Yoksa dostun bir sadist mi?
Ensar Bayburt

Ensar Bayburt

Yoksa dostun bir sadist mi?

16 Aralık 2014 - 12:24

 Bir ilişki uzmanı ve iyi bir dileyici olduğumdan adımı duyan herkes bir biçimde hayatlarında ki ilişkilerden dert yanmaya başlıyor bunlar bazen aşk, bazen arkadaşlık üzerine ilişkiler oluyor.Bu hafta yaptığım birkaç konuşmada yeni bir insan türünün hızla türeyip hayatımızın içine nasılda sızdığını gözlemledim. 

Nasıl bir tür mü? Anlatayım.

 

Hayatımızda ayaklarımızın üzerinde durmaya başladığımız andan itibaren rol yapma yeteneğimiz katlanarak devam eder. Bazıları rol yeteneğini TV dizilerine, sinema filmlerine ve tiyatro sahnelerine taşıyabilir. Ama bir çoğumuz yaşadığımız, ilişki kurduğumuz her an bunu yapmakla yükümlüyüz.

Etrafınıza dikkatle baktığınızda; bir yerlerde olmak ve ya olduğu yerde tutunmak için numara yapan bir sürü cambazı görebilirsiniz. Size bir şeyler satmak için ürünün ve kendinin güvenilir olduğunu anlatmaya çalışan satış temsilcisi, imzalatmanız gereken evraklarla o anda ilgilenmek istemeyen memur, aslında size değil başkasına olan kızgınlığı için sizi istediğiniz yerden çok uzakta indiren dolmuş şoförü… Bunların hepsine katlanmak zorundayız. Ama bazı rol kesenlerin kafalarını koparmakta fayda var. Hangileri mi? Size insanmış gibi rol yapanlar! Bence bunların arasında ki en tehlikelisi olmadığı biri gibi davranan kişiler.

Bazı insanlar asla ellerindekilerle yetinmeyi bilmezler. Aslında içlerinde bir yerde bir türlü başa çıkamadıkları kompleksleri onları bu hale getirir. Bazen o kadar ileri giderler ki, yaptıklarının yol açabileceği zararları kestiremezler. Bu tarz insanların en belirgin özelliği, sıkça kendilerini övmeleridir. İnsanların kendilerini övmelerinde bir zarar görmediğimi bir başka yazımda söylemiştim ama bu kişiler tehlikelidir, çünkü; övündükleri vasıflara sahip değillerdir! Ayrıca bu kişilerin kendilerince geliştirdikleri yalan mekanizmaları vardır ve  eğer gözünüz açık değilse sizi bir aslanın avına yaklaştığı gibi sessizce yaklaşıp  avlar. Size kendini harika bir aşk insanı gibi gösterip, muhteşem romantikliğiyle sizi kendine bağlar, sonrada ‘’Sen beni yanlış anlamışsın’’ diye devam eden bir cümleyle sizi şoka uğratır. Yalanlarla dolu dünyasında kendinizi çok mutlu hissedersiniz ama bu asla çok uzun sürmez. Neden mi? Çünkü eğer sizden çıkarları biterse onların hayatlarında bir çöpe dönüşürsünüz. Bu tarz kişiler sadece maddi çıkarlar peşinde değillerdir. Sizin arkadaş ortamınızdan, sohbetinizden, mevkiinizden de yararlanırlar.Daha öncede söylediğim gibi bazı insanlarda karaktersizlik bir hayat tarzı olarak kalmıştır.

Hayat karmaşık bir işlem gibi. Ne kadar olaya hakim olduğunuzu söyleseniz de bir yerde hata yapmanız olası. Yukarıda bahsettiğim gibi insanlar elbette ki karşınıza çıkacaktır, hayatınıza girecek, canınızı yakacaktır bu kaçınılmaz bir durum. Bu dünyada hiçbir şey karşılıksız kalmamalıdır. O küçük beyinciğiyle hayatınıza müdahale edip, sizi kötü etkileyen herkesi cezalandırmak lazım. Bunu yapmaktan çekinmeyin. Unutmayın her mikrobu öldürmenin bir yöntemi vardır!

Son Yazılar