BÜYÜKŞEHİR VE ORTAHİSAR KAPIŞMASI KAYBETTİRİYOR
ELİF ÇAVUŞ

ELİF ÇAVUŞ

BÜYÜKŞEHİR VE ORTAHİSAR KAPIŞMASI KAYBETTİRİYOR

03 Mayıs 2017 - 13:53

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun ikinci döneminin 3. yılı dolayısıyla düzenlediği medya buluşmasına biz de katıldık.

Başkan Gümrükçüoğlu ve ekibi toplantıya iyi hazırlanmış, projeler tek tek katalog haline getirilmiş ve tüm basın mensuplarına sunulmuş. Başkan da elinde tüm projeler ve icraatlar ile ilgili kartlar ve açıklayıcı dosyalarla toplantıda 3 saat teklemeden bilgi sundu. Başkanın projelere hakimiyeti ve en küçük detayına kadar her konuyu bilmesi, takip etmesi takdire şayan. Trabzon’a geldiği zamanı hatırlıyoruz da oldukça mesafe kat etiğini söylememiz yanlış olmaz. Zira Ankara’da adaylığının açıklandığı günden bugüne kadar başkanı takipteyiz.

 

SÖZDE DEĞİL, ÖZDE BİR DÜNYA KENTİ

Başkan Gümrükçüoğlu toplantıda, “Birlikte dünya kentini oluşturuyoruz” sloganını sık sık tekrarladı ve bu vizyonda olduğunu ön plana çıkardı.

İcraat olarak bu slogana hem kendisinin hem diğer kurum ve kuruluşların uyduğunu sanmıyoruz.

Her fırsatta, "Birlikte dünya kenti Trabzon’u oluşturuyoruz" diyen Gümrükçüoğlu detay konularda ise "birlikteyiz" dediği kurumlara bazen üstü kapalı, bazen üstü açık, bazen de siyasi rakibiymişçesine eleştiri getirdi.

Özellikle isim vermeden Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’e yaptığı eleştiriler “sanki aynı partili değillermiş” izlenimini yarattı.

 

"YETKİ KARMAŞASI YOK, YETKİSİNİ BİLMEMEK VAR" DEDİ

Genç’in birkaç gün önce basın toplantısında duyurduğu projeleri değerlendirirken, “Yetki karmaşası yok, yetkisini bilmemek var” dedi. Bununla da yetinmedi Genç’in hatırlattığımız projelerinin kiminin kendi arazisi üzerinde olduğunu kiminin başka kurumların iznine tabi olduğunu, kiminin de içeriğinin yanlış olduğunu söyledi. Özellikle Ortahisar’ın çok önemsediği Karlık Tepesi'ndeki turizm projesi ile ilgili olarak, “İpekyolu’yla buranın ne alakası var. İpekyolu dağ başından geçer mi, belgesi var mı?" gibi tartışılacak bir ifade kullandı.

 

MARAŞ'A TEK YÖNLÜ ÇİFT ŞERİT BİR YOL DÜZENLEMESİ YAPILACAK

Bu tür toplantılarda her seferinde sorulan Maraş Caddesi ve Tanjant yolu üzerindeki park sorunu ve Maraş’ın trafiğe kapatılması ile ilgili olarak da topu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ve Emniyet’e attı ve parkların önlenmesi halinde hiçbir trafik sorunu olmayacağını belirtirken kapatılmasını isteyenlere de rakamlarla orayı trafiğe kapatmanın trafik sisteminin çökmesi anlamına geldiğini açıklamaya çalıştı. Gümrükçüoğlu, Maraş Caddesi'nin trafiğe kapatılma önerisine, "Evlere şenlik bir öneri, akla ziyan bir öneri" dedi. Evlere şenlik ya da akla ziyan bir öneri mi bilmiyoruz da durum ortada. Burada bir düzenleme yapılmasının şart olduğunu herkes biliyor. Başkanın önerisi ise burada tek yönlü, çift şerit yol güzergahı belirlemek. Yani aracın durma süresini kısıtlayarak akışı hızlandırmak. Çözüm olacak mı bekleyip göreceğiz.

 

OTOPARK, OTOPARK, OTOPARK...

Bir de Cudibey ve Trabzon Öğretmenevi'nin bulunduğu alanda yapılan kamulaştırmaların doğru olduğunu ancak oraya bir meydan yerine, yerin altına dolmuş minibüslerin depolanacağı bir durak yapılmasının Trabzon’un hayrına olacağını düşünüyoruz. Burada yerin altında yapılacak duraklar sayesinde hem Tanjant’a çıkış verilerek hem de öğretmenevinin oradan postane ve sahile çıkış verilerek bizce Trabzon trafiğinin ve özellikle Maraş Caddesi'nin trafiği yüzde 50 oranında azalır. Ayrıca katlı otopark projesi de acilen hayata geçirilmeli.

 

SAHİLE ŞEHİR HASTANESİ VE ÜÇÜNCÜ ÜNİVERSİTE YAPILMAMALI

Başkan Gümrükçüoğlu’nun Disneyland projesini yapmayı planlamasını takdir ediyor ve takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Büyükşehir'in  diğer ilçe belediyelerinin sosyal projelerine de katkı vermesi gerektiğini ısrarla söylüyoruz. Sosyal proje amaçlı dolgu alanlarına da şehir hastanesi gibi, üçüncü üniversite gibi projelerin yapılmasını doğru bulmuyoruz.

 

TOPLAR HAVADA UÇUŞUYOR

Trabzon’da hem Ortahisar, hem büyükşehir belediye başkanları garip bir şekilde, TOKİ, Karayolları, Turizm Bakanlığı ve ilgili diğer kurumların yaptığı projelerin hemen hepsinin paydaşı olarak kendini görüyor ancak olumsuz bir durum olduğunda da "bu şu kurumun uhdesinde, bu şu belediyenin işi" gibi topu birbirine atıyor. Toplar havada uçuşuyor.

Bize geliyor ki; Trabzon’da parti içi kamplaşma ve rekabet yüzünden yaşanan kısır çekişmeler ve yeni büyükşehir yasasının oturmayışı sebebiyle yıllar boşa gidiyor.

Zira başkanın özellikle Yomra Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu ve Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’i açıktan eleştirmesi dikkat çekici.

Ne hikmetse büyükşehir belediye başkan adaylığı için de en çok bu iki isim geçiyor.

Ne hazindir ki; Sayın Gümrükçüoğlu büyük çerçevede “Birlikte dünya kenti Trabzon’u yaratacağız" derken fotoğrafın detaylarında kim tarafından ne için yapıldığını bilmediğimiz küçük hesaplar yüzünden Trabzon kaybediyor.

Gümrükçüoğlu, "Bizim için bütün ilçe belediye başkanları eşittir, ayrım yapamam" diyor. Bu ifadesini toplantı sonrasında bir yetkili ile konuşurken "Ortahisar diğer ilçelerle aynı değil ki, Trabzon'un vitrinidir, büyükşehir de bunu böyle görmeli" dedik.

Bir belediye yetkilisi ise bu konuda noktayı koydu ve dedi ki; "Ortahisar Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi'nin olsa olsa rakibi olur. Çünkü Ortahisar Belediye Başkanı kim olursa olsun, Büyükşehir Belediye Başkanı olmak isteyecektir"

Bu düşünceden öyle anlamlar çıkar ki...

Biz oraya şimdilik girmeyelim.

Anlayan anlasın...

Başkan Gümrükçüoğlu'nun dediği gibi "Birlikte bir dünya şehri oluşturacağız" ifadesi böyle giderse nasıl olacak bilemiyoruz...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar