Yalancılık önemli bir sanattır
Ensar Bayburt

Ensar Bayburt

Yalancılık önemli bir sanattır

01 Temmuz 2014 - 10:27 - Güncelleme: 01 Temmuz 2014 - 10:28

İnsan doğasının en temel gerçeklerinden birisi, herkesin yalan söylemesidir. Tek değişken, yalanın konusudur! Yalan söylemek yaratıcı bir süreç gerektirir, gerçeği söylemek daha kolay bir eylemdir.

Hayatımızın büyük bölümünü insan ilişkileri içinde geçiriyoruz. Aile içi ilişkiler, iş ilişkileri, dostluklar, aşk vs. bazı durumları kurtarmak için baş vurduğumuz yalan tahmin etmediğimiz sonuçlar doğurabilir. Bir kere faydasını gördüğünüz cümleler hayatınız mahvedebilir aynı zamanda.

Bu konuda ne kadar iyi bir sanatçı olduğunuzu bir düşünün. Yalanlarınızla insanları mutlu edebiliyor musunuz? Yoksa onları çevrenizden uzaklaştırıyor musunuz,? Bu konuyu bu iki başlık altında inceleyelim.

Yalanlarınızla mutlu ettiğiniz bir çevreniz var ve bu konuda o kadar iyisiniz ki çevrenizde ki insanlar size sorgusuz güveniyorlar. Herkes mutlu ‘’mu?’’ başınızı yastığa koyduğunuzda bir gün yalanlarınızın ortaya çıkabilme olasılığı uykunuza mani oluyor, yalanınızı bir başka yalanla örtmek için yeni senaryolar hazırlamanız lazım, peki ya insanlar sizin yalan söylediğinizi anladığı halde sizi eleştirmiyor ve ya bunu size söylemiyorlarsa? İşte bu uykusuzluk için gerçekten geçerli bir sebep. Tamamen güvensizlik üzerine kurlu koca bir çevreniz var, ya bir gün birine güvenmek istediğinizde ne olacak? Kişi karşısındakini kendi gibi bilirmiş! Asla duyduğunuz şeylere güvenemezsiniz çünkü ilişkileriniz yalanlar üzerine kurlu. Yaşadığınız hayatta kimseye güvenememek kısa bir ömre sahip olmanıza bile sebep olabilir, nede olsa stres çağın hastalığı. İşte yalanın bir başka yan etkisi ve maalesef panzehri yok!

Gelelim ikinci başlığa yalanlarla insanları çevrenizden uzaklaştırıyor musunuz ? Elbette  bunun olmasını bekliyordunuz. Hepimizin ailemizin istemeyecek olduğunu bir şeyi yapmak için can atıp planlar yaptığımız bir ergenlik döneminden geçtik ‘’bu dönemizi hatırlattığım için özür dilerim’’  belki de hala o dönemdesiniz. Yasak olan hep çekicidir!  Hata yapmak insanın doğasında var lakin bir hatayı bilerek tekrarlamak;  bu ahmaklık olur. Bu yüzden cümleler ağzınızdan çıktığı anda çevrenizde ki insanlara daha sevimli görünmenize sebep olsa bile, konuşacağınız yalanın onları uzaklaştıracağını da  bilmelisiniz. Yalanınıza inansalar da yukarıda anlattığım sıkıntılar çekilecektir. Yani yalan iki ucu kirli değnek.

Bu konuda kendini yetiştirmiş önemli sanatçılar hepimizin çevresinde cirit atıyor maalesef. Lakin onlara hayatımızın içinde yaşama şansı veren yine bizleriz. Vücudumuzda bir mikrop olduğunda onun dışarı atılması için ilaçlar içer kendimizi koruma altına alırız ve bunu akıllı olduğumuz için yaparız. Yalancı insanları çevremizden temizlemek içinde aklımızı kullanmak en temel görevimiz.

Her sanatçı iyi sanatlar icra etmez. Bu yüzden ruhunuza ve sanatınıza sahip çıkın.

Son Yazılar