Bugün

30 Ağustos kutlamalarında CHP'li vekilden sert çıkış: Utanın!

30 Ağustos 2022 - 15:47

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Trabzon’da düzenlenen törende konuşan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, 30 Ağustos anma programlarında Ulu Önder Atatürk’ün adını anmayanlara seslendi. Kaya,“Biraz milletlerin geçmişine bakın, şu günümüze bakın, yaşananlara bakın ve utanın. Her milletin her savaşın bir kahramanı vardır. O kahraman da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bunu herkes böyle bilecek. Herkes kabul edecek” dedi.

CHP Trabzon İl Örgütü’nün Trabzon Atatürk Alanı’nda düzenlediği 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama törenine katılan CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, anma programlarında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adını kullanmayanlara tepki gösterdi.

BU MİSAFİRLİK YETTİ

‘Suriyelileri göndereceğiz’ diyerek sözlerine başlayan Kaya,  “Bugün sokaklarımızda Suriyeli, Afganlı vatandaşlar dolaşıyor. Bir dönem onları misafir ettik ama artık ‘gönderelim’ diyoruz. Doğru mu? O insanların da vatanları vardı. O insanların da toprakları vardı. Aileleri kurulu düzenleri vardı. Vatanları işgale uğradığı zaman bizi örnek alabilselerdi, Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını örnek alabilmiş olsalardı, bugün vatanlarında özgür bireyler olarak yaşıyor olacaklardı. Ama kaçıp buralara geldiler. Biz de bağrımızı açtık onlara. Ama bu misafirlik yetti, herkes kendi ülkesine” dedi.  

NE KADAR GURUR DUYSAK AZDIR

Ulu Önder Atatürk’ün bütün mazlum milletlere örnek olduğunu ifade eden Kaya, “Türk milletinin kurtuluş mücadelesi aslında bütün mazlumlara, bütün dünyaya örnektir. Örnek alabilenler aldılar. Birçok ulus bağımsızlığını ilan etti. O mücadeleyi, Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalizme karşı başkaldırısını örnek alarak bağımsızlık savaşına giriştiler ve kazandılar. Bütün mazlum milletlere örnek olmuş bir bağımsızlık mücadelesi yapmış bir milletin mensubuyuz. Ne kadar gurur duysak azdır. Savaş kahramanlarla kazanılır. Kurtuluş savaşımızı ve büyük taarruzu kazanan bir kahramanımız var. Adı; Mustafa Kemal Atatürk. İnsanlık tarihi var oldukça dünyanın ve Türk milletinin en büyük kahramanı Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bunu herkes böyle bilecek” diye konuştu.  

İBADETLERİMİZİ ÖZGÜRCE YAPABİLİYORSAK BUNU MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’E BORÇLUYUZ

“Kabul etmeyenlerin vicdanına sesleniyorum” diyerek sözlerine devam eden Kaya, “30 Ağustos anmalarında, programlarında Mustafa Kemal Atatürk’ün adını ağzına almaktan imtina edenler oluyor ya onların vicdanına sesleniyorum. Biraz tarih okuyun. Biraz milletlerin geçmişine bakın, şu günümüze bakın, yaşananlara bakın ve utanın. Her milletin her savaşın bir kahramanı vardır. O kahraman da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bunu herkes böyle bilecek. Herkes kabul edecek. Eğer biz bugün bu topraklarda bağımsız, özgür yaşıyorsak, bayramlarımızı kutluyorsak, Cuma namazına gidebiliyorsak, ibadetlerimizi özgürce yapabiliyorsak, bunu 30 Ağustos Zafer Bayramına, eşsiz komutanı Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına borçluyuz. Bunu böyle bileceğiz, bilmeyenler de öğrenecek” ifadelerini kulandı.