Sosyal Medyanın Cahilleri
Ensar Bayburt

Ensar Bayburt

Sosyal Medyanın Cahilleri

07 Ağustos 2015 - 10:45 - Güncelleme: 07 Ağustos 2015 - 10:46

Son yılların en büyük çılgınlığı şüphesiz ‘’Sosyal Medya’’. Hayatımızın hemen her alanına intikal eden bu durum sanallıktan çıkıp, gerçekliğini bize hissettirmeye başlayalı çok oldu. Birçok eski dostumuzu bu yolla yeniden bulup hayatlarından haberdar olduk. Birçok olayı da buradan duyduk. Gezi olaylarında kapatılan siteleri görünce daha da iyi anladık sosyal medyanın gücünü. Mantıklı kullanıldığı sürece oldukça yararlı bir buluş aslında ama millet olarak neyi tam olarak mantığıyla kullandık?

Sosyal medyayla alakalı birçok konuyu ele alıp bunula alakalı yığınla makale yazabilirim, yazılmıştır da. Bende o konulardan yalnızca birini, yani; hepimizi en çok rahatsız eden şeyi ele alacağım. Klavye sayesinde dünyayı yönetebilecek zekâyı kendinde gören yufka beyinlileri.

Bu şahsiyetler ömürleri boyunca yalnızca tek bir seri kitap okumuşlardır, o da ilkokulda mecburi olan Cin Ali serisi. Bunun yanı sıra iman kuvvetiyle bitirdikleri okullarından mezun olup, ilk buldukları eş adayıyla evlenmişlerdir. Çünkü;  aceleleri çok!  O kadar çok ki; düşünmeye vakitleri yok. Elbette ki hepsi muhteşem kurum evliliğin ağında düşmemişleridir. Bekâr olanları daha da tehlikeli! Bilmişliklerinin dışında abazalıkları da söz konusu.

Hepimizin karşılaştığı bu çokbilmiş arkadaşlar, hemen her konuda fikir sahibi ve peşin hükümlüdürler. Birçok konudaysa asla olumlu bir savunmaları yoktur. Hayatları yermek üzerine kurulmuştur. Ne milliyetçidirler, ne sosyalist, ne iyimserdirler ne kötümser. En önemlisi de ne akıllıdırlar, ne deli. Arada kalmışlıklarının dışa vurumunu ancak bu şekilde ifade edebiliyorlar.

Genelde bu tarz kişilerle tartışmaya girmem, ne zaman bir şeyler yazmak gelse içimden bir deyişin sıcaklığı sarar kalbimi ‘’ Cahille tartışmak, ateşe odun atmak gibidir’’ ve susarım. Ama elbette benim de kendimi tutamadığım zamanlar oluyor, bu sefer de manasız bir tartışma ortamı oluşuyor haliyle. En başta söylediğiyle, 3. Yorumdan sonra çelişen arkadaşın içler acısı hafıza problemi beni zevkten öldürüyor. Bazılarında genetik bir sorun olarak da görülebilir bu durum. Tüm aile balık baştan kokar deyimini haklı çıkarırcasına sağa sola saldırır,  tek başına düşünmeyince yan kuvvetleri olan, hısım akraba olaya dâhil olup, kavgaya güç sağlamaya çalışırlar. İstedikleri orantısız güç kullanımıyla karşı tarafı ezmekken, orantısız aptallıklarıyla rezil olur, bunu da kabul etmezler.

En sevdiğim kısımsa, çeşitli fotoğraflar, iletiler, hatta ve hatta olayı abartıp, watsapp durumlarıyla birilerine laf sokmaya çalışanlar. Yahu koca insansın mademki biriliyle sorunun var çık karşısına söyle. Zaten laf sokmaya çalıştığın kişi senin arkadaşın, o küçük beyniyle senin ona sunduğun 10 bilinmeyenli denklemi anlayamaz. Lütfen saçınızla değil beyninizle düşünün.

Demem o ki sosyal medya sosyalleşmek için icat edilmiş, hatta ve hatta insanların hayatlarına, ruhlarına, bilgilerine bir şeyler katabilmek için tasarlanmış platformlardır. Lütfen cahilliğinizle kendinizi rezil, bize de deli etmeyin!

Not: Bu yazıyı okuyup 7 kişiyle paylaşmazsan gece altına işersin. ‘’ sen anladın onu’’ Saygılar.

Son Yazılar