Uzungöl'deki bu müzeyi gördünüz mü? Tıkla İzle

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Uzungöl’de turizmci Dursun Ali İnan tarafından ilginç taşlar ve ağaç köklerinden yapılan hayvan figürleri ile tarihi eserlerin yer aldığı ‘Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi’ bölgeye gelen turistlerin ilgi odağı oluyor.

Turizm sezonu başlangıcında Uzungöl’de yerel basın ile birlikte turizmi ve imar sorunlarını kapsayan bir toplantı organize eden Uzungöl Platformu, gazetecileri “Uzungöl Dursun Ali İnan Müzesi” ne de getirdi.  Müzeyi gezme fırsatı bulan gazeteciler, bu kadar kapsamlı bir müzenin tanıtımının yeterince yapılamadığını belirttiler.

BU MÜZEDE YOK YOK!

Bölgenin kültür yaşantısını yansıtan eserler, eski radyolar, telefonlar, plaklar, fotoğraf makinaları gibi onlarca farklı eserlerin yer aldığı müzede Trabzon tarihindeki işgal dönemleri o dönemden kalan eserlerle anlatılıyor. Aile yaşantısından, tarla figürlerine kadar her detayın yer aldığı müzede ağaçtan yapılan gezi amaçlı üzeri açık “Tahtabüs” de görenleri hayran bırakıyor. 

DÜNYADA YAPILAN İLK ESER

Müzenin 2019 yılında hizmete girdiğini ve 650 kadar eserin bulunduğunu belirten Dursun İnan’ın oğlu Mehmet İnan, “Müze, 29 Eylül 2019 yılında açıldı. İçerisinde 650 parça eser bulunuyor. Büyük çoğunluğu bölgede toplanan eserlerden oluşuyor. Bölgede kullanılan yiyecek, içecekten tutun da bölgenin kültürünü anlatan eşyaları müzemizde görebilirsiniz. Bu serler babamın 30 yıllık çalışması sonucu toplandı ve gelecek nesillere aktarma adına böyle bir çalışma yapıldı. Aynı zamanda Uzungöl’ün doğal güzelliklerinden çok öte kültürel değerlere sahip olduğunu düşünüyoruz. Müze projesiyle aynı zamanda Uzungöl’ün tabiatını, kültürünü bir arada tutmanın çabası içindeyiz. Müzemizde dört adet silikondan yapılmış heykel var. Bunlardan biri babaannemin, diğeri dedemin heykeli aynı zamanda babamın da heykeli mevcut. Kemençenin de heykelini yaptık, bu anlamda dünyada yapılan ilk eserdir. Hem kemençe çalıyor hem ayakları oynuyor, yöremizin kültürel değeridir. Trabzonspor bu sezon şampiyon olduğu için Trabzonspor forması giydirdik” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir