Ahmet Kaya, çizmesini giydi, eline fındık çubuğu aldı ve...
ELİF ÇAVUŞ

ELİF ÇAVUŞ

Ahmet Kaya, çizmesini giydi, eline fındık çubuğu aldı ve...

21 Ocak 2021 - 16:04 - Güncelleme: 21 Ocak 2021 - 17:43

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, hem meclisteki çıkışları ile hem de Trabzon'da sorunlara yerinde müdahale ile uzun yıllardır Trabzon'un ihtiyaç duyduğu vekil profilini çiziyor.

Başkanlık sistemi ile milletvekilliğinin neredeyse yan gelip yatma yeri haline getirildiği, milletvekillerinin siyaset yapmasının dahi zorlaştırıldığı bir sistemde CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya da çok rahatlıkla, "Maaşımı alırım, yan gelip yatarım" diyebilirdi. CHP'nin verdiği önergeler mecliste zaten reddediliyor.

Ahmet Kaya hem mecliste elinden geleni yapıyor, zar zor aldığı söz haklarında mevcut düzene itiraz edebiliyor, hem de kendi şehrinin sorunlarına asla kayıtsız kalmıyor. İktidar milletvekillerinin yapmadığını yapıyor.

"Muhalefet nasıl çalışıyor?" merakıyla iki günlük Trabzon temaslarında Ahmet Kaya'yı takip ettim.

Vakfıkebir ve Araklı'da temaslarda bulundu Kaya...

Önceden tüm hazırlıklarını yaptı. Nereye gidilecek, nerede ne sorunu var, her şeye hakimdi...

Biz gazeteciler, çekim yapabilmek için işimiz gereği hep önde olmak durumundayızdır, Ahmet Kaya'yı yetişmek önüne geçip çekim yapmak bu iki gün içinde hiç kolay olmadı.

Sürekli sahadayım, hareket halindeyim ancak pandemi döneminden bugüne kadar pek spor yapmışlığım yoktu, idmansız yakalanmıştık...

HAYATIMIN EN ZOR HABERLERİNDEN BİRİSİYDİ

Vakfıkebir'e yaklaşırken CHP'li vekil sordu, "Arkadaşlar Vakfıkebir'deki kiliseden haberiniz var mı?" 5 kişiydik ve 5'imizin de haberi yoktu. "Vakfıkebir'de Pedromia Kilisesi var ve burası Vakfıkebir'in Sümela'sı olabilir. Maalesef burası tahrip edilmiş, içler acısı bir durumda ve üstelik yolu da yok ama biz oraya her ne olursa olsun çıkacağız" dedi.

Gözümde canlandırdım ama gerçekten bizi nasıl zor bir kulvarın beklediğini hiç düşünememişim.

"Yolu yok" derken, elbette Sümela Manastırı'na giden yol gibi "patika bir yol vardır" diye düşündüm. 

Padromia Kilisesi'ne en yakın yerde araçlar durdu.

Dik bir yamacın tepesindeki Pedromia Kilise'sini görünce "Mümkün değil, buraya çıkılmaz" dedim. Hemen herkes benimle aynı kanaatteydi. Mahalle sakinlerinden bile çıkan olmamış. Bugüne kadar sadece define avcılarının çıktığı bir yer olarak biliniyor tarihi kilise...

Kaya'ya eşlik eden Vakfıkebir ilçe teşkilatı mensupları ve mahalle muhtarları vekile kilise hakkında bilgi verdikten sonra araçlardan çizmeleri çıkarttılar ve bir tane de fındık çubuğu...

Hala inanamıyordum vekilin kiliseye çıkabileceğine, dik bir yamaç değil, dimdik bir yamaç ve çamur içinde...

CHP'li vekil çizmelerini giydi, eline çubuğunu aldı ve yola koyuldu. Yaklaşık 700-800 metrelik bir tırmanış yapılacaktı. Heyetten bazıları yolun başında, bazıları yolun yarısında geri döndü...

Oraklarla yol açılmaya çalışıldı, yerin ıslaklığı toprağı çamurlaştırdığı için dik yamaç çıkılamaz hale gelmişti.

Yola çıkanlar birbirlerinden destek alarak tırmanışa başladı...

Ahmet Kaya en önden gidiyordu, yetişmek imkansızdı.

Vakfıkebir Çarşı Mahallesi Muhtarı Gökhan Bahadır, Çamlık Mahallesi Muhtarı İlyas Bahadır ve Olcay Bahadır'ın yardımlarıyla ben de tırmanışı başaranlardan oldum.

Hayatımın galiba en zor haberlerinden birisiydi...

Trabzon Havalimanında çamura saplanan Pegasus uçağının vinçle kaldırılışını denizden çekmeye gittiğimiz gün geldi aklıma. Karadeniz'de o gün dev dalgalar vardı, gazeteci arkadaşlarımızla tekne ile açılmıştık ve dayanamadığım için yolun yarısında beni geri dönerek limana bırakmışlardı. Neredeyse alabora olacak tekne içinden çekim yapmayı başaran gazeteciler bir hafta boyunca kendilerine gelememişti.

Yolu olmayan atıl vaziyette kaderine terk edilmiş, derin tarihi izler taşıyan Pedromia Kilise'sine düşe kalka, bata çıka ulaştık.

Milletvekili Ahmet Kaya'da hala bir dinlenme arzusu yok, hemen incelemelerini yaptı, açıklamasını yaptı ve bu tarihi zenginliğe sahip çıkılması gerektiğini yerinde söyledi.

Çıkmanın daha kolay olduğu yolda iniş yolculuğumuz başladı... Ahmet Kaya yine en önden gidiyor... Yukarıdan yuvarlanan kaya parçaları da oldu ama hiç geri adım atılmadı... Aşağıya indiğimizde öğrendim ki; Kaya, meclis futbol takımında oynuyormuş. Çok meşakkatli geçen yolculuğumuz tarihi Pedromia Kilise'sinin geleceği açısından büyük önem taşıdığı için bütün zorluklara değdi.

Kilisenin hemen paralelindeki Beşikdüzü'ndeki teleferik, bu bölgenin turizm destinasyonu olarak değerlendirmesi halinde büyük önem kazanabilir. Bir yolu bile olmayan tarihin derin zenginliklerini barındıran Pedromia Kilisesi'ne öncelikle bir yol ve restorasyon yapılması gerekiyor. Sonrası da vizyon meselesi...

İşsizlik ve ekonomik sorunlarla boğuşan Vakfıkebir ilçesine büyük bir gelir kapısı yaratılabilir. Tabi bunun için yetkililerin de CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya'nın azmine ve ufkuna sahip olmaları halinde...

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar