Ünal hocaya transfer yapmaları lazım

Ünal hocaya transfer yapmaları lazım

Trabzonspor’da çok olumsuzluk yaşadım. Gerekli desteği görmedim. Benden önceki teknik direktörler bir sürü transfer yapmış ama benim istediğim 1-2 oyuncuydu, alınamadı.

16 Haziran 2018 - 10:30

TRABZONSPOR’UN eski teknik direktörü Rıza Çalımbay, Karadeniz ekibinden ayrılış sürecini arkadaşımız Selahattin Ekrekli’ye anlattı. Bordo-Mavili kulüpte birçok olumsuzluklar yaşadığının altını çizen Çalımbay, yönetimden ve taraftarlardan gerekli desteği görmediğini söyledi. İşte Çalımbay’ın gazetemize yaptığı bir birinden önemli açıklamalar; 

Lig sizin için nasıl geçti, istediğiniz bir yerde mi bitirdiniz? 

“Aslında lig bizim için iyi bitti. Ama daha da iyi olabilirdi. Benim en büyük şansızlığım Trabzonspor’un en sıkıntılı döneminde çalışmış olmam. Onun için istediğimiz şeyleri yapamadık. Her şeyden önce böyle bir kriz döneminde oraya gittik. Kriz döneminde oraya gittiğimiz için biraz sıkıntı yaşadık.” 

KULÜBE 5 KURUŞ HARCATMADIM

Krizin bu kadar büyük olduğunu bilmiyor muydunuz? 

“KRİZ olduğunu biliyorduk da bu kadar fazla olduğunu bilmiyorduk. Kriz olduğu için zaten bizi çağırdılar. Ama önemli değil ben alışkınım. Bundan önce Antalyaspor’daydım. Antalyaspor sonuncu iken aldık 5. yaptık. Burada da aynı şekil oldu. Hem saha içi hem de saha dışında sorun vardı. Tabii saha dışında daha çok vardı. Saha içinde olanlar maalesef saha dışına yansıyordu. Ama biz her şeye rağmen güzel işler yaptık. Tek sıkıntımız devre arası transfer yapamamamız. Eğer transfer yapabilseydik daha iyi olacaktı. Kulübe 1 kuruş para harcatmadık ve 50 milyonun üstünde para kazandırdık. Biz zor şartlara rağmen bir şeyler yaptığımıza yürekten inanıyorum. Bir ara 12 maç yenilmeden  gittik. O ara bir şansızlık yaşadık. Berabere kaldığımız maçların 3-4'ünü kazanabilirdik. İşte bu devre arası takviye yapamamamız biraz pahalıya patladı.” 

Yönetim sizden neler istedi? 

“Takımın bir an önce düzlüğe çıkmasını istediler. Biz de düzlüğe çıkardık. Göreve geldiğimizde takım 11. sıradaydı. Biz 5. yaptık. Eğer transfer yapabilseydik daha da yukarılara oynayabilirdik. Bir de Burak’ın sakatlanması bizi etkiledi. Burak’ın olmadığı maçlarda son maç hariç 1 maç kazanabildik. Rodallega, N’Doye onları da kullanmaya çalıştık, ancak istediğimiz bazı şeyler olmadı ama bu imkansızlıklara rağmen iyi şeyler yaptık.” 

YEREL BASIN TAKIMA ZARAR VERİYOR

Trabzon’da neden bu kadar çok kaos ortamı var? 

“Trabzon’da kaosu çok seviyorlar. Yani berabere kalsak bile inanılmaz bir şekilde tepki veriyorlar. Seyirci baskısı önemli değil. Normal bu, taraftar her zaman iyiyi ister. Hele hele Trabzon’da yıllardan beri istenilen şeyler olmayınca baskı olması gayet normal ama bunu bazen çok abartıyorlar. Bazen yerel basın kötü durumlarda çok ağır şeyler yazıyor. Bunları da ulusal basın kullanıyor. Bu yazılanlar da takıma zarar veriyor. Trabzon’da istenilen şeyler olmadığı için yılların üzüntüsü var. Başarı içinde planlı programlı gitmek lazım. Örneğin biz Trabzon’u tanıdık. Sorunları, sıkıntıları gördük. Tam şehri takımı tanımışken sezon bitti, görevi bıraktık. Mukavelem bitti. Yeni yönetim geldi. Kendine göre bir yol çizecek. Küçülmeye gidiyor. O zamanda biz yönetimin önünü açtık ve görevi bıraktık.” 

Neden devam etmediniz, yönetim mi istemedi? 

“Yönetim benimle görüştü, fikrimi aldı. Ancak ben devam etmek istemedim. Çünkü Trabzonspor'da çok olumsuzluk yaşadım. Gerekli desteği görmedim. Benden önceki teknik direktörler bir sürü transfer yapmış ama benim istediğim 1-2 oyuncuydu, alınamadı. Elimdeki kadro benim kurmadığım bir kadroydu. Şimdiki yönetim transfer yapar belki ama bana çalıştığım dönemde destek, transfer lazımdı. Şimdi takımın başına gelen Ünal hoca (Karaman) daha şanslı. Ünal hocaya mutlaka transfer yapmak zorundalar.” 

Trabzonspor’a hangi özelliklerde yabancı oyuncu gelmeli? 

“Trabzonspor’a uyabilecek oyuncu transfer edilmeli. Ne yapılması gerektiğini bir rapor halinde çıkarmıştım. Ama ayrılınca o raporu kullanma gereğini duymadım. Çünkü yeni yönetim kendine göre bir yol çizmiş. O zaman ben de raporların hiç birini yönetimle paylaşmadım.” 

ŞAMPİYONLUK İÇİN SABIR GEREKLİ

Peki sizce Trabzonspor’un şampiyon olabilmesi için ne gerekli? 

“Önce en az 1-2 sene sabretmeleri lazım. Daha sonra da yavaş yavaş bir iskelet kurmaları lazım. Çok iyi plan program yapılmalı. En önemlisi de maddi sorunları çözmeleri gerekiyor. Eskiden en fazla 3 yabancı oynatabiliyordun. Şimdi 14 tane yabancın var. Bir de bu sene inanılmaz bir şekilde transfer yapıp kadroyu şişirmişler. Biz bu kadronun üzerine geldik. Yapacak fazla da bir şey yoktu. Elin kolun bağlı en iyisini yapmaya çalıştık

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Erdoğan asgari ücret için 'müjdeli haberi vereceğiz' dedi
Erdoğan asgari ücret için 'müjdeli haberi vereceğiz' dedi
Şehir Hastanesi inşaatının tasfiyesi ve yeni ihalesi danışıklı iş mi?
Şehir Hastanesi inşaatının tasfiyesi ve yeni ihalesi...