Elinizdeki şişeyi lütfen amacına uygun kullanın
Ensar Bayburt

Ensar Bayburt

Elinizdeki şişeyi lütfen amacına uygun kullanın

16 Haziran 2014 - 16:17

O kadar güzel bir memlekette yaşıyoruz ki, her mevsimi ayrı güzel.

Ama özellikle yaz aylarında yeşillikler ve mavi denizle buluştuğunda, izlemeye doyamaz insan.

Güneş insanın ruhunu güzelleştiriyor; daha bir neşeli, daha bir pozitif oluyoruz. Baharda açan çiçeklerin kokularına ne demeli!

Yaylalarda ki zifin çiçeğinin kokusunu bilmeyeniniz var mı?

Peki yağmurdan sonra gelen toprağın kokusunu almadan büyüyen birisi var mıdır bu coğrafyada?

Hiç sanmıyorum.

Kokuları almak için dağlara çıkmakta fayda var zira; şehirde alacağınız kokular da mevcut elbette. Ki; bahsetmek istediğim asıl konuda bu zaten.

 

Sokaklarda yürümek, toplu taşıma araçlarını kullanmak, kalabalık olan mekanlara girmek zorunda olmak yaz aylarında tamamen bir eziyet oluyor.

Sokakta gaz maskesiyle dolaşmak istiyorum desem abartmış olmam sanırım. Dolmuşta yanınıza oturan kişiden gelen ‘’ter’’ kokusu beyninizde hasar bırakabilir.

Hadi bunlardan kurtuldunuz paranızla keyif yapıp bir şeyler içmek istediğiniz mekanda ki garsonun ekşi kokusu da burnunuzun direğini acıyla sızlatabilir.

Küçüklüğümde; daha 3. Sınıf dünya ülkesinin ne demek olduğunu bilmediğim zamanlarda. TRT de ‘’ Suya sabuna dokunun’’ sloganlı bir reklam dönerdi.

Şimdi anlıyorum ki o reklam hiçbir işe yaramamış hala suya sabuna dokunmaktan çekinin bir 3. Dünya ülkesi olarak yolumuza devam ediyoruz.

Dünyaya yıkanma, banyo, hamam kültürünü tanıtmış bir ecdadın torunları olmak da ayrı bir ironi.

Yaz aylarında kokusuyla insanları derinden etkilemek istemeyen bazıları da parfüm ve deodorant kullanımıyla bizim onun en derinlerine inmemize sebep oluyor.

Doğru deodorant kullanımı anlatıyorum ne olur yayınız.

Temiz vücudunuza giyinmeden hemen önce sıkacaksınız ki terlemenizi engelleyip kötü kokulara mani olsun. Elinizdeki şişeyi lütfen amacına uygun kullanın!

Gerçekten temiz kokmak ve olmak zor değil. Günlük duşunuzu alıp günlük kıyafetinizi değiştirin.

Doğru roll-on kullanımı ve parfüm seçimi ile kimsenin hayatına tecavüz etmezsiniz ve kimse de sizin kokunuzdan dolayı sizinle alakalı fantezi kurmazlar.

Erkek adam parfüm sıkmaz diye kasılan tipler kimse ‘’foseptik’’ gibi kokan biriyle aynı yatağa girmez haberiniz olsun.

Pekala erkek adam; adam gibi kokar, kokmalıdır ki boynunuzdan başlayacak öpücüklerin kısmeti engellenmesin. Kadınların kokması olayına girmiyorum bile bu kadarını kimsenin mideniz kaldırmaz.

Bu yazıyı okuyun kendinizi koklayın temizliğinizden şüpheniz yoksa yayın insanları uyarın ki daha yaşanılır mekanlarımız olsun.

Yazıma ilham veren bir facebook paylaşımını da yazmadan edemeyeceğim.

Bugün yanıma yanaşan, ofise gelen, asansörde / otoparkta karsılaştığım er kişi kim varsa muazzam kokuyordu!

Bu yılki fitre bağışımı sokakta deodorant dağıtarak yapmayı düşünmeden edemiyorum! Hande BURMA

 

Son Yazılar