Demiryolu Trabzon'a gelir mi?
ELİF ÇAVUŞ

ELİF ÇAVUŞ

Demiryolu Trabzon'a gelir mi?

17 Şubat 2021 - 14:02 - Güncelleme: 17 Şubat 2021 - 14:14

Demiryolu 100 yıllık bir proje...

100 yıldır da siyasi malzeme olarak dönem dönem kullanılmış.

Hep lafta kalmış, rafta kalmış...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Trabzon'da genel başkanlığını yaptığı partisinin il kongresinden Trabzon'a demiryolu müjdesi verdi.

Biz de "Müjde" diyerek verdik haberi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 10 yıldır her Trabzon'a geldiğinde aynı müjdeyi verdiğinden olacak ki, okurlarımız tepki gösterdi, "Palavralara karnımız tok" yorumları yaptılar...

Kimse inanmıyor gibi demiryolu projesinin hayata geçeceğine.

Şöyle geçmişe bakalım, AK Parti iktidarı döneminde demiryolu ne zamandır Trabzon'un gündeminde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon'a kaç kez demiryolu müjdesi vermiş, bakanlar, vekiller, belediye başkanları kaç kez tarih vermiş ve demiryolunu garantileyen ifadeler kullanmış.

 

01 Aralık 2009: TTSO Meclis Üyesi (Demiryolu platformu kurucularından) Mustafa Yaylalı: Güzergah tamam.. Artık Trabzon- Erzincan Demiryolu'nun 2011'de İhaleye çıkması için çalışalım.

25 Ocak 2013  Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: "Trabzon-Gümüşhane-Erzincan Demir Yolu Projesi'nin detayları üzerinde çalışıyoruz. Hızlı Tren projesi olarak düşündüğümüz bu çalışma, ulusal demiryolu bağlantısının bulunduğu Erzincan'dan başlayıp Gümüşhane'den Trabzon'a ulaşıyor. Hatta saatte 250 kilometre hız öngörülmektedir"

27 Ekim 2013 - Trabzon Milletvekili Aydın Bıyıklıoğlu: “Hızlı tren Ankara Erzincan hattı bitecek ki Erzincan Trabzon hattı fonksiyon görsün. Altyapı ve üst yapılar yapılıyor. Bu planlama da var. Trabzon’a yüksek hızlı tren gelecek. Akyazı ihale edildi şu anda çalışmalar devam ediyor”

3 Nisan 2017- Trabzon Başbakan Recep Tayyip Erdoğan:  "Trabzon-Erzincan demiryolu projesinin ihalesinin ise bu yıl yapılacak"

30. Mart 2017- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan: "Kars'tan batıya giden tren yükünün Karadeniz'e de gitmesi gerekir.  Dolayısıyla Kırıkkale, Çorum, Samsun'a, Erzincan'dan Trabzon'a bağlantı yapacağız."

25 Mart 2018- Trabzon- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan: "Yeni demiryolu da şehrimizin cazibesini artıracak bir başka projedir"

21 Nisan 2018  Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, "Ulaştırma Bakanlığı Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Erzincan-Trabzon Demiryolu'nun etüt ve uygulama projesi ihalesinin 14 Mayıs'ta yapılacağını bildirmiştir. Uzun yıllardır demiryolu hayali kuran şehrimiz ve bölgemiz için bu, çok büyük bir müjdedir. Artık demir yolunun yapılıp yapılmayacağı, hangi güzergahtan geçeceği gibi tartışmalar geride kalmıştır. 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek ihalenin ardından hazırlanacak proje kapsamında yapım çalışmalarına başlanılacaktır. Bu dev yatırım şehrimize, bölgemize ülkemize ve milletimize hayırlı olsun."

2 Mart 2019 - Trabzon- Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Ulaşımda Trabzon'a çağ atlatıyoruz, Önümüzdeki dönemde inşallah Trabzon'u raylı sistemle tanıştırıyoruz. Trabzon-Erzincan arasında hızlı tren projemizi hayata geçirerek Trabzon'u hızlı tren ağına ekleyeceğiz. Hızlı tren ağının etüt çalışmaları devam ediyor"   

25 Eylül 2020- Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: "Bu işler istemekle olmaz. Bunun hesabı ve kitabı var. Altını doldurmak gerekir. O yüzden fizibilite ve etüt çalışmalarımız devam ediyor"

16 Şubat 2021 Trabzon- Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Akçaabat-Arsin güzergahındaki raylı sistemi hayata geçirmek için çalışıyoruz. Trabzon-Erzincan hızlı tren projemizin güzergah etüt çalışmalarını seneye tamamlıyor. Ardından inşaatına başlıyoruz"

Bunlar küçük bir google taraması ile ulaştığım ifadeler.

Daha bir çok ismin demiryolu ile ilgili değerlendirmeleri mevcuttur ama en net ve kesin ifadeler bunlar.

AK Parti döneminde 10 yıldır Trabzonlunun önüne konulan demiryolu projesinde henüz bir kazma vurulmadı.

Hükümetin 2021 yatırım planında Erzincan-Trabzon demiryolu olmadığı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; "18 yılda Trabzon’a 35 Katrilyon TL yatırım yaptık" diyor.

Bir demiryolu 10 yıla sığamaz mıydı?

Raylı sistem çoktan Trabzon'a yapılamaz mıydı?

Keşke AK Parti'nin kurmayları Cumhurbaşkanı Erdoğan Trabzon'a geldiğinde yaylada kahvaltı yapmaya götürecekleri yerde bir Boztepe'ye çıkartıp şöyle bir Trabzon'a baktırsalardı.  

Eminim Sayın Erdoğan, "Bu şehrin hali nedir? 35 katrilyon nereye harcandı?" diye sorardı...

Yani normalde sorması lazım.

Kim olsa sorar.

18 yıldır 2 kez şampiyonluğu elinden alınmış bir Trabzonspor,

Turizmini Araplara bağlamış bir Trabzon,

Eğitim sıralamalarında gerileyen Trabzon,

Trafiği keşmekeş bir Trabzon,

Kent kimliğinden uzaklaştırılmış, denizinden koparılmış,

Ekonomisi Allah'a kalmış bir Trabzon var ortada...

"Boztepe'den bakarak bunlar görülmez" demeyin, bunlar nereden bakarsan bak görülür...  

Trabzon'a demiryolu gelir mi?

Bilmem, sorulması gereken soru bu mu acaba?

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • iskefiyeli
    1 yıl önce
    Taşımacılık sektörünün engellemesini yok sayacak bir yönetim olmadığı sürece demiryolu hayaldir

Son Yazılar