Ünlü profesörden Boztepe’ye ağıt

Ünlü profesörden Boztepe'ye ağıt

Trabzon’un kalbine vurulan hançere kimse ses çıkarmıyor ancak KTü öğretim görevlisi doğa dostu Prof. Dr. Reşat Sümerkan yazdığı ağıtla duygulara tercumün oldu.

17 Temmuz 2019 - 14:38 - Güncelleme: 17 Temmuz 2019 - 14:49

Trabzon Turizm İşletmeleri ve Seyahat Acenteleri Derneği Başkanı Murat Çavgü Boztepe’ye yapılan ihaneti kaleme aldı ve Prof. Dr Reşat Sümerkan’ın ağıdını paylaştı.

İşte Çavga’nın açıklaması ve Prof. Sümerkan’ın o ağıdı:

“Alacakları nesef içecekleri su olmadıktan sonra beton evleri lüks arabaları olsa ne fayda!!”

Değerli Trabzon’lu büyüklerim, arkadaşlarım, kardeşlerim.
Elhamdülillah müslümanız.
“Kadere iman” da dinimizin bir gereği.
Ama ihmali kaderimiz gibi görmek konusunda vaaz dinlemedim, yazı okumadım.
Yani Kadere iman farklı bir durum, ihmali kader gibi görmek farklı bir durum!
Buradan hareketle Övündüğümüz doğamızın bu hale gelmesindeki ihmalimiz ve sonrasında yaşayacağımız olumsuzları kader olarak yorumlamamız akla aykırı bir durumdur.
Hangimizin sesi çıkıyor? Düzeltiyorum kaç kişinin sesi çıkıyor? 
Arkadaşlar bu şehir bizim. Burada gömüleceğiz hepimiz. Çocuklarımız, torunlarımız burada yaşayacak. Çocuklarımıza maddi servet hazılamak ile uğraşırken, nefes alacakları, su içecekleri yaşayacakları doğanın yok olmasına müsade etmeyelim.
Çocuklarımız onlara bırakacağımız evlerde yaşayacaklar, bıraktığımız arabaları sürecekler ama ganitada denize giremeyecekler. Boztepede bıldırcın avına gidemeyecekler. Farozda, akyazıda denize giremeyecekler. Heslere feda edilmiş derelerde yüzmek için su bulamayacaklar. Doğanın tahribatı ile İçecek sularıda yok olacak. Yok olan tarım arazileri yüzünden hormonlu meyve ve sebzelerle beslenecekler. Vs..vs..vs.. Alacakları nesef içecekleri su olmadıktan sonra beton evleri lüks arabaları olsa ne fayda!!

Foto ve ağıt : Reşat Sümerkan

 

Öte yandan buraya toplum tarafından verilen tepkilerin ardından bu yapılanın servis yolu olduğu belirtilmişti. Ancak yapılan araştırmada Kanuni Bulvarı’nın bu bölgeden geçip tünele viyadükle bağlandığı öğrenildi. Yani servis yolu ileride vüyadük olarak tünele bağlanan yol olacak. Şimdi Trabzonlullar şunu soruyor bu tünelin ucunu Boztepe’nin bağrına basmak yerine neden daha geride yapmadınız. Şehrin en güzel yeri ve simgesi olan SİT alanı Boztepe’ye önce otel şimdi viyadük hangi şehirleşme mantığıyla yapılıyor. Uzungöl’de, Meydan’da, İtfaiye kavşağında olduğu gibi yapıldıktan sonra mı anlayacaksınız bunun bir cinayet olduğunu...

HABERCUK HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzonspor maçında forma giyemeyecekler
Trabzonspor maçında forma giyemeyecekler
Trabzon'da köpeklerin saldırısında ağır yaralandı
Trabzon'da köpeklerin saldırısında ağır yaralandı