaşık 4 saat kadar sürdü. Eğitim hem çok verimli hem de çok eğlenceli geçti. Ben naçizane bilgilerimi paylaşırken, ülkemizin her köşesinden gelen kadınlarımız da kendi bilgi ve tecrübelerini paylaşarak bana büyük katkı sağladılar. Eğitim arasında ve sonrasında tüm kadın muhtarlarımızla kucaklaştık, hepsine sarıldım, hepsi ile tek tek konuştum. Muazzam bir sinerji yakaladık. Eğitimin ardından Gönen gezisine çıktık. Allah’ım ne gezi ama! Saatlerce güldük.

Ekşidere Ilıcalarını ziyaret ettik. Orada Gençlik Pınarı denilen, radyoaktif içeriği olduğu söylenen bir su var. Kana kana içtik. Doğanın içinde fotoğraflar çekildik, güldük, eğlendik. Eğitimin başında Bursa’dan gelen muhtarlarımıza kestane şekeri getirmediniz mi diye sorarak espri yapmıştım. Tam Ekşidere’den ayrılacakken bir de ne göreyim, taa Bursa’dan Bursa Muhtarlar Derneği Başkanı Sayın Nedim Serbestol bana kestane şekeri getirmiş! Bursa’dan gelen kadın muhtarlarımız birlik olup, eğitim arasında Nedim Bey’i aramışlar, hocamız kestane şekeri istedi demişler. Nedim Bey de sağ olsun, atlamış aracına, Bursa’dan bir kutu kestane şekeri getirmiş! Nasıl mutlu oldum anlatamam.

Pekçok kadın muhtarımız kendi yörelerine ait özel hediyeler verdiler bana, saymakla bitiremem. Sirkeden tarhanaya, helvadan dokuma kumaşlara kadar çantalar dolusu hediyelerle uğurladılar beni.

En önemlisi ise sevgilerini paylaştılar benimle. Her muhtarımız ‘artık bizim orada da bir eviniz var hocam’ diyerek sarıldı bana. Bundan daha büyük bir mutluluk olamazdı…

Kadın Muhtarlar Akademisi gibi projelerin çokça yapılması gerektiğine inanıyor, gelecek projeleri şimdiden heyecanla ve hevesle kabul ediyorum.

En içten sevgi ve saygılarımla…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar