Bugün

Artvin'de TIR şoförleri her an can ve mal kaybı ile karşı karşıya

13 Ekim 2022 - 17:04

Artvin’in Hopa-Kemalpaşa ilçeleri arasında Karadeniz Sahil Yolu üzerinde 1 Temmuz’da yaşanan heyelan sonrasında 1 kişi ölmüş,  2 kişi de yaralanmıştı. Bugün aynı yerde dağdan kopan kaya parçaları yol kenarında bekleyen TIR’ların üzerine devrildi. Korku dolu anlar kameraya yansıdı. UND Başkanı Abdullar Özer, TIR şoförlerinin can ve mal kayıplarını önlemek için Randevulu Sıra Sistemi’ne geçilerek heyelanlı bölgedeki tır trafiğinin sonlandırılması gerektiğini söyledi.

Artvin’in sahil şeridindeki ilçeleri Hopa ve Kemalpaşa arasında Karadeniz Sahil Yolu üzerinde 1 Temmuz’da meydana gelen heyelan 1 can almış, 2 kişi de ağır yaralanmıştı. 3 ay aradan sonra bugün aynı yerde dağdan kopan taş ve toprak kütleleri sahil kenarında bekleyen TIR’ların üzerine devrildi. Heyelanda bir tır zarar görürken, korku dolu anlar güvenlik kamerasına yansıdı. Heyelan nedeniyle karayolu ulaşıma kapanırken, Karayolları ekiplerinin çalışmasının ardından karayolu kontrollü olarak ulaşıma açıldı.

RANDEVULU SIRA SİSTEMİ HAYATA GEÇİRİLMELİ  

Sarp Sınır Kapısı’nda yeterli miktarda TIR parkı bulunmaması nedeniyle araçların yol boyunca yamaçların altında uzun kuyruklar oluşturduğunu ifade eden Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Özer,  can ve mal kayıplarına neden olan heyelan tehlikesinin önüne geçilmesi için acilen Randevulu Sanal Sıra Sistemi’nin uygulanması gerektiğini söyledi. SÖZCÜ’ye konuşan Özer, ““Bu bölgede heyelan yaşanılması kaçınılmaz. Bunu bilim insanları da defalarca söyledi. Sınır kapısından geçmek için 5-6 gün beklemek zorunda olan araç şoförlerimiz, her an ölüm tehlikesi ile karşı karşıyalar. Bunun önlenmesinin tek çaresi ‘Randevulu Sıra Sistemi’dir. Bu sistemle araç sahipleri sınır kapısından ne zaman geçebileceğini bilecek, sınıra yönlenecektir ve dolayısıyla bekleme olmayacaktır. Burada yoğunluk oluşmazsa var olan TIR parkları araçların kapasitesini kaldırabilecek konumdadır. Böylelikle TIR’lar trafiği engelleyecek şekilde yol kenarlarını doldurmamış olur. Yetkililerimizden acil olarak tüm sınır kapılarında ‘Randevulu Sıra Sistemi’ni hayata geçirmelerini bekliyoruz” dedi.