YENİ DÜNYANIN EN BÜYÜK TEHLİKESİ ‘’ERGENLER VE...
Ensar Bayburt

Ensar Bayburt

YENİ DÜNYANIN EN BÜYÜK TEHLİKESİ ‘’ERGENLER VE AİLELERİ’’

07 Kasım 2016 - 14:40

Yaşadığımız şu dönemde birçok şeyin anlamını yitirdiğini düşünebilirsiniz. Ama ben size bir sır vereyim en önemlisi artık zaman ve yaş algısının tamamen ortadan kalktı! 
Yeni yetme ergenlere bir baksanıza. Senin benim ( sen benden kastım 30 yaş üstü harikulade insanlar) o yaşlarda giymeyi hayal dahi etmek için zaman kaybetmeyeceğimiz kıyafetler giyiyorlar. 20’li yaşlarımın ortalarına gelmeden göremeyeceğim mekânlarda garsonlara hava atıyorlar ( baba parasıyla) sen kıçındaki terin pantolonunda bıraktığı ıslaklığı fark etmeden deli gibi çalışırken onlar yaptıkları tatillerin fotoğraflarını İnstagram’da paylaşıyorlar ( baba parasıyla) 
Lisedeki çocuğun elindeki telefon benim 5 aylık ev kiram tutarında (Ankara, Tunalı Hilmi cd. De oturuyorum gerisini sen hesapla) harçlıklarından biriktirip almadığı kesin, zira ben onun yaşındayken yıllık ödev yazıp kazandığım parayla Nokia 3210 almıştım. Sence kontörlü hat mı kullanıyorlar? Sanmam. 
Sana ne lan! sen onlarla aynı şartlara sahip değilsin diye niye kıskançlık yapıyorsun hödük! Diyebilirsiniz. Demeyin var bir bildiğimiz herhâlde. 
Bu çocuklara bu kadar güç verip ortalığa salıyorsunuz, sonra ceremesini biz çekiyoruz. Dünyada birçok tehlikeden daha fazla kaçınmamız gereken şey;  2000 sonrası doğan ve şimdilerde ergen olan veletler. Şımarıklar, sorumluluk sahibi değiller, her şeye dâhil olma hakları olduğunu düşünen tipler, aramızda yaşıyor ve bize hava atıyorlar. Bazılarınız sesini çıkarmayabilir ama ben çıkaranlardanım. Şımarıklık yaparsa önümüzdeki 6 yıl terapiye gitseler de  atlatamayacakları  bir cevap alırlar benden. Valla hiç umurumda da olmaz. 
Ayrıca siz sevgili annecik ve babacıklar, asıl problem sizin. Ben basarım kıçına tekmeyi yollarım evine, yanı sizin yanınıza. El bebek büyüttüğünüz çocuğunuzun trajedisi sizin kucağınıza düşer. Bu çocuklar 30’larına geldiğinde hala sizin sırtınızda ağlayan veletler olacaklar. Hayata atılma konusunda hiçbir telaşları yok, çünkü her şey ellerinde büyüyorlar ve bunun için artık ağlamıyorlar bile. Siz onların seslerine katlanamadığınız için, ön sezilerinizle olayı kavrayıp isteklerini daha onlar seslerini çıkarmadan önlerine koyuyorsunuz. Onların tek derdi en son model cep telefonu, yarın ne giysem, saçımı hangi şekle soksam, kime hangi mekâna giderek hava atsam, Facebook, Twitter, İnstagram, Swarm vs. vs. 
Sizden anne baba olmaz onlardan da adam olmaz. Neyse ki kendini kurtarabilen son neslin içinde olduğum için şanslıyım. Onlara sunduğunuz birçok şeyle, ellerinden en değerli şeylerini alıyorsunuz, çocuklukları ve hayatlarını. Sen hayatının son deminde elindeki pamukla ne yapacağını düşünürken o hayatın ne olduğunu anlamaya çalışacak. Sen 70, o 40 yaşında olacak. Böyle giderse pamuğun yarısını ayırman gerekecek, çünkü moda peşinde koşturup yetiştirdiğin çocuğun modaya uyup 27’sine geldiğinde belki de intihar edecek ( Allah sakınsın) Zaten eğitim sistemimizden bir cacık olmaz, okulda bir şey öğrendikleri yok, bari sen hazırla çocuğu yâda ergeni neyse işte. 
Ayy hadi bakalım kociş diye koşturan anne çek kulağını vur tahtalara. Sonra da kalk akşama misafirliğe gelecek eltine sunum yapmak için dantel aramaya. Ne de olsa okumuyorsun, okuduğunu da anlamıyorsun. Olsun ben yazdım rahatladım. 
Not: Haklısınız, her ergen çocuk böyle değil, genelleme yaptım ben sen sıkma canını, senin çocuğun öyle değildir zaten, olamaz da(!) Saygılar.

Son Yazılar