İktidarsız Yönetim!
Ensar Bayburt

Ensar Bayburt

İktidarsız Yönetim!

25 Kasım 2015 - 16:34

Çağımızın en önemsenen konularından birisi popüler olmak! Kafanızı çevirdiğiniz her mecrada ikon canlarla muhatap oluyorsunuz. Sosyal medyanın fenomenleri, şarkıcılar, film artistleri vs. Birde kendi çevresinde popüler olmanın peşinde, hayatını amaçsızca yaşan kişiler. Her attıkları adımdan haberdar olmamanız mümkün değil. Kıyafetleri,  duruşları, konuşmaları, her duruma göre verdikleri pozlarıyla,  göz doldurmanın peşinde olan insan topluluklarıyla yaşamaya başladık. Elbette bu durumun ortaya çıkardığı en büyük sorun;  popülerliğini kaybeden insanların verdikleri savaşın içinde kalmamız. Bu durumda zaten pek mantık çerçevesinde yaşamayan kişi, artık etrafındaki insanlara istemeden sergilediği zavallı durumuyla da rahatsızlık vermeye devam ediyor. Bence bunu ortaya serdikleri en zavallı halleriyse ilişkileri arasında mekik dokumları.

Öyle ya da böyle hepimizin sevgili adı altında yaşadığı ilişkileri oluyor. Ama bazılarımızın sevgilileri aynı anda hayatlarında olduğu gibi, çorap değiştirme sıklığından daha kısa sürede cereyan eden halleriyle de oluyor. Onun gönlünden, bunun gönlüne ıstırap bırakmaktan, onun yatağından, bunun yatağına lekeler bırakmak arasında mekik dokuyorlar. Onlar için bu arzulanış bir zafer. Ve bu zafer coşkusuyla da başları dönerken, mutlu oldukları bir hayatın içinde olduklarını düşünüyorlar. Hâlbuki bunun mutlulukla bir alakası yok. Bir zaman sonra kendi piyasalarında rakiplerini eleyemeyecek hale geldiklerinde, depresif ruh halleriyle yalnız evlerinde sinyaller yaymaya başlamalarının sebepleri de bunlar.

Eski sevgilileri arasında kendilerine en çok hayran olanları ve geri dönme potansiyeli en yüksek olanı seçip onun üzerinde çalışmalarına devam ederler. Olurda belki yeniden eski şımartıldığı günleri geri kazanırlar diye. Sosyal medya üzerinden onlara karşı sergiledikleri masumane ve sevimli tavırların sebebi de budur. Fakat karşısındaki geri zekâlı değilse , bunu fark etmesi çok da zor olmuyor. Ve bir reddediliş hikâyesinin daha içinde debelenmeye devam ediyor zatı şahaneleri(!)

Kişinin kendini belli aralıklarla tekrar etmesi bir zaman sonra ilişki borsasındaki değerini düşürür ve elbette ki halka arzında artık hiçbir değeri kalmadığı için hisseleri tamamen ortadan kalkar. Elinde kalansa birkaç zührevi hastalık ve derin bir kişilik bozukluğu. Hâlbuki işler kısa bir süre öncesine kadar böyle yürümüyordu. Şimdiye kadar hayatındaki her şey hayranları tarafından halledildiği için, bu kriz durumu da yönetecek ne zekâ, ne de hali var. E piyasası da yok kim ne yapsın seni.

İlişkiler birer strateji silsilesidir. Bu ille de aşk olmak zorunda değil. Arkadaşlık, iş, aile ilişkileri de bu karmakarışık dünyada bu hale geldi. Bu yüzden sadece zeki insanların ayakta kalabildiği bir pazar gibi bir hayatın içindeyiz. Sadece güzelliğinize ya da çekiciliğinize güvenemezseniz aynı zamanda geleceğe de yatırım yapmalısınız.

Sayın popüler kişi, bir sürprizin olmadığın ortaya çıktığında sen de ortada kalacaksın. Bu yüzden fazla kasılmak yerine, edebinle, zekânı ortaya koyman çok daha mantıklı olacaktır. Zira ölümün; izleyip üzüldüğümüz Yeşilçam starları gibi sokaklarda bir çöp konteynerinin içinde olması kaçınılmaz. SAYGILAR.

Son Yazılar