Uzungöl turizm sezonuna hazır mı?

Uzungöl turizm sezonuna hazır mı?

Uzungöl´de bulunan sivil toplum kuruluşları, Trabzon´da görev yapmakta olan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile kaynaşma toplantısı gerçekleştirdi.

15 Mayıs 2018 - 14:21

Uzungöl´de bulunan sivil toplum kuruluşları, Trabzon´da görev yapmakta olan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile kaynaşma toplantısı gerçekleştirdi.

Uzungöl Turizmciler Derneği, Uzungöl Turizmini Yaşatma Derneği, Uzungöl Biruz ve Uzungöl Hediyelik Eşya Derneği tarafından ortak olarak gerçekleştirilen, TAKA gazetesi Genel Müdürü Zihni Ağırman tarafından organize edilen, basınla buluşma toplantısına Trabzon basını ilgi gösterdi.

Uzungöl’de bulunan bir otelde gerçekleştirilen toplantıya, Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı, Çaykara Belediye Başkanı  Hanefi Tok, Trabzon Gazeteciler  Cemiyeti Başkanı Yusuf Turgut, Uzungöl STK temsilcileri ile Trabzon’da görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri katıldılar.

UZUNGÖL İÇİN YANLIŞ ALGI YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR

Basın mensuplarını Uzungöl’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Çaykara Kaymakamı İhsan Ayrancı, "Bizlerin vatandaşla olan iletişiminde medyanın çok büyük önemi olduğuna inanıyorum. Bizim sesimizi duyurmada, burada yaptıklarımızla ilgili yaptığınız haberlerle katkınız emeğiniz var. 2017 yılı içinde 15 milyon liralık bir kaynağı Uzungöl turizmine kazandırmış olduk. Eksikleriyle birlikte Uzungöl sahip olduğu doğal güzelliğiyle Karadeniz turizminin en güçlü destinasyonudur. Yanlış rekabetin turizm merkezlerimize zarar vermektedir. Dünyada baktığımızda destinasyonlar birbirlerini destekleyerek güçlendiklerini görüyoruz. Keşke Trabzon’da Uzungöl gibi birkaç tane turizm alanlarımız olsa. Uzungöl’ü zayıflatırsak biz güçleniriz algısı maalesef turizmi bilmeyen insanlar tarafından yapılması bizleri üzüyor. Her sezon öncesinde bununla karşılaşıyoruz. Elbette ki Uzungöl’de eksiklerimiz, sıkıntılarımız veya yapılmış hatalar vardır. Bunları düzeltmek için büyük gayret sarf ediyoruz. Ama bunu bir kampanya şeklinde bir algı oluşturarak yapılmaya çalışılması ülkemize ve Trabzon turizmine zarar veriyor,” ifadesini kullandı.

UZUNGÖL’ÜN SORUNLARINI ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ

Eksikleriyle birlikte 4 yılı tamamladıklarını ifade eden Çaykara Belediye Başkanı Hanefi Tok,” 2017 yılında 4 aylık kısa bir süre zarfında yerli ve yabancı 1 Milyon iki yüzbin turisti Uzungöl’de ağırladık. Ebetteki bunun getirdiği bazı sorunlar var. Uzungöl’de trafik, çevre, altyapı, üstyapı ve imar kirliliği sorunları vardır. Bunları basınla birlikte, Uzungöl’deki turizm işletmeleriyle beraber onları çözüm noktasına getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Özellikle bayram tatillerinde yoğun ziyaretçi akını ile birlikte trafik ve park sorunu oluşmaktadır. Bu yıl sezon öncesinde alınan bir dizi kararlar vardır. Özellikle Uzungöl’de trafiği durma noktasına getiren akülü motor ve bisikletlerin sezon boyunca kullanılmasına yasaklama getiriyoruz. Ayrıca bu yıl park sorununu çözmek için Trapark sistemini Uzungöl’e getireceğiz. Kış turizmini hareketlendirecek ve belediyenin takip ettiği Uzungöl merkezden başlayıp Garester yaylasına uzanan teleferik projesi var. Ayrıca Milli parkların yapmış olduğu Haros komlarından, Çayıroba mahallesinden geçerek Sarıkaya yaylasına takip eden 3500 metre uzunluğunda ikinci bir teleferik projesi var. Ramazan bayramından sonra imalatına başlanacak. Teleferikler bittiğinde yapacağımız kayak merkezleriyle kış turizmini canlandıracağız,”dedi.

TRABZON TURİZMDE ZİRVE YAPTI

Toplantıda konuşan Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Turgut, Uzungöl’ün sorunlarının tartışıldığı bir toplantıda bulunmanın mutluluğunu ifade ederek,” Turizmde son birkaç yıldır körfez ülkelerinden gelen turistlerinde Trabzonlularla buluşmasıyla birlikte ilimiz turizm adeta zirve yaptı. Yabancı turistlerin ağırlıklı olarak yükünü çeken de Uzungöl oldu. Bu manada Uzungöl’deki turizmcilerin son yıllardaki gayretlerini ve çapalarını takdirle karşılıyorum. Özellikle Uzungöl’ün eksiklerinin giderilmesi konusunda Çaykara Kaymakamı, Belediye Başkanı, Uzungöl’deki sivil toplum kuruluşları ile turizm konusunda faaliyet gösterenlerin çapalarını yürekten destekliyoruz.  Yeni sezon öncesinde imar, otopark ve çevre temizliği konusunda hassasiyetleri bekliyoruz. Trabzon basını olarak geçmişten bu güne kadar bütün şehrin turizm ve ticaretinde, tarımında, asayişinde, ulaşımında ve eğitiminde başarılı olması için çok büyük gayret gösteriyoruz. Trabzon basını Türkiye’de özellikle yaygın medyanın karşısında çok etkin bir konumdadır. Bu güce katkı veren tüm arkadaşlarıma sevgi ve saygı ile selamlıyorum,” dedi.

BASIN BİZİM GÖREN GÖZÜMÜZDÜR

Uzungöl´de Bulunan sivil Toplum Kuruluşları Adına Uzungöl Turizmciler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Akyüz  de "Her sene milyonlarca insanın ziyaret ettiği Karadeniz turizminin en önemli merkezlerinden Uzungöl´ün elbette ki çok güzel tarafları olduğu gibi çözülmeyi bekleyen bir o kadar da sorunu vardır diyerek, son yıllarda Uzungöl´de eksik olan hizmetlerin giderilmesi noktasında önemli adımlar atılmıştır. Uzungöl´de İmar planını düzenlenmesi, Afet alanlarının ıslahı ve raporlandırması, Uzungöl´e teleferiğin kurulması, Koşon deresinin ıslah edilmesi, Biyonik Arıtma Tesisinin kapasitesinin artırılması, Meraların kullanımını ecri misil ve zilliyete göre sahiplerine bırakılması, Uzungöl´ün trafiğini rahatlatacak skala sistemiyle yeni bir trafik akışının sağlanması, Turizm Meslek Lisesi´nin açılması çözüm bekleyen sorunlarımızdır. Sizlerin görevi elbette haber yapmaktır. Eksiğini gördüğünüz noktalara dikkat çekmek uyarı görevinizi yapmaktır. Bu görevi yaparken bizlere yol gösterdiğinizi ve ışık tuttuğunuzu biliyoruz. Sizlerden ricamız haber yaparken gerçeğini kaynağından öğrenerek ve Uzungöl´un turizm hassasiyetini göz önünde bulundurarak değerlendirme yapmanızdır, ”İfadesini kullandı..

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gökyüzünün süper yatı! Fiyatı dudak uçuklattı
Gökyüzünün süper yatı! Fiyatı dudak uçuklattı
Sonunda bu da oldu! Simitçiler yarım satıyor
Sonunda bu da oldu! Simitçiler yarım satıyor