Unutursam Fısılda
Ensar Bayburt

Ensar Bayburt

Unutursam Fısılda

24 Nisan 2015 - 15:42

Gözünü açtığın sabahta, sana tamamen yabancı olan bi şehirdesin. Alışkanlıkların değişmiş. Bildiğin caddeler, sokaklar, tanıdık yüzler ve sesler yok artık. Bir uğultunun içindesin. Kendine bir yer edinmeye çalışıyorsun lakin kimsenin seni fark ettiği yok. İçin acıyor. Halbuki her sokak başında tanıdık birilerini görür, selamlaşırdın. Girdiğin her dükkanda, kahven senden önce hazırdı. Çünkü; bir yerin vardı o küçük şehirde. Hatıraların bu kadar kötü müydü? Neden her şeyi arkanda bıraktın ki? Müstehak sana bunca yabancılaşma. Artık yapayalnızsın. Asla eskisi gibi bir hayatın olmayacak ve bir gün her şeyini kaybetmiş tek başına biri olarak bulacaksın kendini boş evinde....

Hayatınızda radikal kararlar alıp, yeni bir hayata, başka bir şehirde başladığınızda; iç sesiniz yukarıda yazdığıma benzer, sizi intihara sürükleyecek şeyler söyleyebilir. Kulak asmayın. Her şeyin daha iyi olacağı yalanıyla da kandırmayın kendinizi. Her zaman, her şey yolunda gitmeyecek kabul. Bazen kendinizi yalnız hissedeceksiniz normal. Ama o ana kadar yaşayayamadığın bir sürü şeyi yaşamak gibi muhteşem bir fırsat var elinde. Bunu değerlendir! Önünde tertemiz bir sayfa var, istediğin gibi resmetmek senin elinde.

Şimdiye kadar hep aynı yüzlerle yaşadın ve seni mutlu ettiler. Çünkü; onlar senin bunca yıllık hayatını değerli kılan insanlardı ve hala oradalar. Değer kaybetmedi aranızdaki bağ. Ama şimdiye kadar aradığın, o paha biçilmez gülüşü yeni şehrinde buldun. Şimdiye kadar aldığın ve seni en mutlu eden günaydın mesajını o şehirin sabahı gösterdi sana. Hiç tanımadığın şehirde, varlığından mutlu olduğun insanın nefesini duyarak, kokusunu hissederek uyudun. Olduğun  yerde kalarak bunu yaşayamazdın. İlk kez biriyle el ele film izledin, film ne kadar kötü olursa olsun, o filmi hiç unutmayacaksın. Hayatında hiç kimsenin sana karşı sessiz kalmasını umursamadın ama çok az tanıdığın  kişiden habersiz kalmak seni uykusuz bıraktı ve kesinlikle buma sonuna kadar değdi. Çünkü; yeniden aldığın haber, uzun zaman sonra hatıralarınızın olduğu o sokakta yeniden karşılaşmak ve sıkı sıkı sarılmak, o uykusuz geceler olmasaydı asla bir şey ifade etmeyecekti.

Bak o kadar da kötü değilmiş yeni bir hayata adım atmak. Hiç tanımadığın bir şehirde sokakları, insanları, mekanları, hayatı keşfetmek. İç sesiniz size her zaman doğru şeyleri söylemez. Mantığınız sizi her zaman doğru şeylere sürüklemez. Bazen risk de almalısınız! Emin olun size çok iyi hissettirecek. Yeni şarkılarınız olacak ve onları eski şarkılarından daha çok seveceksin.

Evet şimdiye kadar her sokağını arşınladığım şehrimi geride bıraktım. Valizime hayallerimi koyup yeni bir kentte, yeni bir hayata başladım. Senden bir ricam var. Olurda bir gün iç sesime yenik düşer, bu yazdıklarımı unutursam fısılda.

Son Yazılar