Ukala insanlar yanlış anlaşılıyor!
Ensar Bayburt

Ensar Bayburt

Ukala insanlar yanlış anlaşılıyor!

26 Kasım 2014 - 13:59

Bazı davranışların sonrasında hayatınız boyunca üzerinizden atamayacağınız etiketlere maruz kalabilirsiniz. Bunları bazen dert edip düzeltmeye çalışabilir ya da umursamayıp yolunuza devam edersiniz. Ama her iki durumda da canınızı sıkan zamanlar geçirmeniz olağan.

Bizim kültürümüzde hepimize öğretilen bir şey var ki o da ‘’Sen kendini övme, bırak seni başkaları övsün.’’ Evet bu düşünüldüğünde doğru olan bir şeymiş gibi gelebilir. Ama ben olaya başka bir taraftan bakmak isterim.

İnsanoğlu mükemmel yaratılmış varlıklar ve bunun farkında olarak yaşamanın insana ne kadar büyük bir güç verdiğini tahmin bile edemezsiniz. Ben bunun farkındayım. Kesinlikle mükemmel ve kusursuz yaratılmış olduğumu biliyor ve bunu dile getirmekten de çekinmiyorum. Ne yani bunu bana başkasının söylemesini bekleyene kadar ezik bir tip mi olsaydım? Hiç sanmıyorum!

İnsanlar doğduktan ve karakterleri oturmaya başladıktan sonra farklı yetenekler geliştirirler. Bazıları öğretmen, doktor, sanatçı, esnaf, ev hanımı, sokak müzisyeni… gibi yetenekleri diğer kişilere göre daha çok geliştirir. Bunlar sizi diğer insanlardan bir adım önde yapar ama, diğer insanların yetenekleri karşısında da siz bir adım geridesinizdir. Bu doğanın dengelerinden birisi. Aynaya baktığınızda Allah’ım sana binlerce kez şükürler olsun ne muhteşemim demek sizi ukala bir manyak yapmaz, sadece kendinizi farkında olduğunuz anlamına gelir.

Ama başta da söylediğim gibi, kendini övme işini yanlış anlayan tipler size farklı etiketler yapıştırmaktan çekinmeyecekler.  Aslında bu etiketleri yapıştıranlara baktığınızda hayatta bir baltaya sap olamamış kişiler olduğunu göreceksiniz ve bu yüzden onları görmezden gelmeniz çok normal ve rahatlatıcı bir durumdur.

Anlatmak istediğim mutlaka birileri tarafından yanlış anlaşılacaktır. Bu yüzden biraz daha açıklayıcı olmaya çalışayım. Demek istediğim; bu dünyada insanlar kesinlikle eşit yaratılır. Sadece kendini yetiştiren insanlar ’’yetenekleriyle’’ diğerlerinden bir adım önde olur. Kendimden örnek vermem gerekirse. Bir yazar, mükemmel bir radyo programcısı, şehrin tek ilişki uzmanı, iyi bir iletişimci, yine şehirde tek olduğum bir konu olan Resmi İskoç Lordu olmamın yanı sıra, iyi bir evlat, harikulade bir arkadaş,  ve sayamadığım bir sürü yetenekle donatılmış biriyim. Şükürler olsun. Ama bunlar beni diğer insanlardan daha üstün kılan bir durumlar değil elbette. Sonuçta başka insanların benden farklı olan yetenekleri de onlara gıpta etmemi gerektirecektir.

Kendinizin farkında olun ve hayatınızın tadını çıkarın. Gerekirse kendinizi övün, elbette ki kararınca. Farklılığınız insanların hoşuna gidecektir. Unutmayın ki; siz hayatınızdaki etiketlerden daha önemlisiniz. 

Son Yazılar