Arkadaşımın sevgilisi var hükümsüzdür!
Ensar Bayburt

Ensar Bayburt

Arkadaşımın sevgilisi var hükümsüzdür!

18 Ağustos 2014 - 15:19

Bir şarkı sözünde de dediği gibi ‘’ iyi dostlar biriktirdim, hepsi ailem oldu.’’ Dostluk kavramı ne kadar güzel şeydir. Yani sırtınızı koşulsuz dayayabildiğiniz, asla şüphe etmeyeceğiniz, asla yalan konuşmak zorunda kalmayacağınız…, insanların hayatınızda olması çok güzeldir. ‘’ Allah’ım Bana bu zenginliği sunduğun için binlerce kez şükürler olsun’’ her ne kadar dostlarınızla iç içe bir hayatınız olsa da kişisel bir yaşam alanınız da vardır. Bu kişisel alan birçok şeyi kapsar aileniz iş hayatınız ve elbette ki sevgilileriniz. Bir süre önce yayımladığım evlilikle alakalı olan yazımda da bundan bahsetmiştim: Kişiler evli dahi olsa en nihayetinde birer bireydir!

Bir gün çok sevdiğiniz arkadaşınızın hayatına biri girer ve onu kalbini çalar artık yüzünde ki gülümseme değişmiştir, olaylara bakış açışı ve  hayata olan bakışı. Bunun yanı sıra size ayırdığı vakit, gerçekleştirdiğiniz telefon konuşmaları azalmıştır. İnsanlar hakkında yaptığınız eleştiriler şimdiye kadar anıyken, onun sevgilisi ve ilişkisi hakkında yaptığınız tavsiyeler ciddi gerginliklere sebep vermeye başlar. Yaşadığı ilişkinin sizin dostluğunuza zarar vermesini istemediğiniz için artık kendinizi geri çeker ve alttan almaya başlarsınız. Tamda bu sırada birde bakmışsınız ki zamanında sevgilisi için sizi azarlayan dostunuz kuyruğunu sıkıştırmış, sevgilisinin içine ettiği hayatı toparlamanız için salya sümük omzunuzda ağlamak için geliyor.

Bu durumda ilk olarak söylemeniz gereken şey ‘’ ben demiştim’’ ve hemen akabinde daha cümle kurmasına izin vermeden yapmanız gerek şeyse, ağzının ortasına tuvalet terliğiyle vurmak. Şimdi şaşkınlık ve kırgınlıkla dolu olan yüz ifadesine bakıp anlat ‘’bakalım dostum’’ deyip onu dinlemenin vaktidir.

Elbette insanların özel ilişkileri olacak ve bu durumda da öncelikleri değişecektir, buna saygım sonsuz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

Aptal gibi ilişkisini üç kişi yaşayan insanları savunuyor değilim. Ne yani bu grup ilişkisinin sağlıklı olacağına dair gerçekten bir fikriniz var mı? Ben her zaman ve tüm grup ilişkilerden kaçmışımdır, sonuçta çok iç içe ve yorucu. Sonunda da nefesin kesilir ama coşkundan değil herkesi mutlu etmek için harcadığın efordan. Bu durumda hayatınızda her zaman olması gerektiği gibi bu tarz ilişkilerde de dengeyi sağlamak zorundasınız. Hayatınızda biri olma fikrine dayanamayan dostunuz eğer karşı cinsse;  size büyük ihtimalle aşıktır. Yok kendi cinsinizden biriyse o zaman durum biraz daha karışık olabilir. Saygı gösterin ötekileştirmeyin! Bir de olayın tek kalan kişi tarafı var. Gözü dönen bir arkadaşın neler yapabileceğini tahmin bile edemezdiniz.

Ayrıca yaşadığım deneyimlerden çıkardığım ve kesinlikle doğruluğuna inandığım bir şey var. İlişkilerinizde dostlarınıza gerektiği kadar yer verirseniz, ilişkiniz için iyi bir hava yastığına sahip olmuş olursunuz.

İnsanın yaşamındaki en büyük etkenlerden birisi elbette sevmek sevilmek yani sevişmek! Bu kişinin en büyük hakkı ve arzusudur. Yüreğinizi ortaya koyun ve hayatınızı aşkla geçirin. Ama unutmayın ki bir yerlerde ortak emek harcadığınız bir ilişkiniz daha var. Geride bırakıp artık görmezden geldiğiniz kişinin neler yaşadığını bilemezsiniz. Nasıl bir kırgınlık ve yalnızlık içine terk ettiğinizi bilseniz, asla böyle bir şeye kalkışmazdınız. Dost kolay elde edilen bir şey değildir. Tıpkı aşk gibi nadir bulunan şeyler özenle saklanmalıdır. Edebinizle sevin.

Son Yazılar