Aloooo İnsanlık!
ELVAN HAYALİ

ELVAN HAYALİ

Aloooo İnsanlık!

31 Ağustos 2017 - 19:05 - Güncelleme: 31 Ağustos 2017 - 19:35

Şu sıralar, gündeme bomba gibi düşen Vatan Şaşmaz’ın öldürülme haberinin ardından milletçe aynı anda nasıl polis,sanık,hakim ,savcı avukat, dedektif , film senaristi ve daha bir sürü bir şey olduğumuzu sosyal medyada yazılan yorumlardan öğrenmiş olduk. Hayretle izliyoruz bir çoğumuz. Hülasa malum olayın en yakın ilgilileri bile bizim milletimiz kadar yorum yapamadı bir bilinmezin üzerine.Üstelik tüm  bu yorumlar pervasızca yazılırken olayın mağdurları hiç hesaba katılmadı.

Yıllar önce yaşadığım bir olay canlandı zihnimde. Yaşayan kişi olarak, olay yok ortada aslında ve o kadar sıradan bir şey ki yaşanan. Sonrasını düşündüğümde facia…

Evet bundan yıllar önce mahallemizin dolmuş durağından akşam saatlerinde dolmuşa binip merkeze gidecektim. O zamanlar dolmuşlar dört yolcu kapasiteli taksilerdi. "Yoldan da yolcu alırım" mantığıyla hareket ettiğini düşündüğüm şoförün aracında bir tek ben vardım... Sonrasında yolcuya da rastlamadık yol boyu ya neyse... Araba birden güzergah harici bir yola saptı. Şoför o yola sapmadan önce bana sadece “Meydana mı ineceksiniz?” diye sordu. “Evet” dedim alelade. Araba başka yola sapınca tedirgin oldum ve çantamdan telefonumu çıkardım her an polisi ya da yakınımı ararım düşüncesiyle... Öte yandan sinirli bir şekilde nereye gittiğimizi sordum. Adam gayet normalmiş gibi cevap verdi: “Yol tıkalı,  kestirme yoldan meydana ineceğim” dedi. Daha da sinirlenerek "kime sordunuz?" dedim.

"Sordum ya meydanda mı ineceksiniz? “ dedi  ukala bir tavırla. Sinirden "Ya sabır" diye diye ıssız, karanlık ve aşağıda deresi olduğunu bildiğim bir mahalleden tedirgin bir şekilde gidiyordum.

O an gideceğim yere kadar aklımdan geçenler kabus gibiydi doğrusu. Tam da yaşanılan bu olay arkasından yapılan pervasız, çirkin , saygısız yorumlar kadar kabus.

Gidiyordum ama aklımdan geçen en ağır düşünce, bu araba burda kaza yapsa ,varsayalım ki dereye uçsa tam da burada. Beni burda kaç gün sonra bulurlar kim bilir derken daha fenası "Bu dolmuş şoförüyle,  bu arabada, güzergah harici bir yolda ne işim olabilir" sorusuna milletçe ne gibi cevaplar uydurulacağı aklımın içine geldi oturdu…

Düşündükçe delirdim anlayacağınız gideceğimiz yere kadar. İnsanları bu denli paranoyak hale getiren bir toplumun bireyleriyiz işte... Ne acı. Tuhaf olan aklımdan geçen ölüm, kaza vs  düşüncesi bile sonrasının cevapları kadar ürkütmemişti doğrusu.

İnsanın ölmüş olabileceği fikrine bile üzülememiş olması garip gerçekten.

Neyse ki dolmuş şoförümüz istenilen durağa kazasız, belasız ulaşırken ona aklındam geçen binbir düşüncenin özetini sadece tek bir soruyla sordum.

Şoför: “Doğru diyorsunuz hiç düşünemedim çok haklısınız çok özür dilerim” derken dolmuştan iniyordum.

Gelelim şimdi Vatan Şaşmaz olayına. Bilmem farkında mısınız? Bir insan öldürüldü nedeni, niçini sebebi bizi ilgilendirmeden.     

Adam öldü, tasası bize düştü... "Orada ne işi" vardısının. Utanmasak “Öldün ama kalk hesap ver” diyeceğiz.

Haberlerden  takip ettiğimize ve cinayeti işleyenin sorunlu olduğunu belirten ailesi bile adama üzülürken bir kişi de kalkıp demedi ki “ Adam belki de kadına yardım için ya da hayatını kurtarmak için gitmiştir"  Ama yokk... Olur mu malum mesken mahal otel odası olunca insani düşünülemiyor, hep fitne-fesata çalışıyor aklımız. "Allah’tan adam giyinik öldü" demekten kendimi alamıyorum… Ve başınıza gelebilecek ürkütücü bir olayın en ürkütücü yanını gösterdi bize Vatan Şaşmaz cinayeti.

Hal böyle iken hatırlatmakta fayda var ki; sebebi , nasılı, niçini bizi ilgilendirmezken , konuşurken yakınlarını da mı aklınıza getiremiyor sunuz ? Bir nebze olsun ölüye saygı, yakınlarının  acılarına destek olabilmektir insanlık …

Alooo adam öldürüldü denildi duydunuz mu?

Gencecik bir adam sebebi her ne olursa olsun öldürüldü.

Alo insanlık?

Duyuyor musun?

Alo?

Aloo?

İnsanlık?

Adam öldü, sesi çıkmıyor….

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Özdemir Hafızoğlu
  8 ay önce
  Kalemine, yüreğine sağlık sevgili Elvan... Gazeteci her olumlu ve olumsuz olaydan ders çıkaran ve okuyucusunu yönlendirendir. İşte bu yazı farklı pencerelerden sadece "İNSANİi"bir bakışa dikkat çekmek.. Sana sonsuz teşekkür ediyorum... Umarım ders çıkarması gereken sağır kulakları açabilirsin...
 • Özdemir Hafızoğlu
  1 yıl önce
  Sevgili Elvan... Yazılarını sürekli takip ediyorum. Güncel konulara gösterdiğin duyarlılık, Trabzon'a verdiğin hizmeti de yakından takip ediyorum. Trabzon sanat ve kültürüne verdiğin katkılar bizlere ışık oluyor.. Teşekkürler...

Son Yazılar