Evlenmeye gerçekten hazır mısın?
Ensar Bayburt

Ensar Bayburt

Evlenmeye gerçekten hazır mısın?

09 Haziran 2014 - 11:44

İlkokulda hepimize mevsimleri öğrettiler, ama son yıllarda bence bu mevsimlerin sıralaması değişti. Sonbahar, kış, ilkbahar ve düğün mevsimi. Bol korna sesli, bol davetiyeli ve yoğun bir mevsime girmiş durumdayız. Ayrıca bu korna sesinde ki amaç ne? (-Biz gidiyoruz anlarsın ya) demek mi? Tamam coşkunuzu anlıyorum ama yapmayın gençler ayıp oluyor. Bazılarımız bu etkinliklere katılmaktan hoşlansa da benim işkenceyle dolu birkaç saatimi doldurmaktan öte bir durum değil. Geleneklerimiz,  evliliği kutsanmış bir kurum ve gereklilik haline getiriyor. Birçoğumuz bu mecburiyet için hayatları bir araya getiriyor, bazılarımız da sevgi kisvesi altında arzularını ‘’legal’’ halde yaşamak istiyor. Evliliğin hayatımızda yol açtığı değişiklikler var ve bunlar yadsınamaz şeyler. Madem ki bir çoğunuz evliliğe hazırlanıyorsunuz bunları bilmek hakkınız.

 

Evliyseniz:

*Artık istediğiniz anda istediğiniz planı yapamaz, ani kararlar alamazsınız çünkü artık tek başınıza bir birey değilsiniz.

 

*Gecenin bir yarısı eve gelemez, canınız sıkkınsa istediğiniz gibi kapıyı çarpıp çıkamazsınız; çünkü geri döndüğünüzde tüm hatalarınıza rağmen sizi şefkatle bekleyen annenizin yerine, haksız olsa dahi öfkeyle bekleyen eşiniz vardır.

 

* Bekar arkadaşlarınızın katıldığı tüm toplantılarda artık ‘’evli’’ etiketiyle bulunursunuz bu da bir çok heyecandan kendinizi sakınmanız manasına gelir.

 

*Televizyonda istediğinizi izleyemezsiniz, çünkü; mutlaka karşıt bir görüş vardır, evdeki diğer televizyonu kullanmayı istemeniz de birlikte hiçbir şey yapmıyoruz cümlesiyle başlayan bir kavganın başlamasına sebep olacaktır.

 

*Hemen hemen hiçbir eşyanız tam anlamıyla size ait değildir, birçoğu ortak kullanım içindir. Tabi eşinizin epilasyon aletini ya da tıraş makinesini kullanmıyorsanız.

 

Bir de bebek faktörü var ‘’ sevgisi olmasa bakılmaz’’ cümlesi hakikaten doğru söylenmiş! Bebek olduktan sonra işler biraz daha zorlaşacak elbette. Gece uykusuzlukları, kusmuk kokan bir ev hemen hemen her sofrada tükürülmüş birkaç lokma, bebek bezleri… bebeğin etkisi anne ve babada da görülüyor elbette. Kilo aldım artık sen beni sevmiyorsun tripleri, bebek olduktan sonra her gece başı ağrımaya başladı diye dert yanılan dost sohbetleri uzar gider. Çocuğun okul hayatı başladığında ise yeni bir maratona hazırlanmanız gerek. Çünkü: artık bir yarışın içinde, şimdiye kadar yalnızca oyuncakları için kavga eden çocuklar 20’li yaşlarınına kadar okul başarıları için mücadele edecekler ve ne yazık ki bu mücadelede çocuk kadar anne babada harcanıyor. Okul masrafları, kurs giderleri, ergenlik saçmalıkları derken; üniversite, iş hayatı, askerlik ve kuş yuvadan uçtu. İşte tamda o yaşlarda aynaya baktığınızda gördüğünüz yüze yabancı oluyorsunuz, çünkü neredeyse hiç o yüz için yaşamadınız.

 

Evliliği bir öcü gibi göstermek istemem, nihayetinde ben de duvar kovuğundan çıkmadım. Çok mutlu bir ailenin 5. Çocuğu olarak geldim dünyaya. Bekar birisi olarak –artık yaşın geldi hadi evlen cümlelerine ben de maruz kalıyorum işte onlardan bir kaçı ve cevaplarım.

 

* Hayatın düzene girer (zaten istediğim düzeni kurabilirim çünkü zekam var)

 

*Yemeğin yapılır, çamaşırın yıkanır, ütün yapılır, her şeyin hazır olur vs. (Annem bunların hepsini yapıyor ve  yukarıda anlattıklarımın hiç birini yaşatmadan. Ayrıca; bunları ben de yapabiliyorum)

 

*Tamam hadi bunları geçtik; peki ya yaşlanınca ne olacak? Kim bakacak sana? ( Öncelikle bana baksın diye çocuk sahibi olmak bencillik. Yalnız ölmek! Bu düşünülmesi gereken bir şey ve sırf bunun için bireysel emeklilik hesabıma şimdiden yatırım yapıyorum iyi bir huzur evinde ölmek için.)

 

*Peki ya yaşlılığında kanından kimsenin yanında olmasını istemez misin? ( bu duruma da kardeşlerim el atıp beni 9 yeğene sahip biri yaptılar) Tek çocuk olanlar kendi çözümlerini kendileri bulsunlar.

 

Toparlarsak evlilik; inançlarımız ve geleneklerimiz açısından gerçekten de hayırlı bir durum. Ama yukarıda sıraladığım şeylere göğüs geremeyecekseniz, sağlıksız bir aile ve sağlıksız bir nesle yol açacaksanız hiç bulaşmayın.

 

*Bu hafta ki yazımı bir film repliğiyle tamamlamak istiyorum

 

Evlenmek isteyen insanları anlamıyorum! Evli olan insanların en büyük isteği yeniden bekar olmaktır. Çünkü: Eğer bekarsanız dünya size açık büfedir. Sex And The City.

Son Yazılar