Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali başladı

Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali başladı

Devlet Tiyatroları tarafından bu yıl 20’ncisi düzenlenen ‘Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’ kortej yürüyüşüyle Trabzon’da başladı

02 Mayıs 2019 - 22:39 - Güncelleme: 02 Mayıs 2019 - 22:51


Trabzon’da başlayan 20. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali 16 Mayıs’a kadar Ankara Devlet Tiyatrosu oyunlarının yanı sıra İspanya, Fransa, Hırvatistan, Yunanistan, Romanya, Rusya, Ukrayna ve Gürcistan’dan tiyatro topluluklarını ağırlayacak. Festivalin açılış töreninde konuşan Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt festivalin 20’inci senesine özel bir program hazırladıklarını anlattı: “Dünyanın çeşitli ülkelerinde çok başarılı tiyatroları bu festivalde buluşturacağız. İçinde Türk tiyatromuz da var. Zengin bir repertuar oldu, zengin bir festival programı oldu. Ümit ediyorum gelecekte de çok büyüyerek bu festival sonsuza kadar devam eder. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere, Trabzon Valiliğimize, Büyükşehir Belediyemize, ilçe belediyelerimize teşekkür ediyorum.” Konuşmaların ardından festival yürüyüşü gerçekleşti


Devlet Tiyatroları’nın kapalı gişe oyunları ile dünyanın seçkin tiyatro ekiplerini bir araya getirecek buluşmanın ilk oyunu bu akşam (perşembe) saat 19.00’da, Haluk Ongan Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşacak olan, Turan Oflazoğlu’nun yazdığı ve Birkan Görgün’ün yönettiği Trabzon Devlet Tiyatrosu yapımı ‘Korkut Ata’ olacak. Ukrayna’dan Lasya Ukrainka Rus Drama Ulusal Akademik Tiyatrosu 3 ve 4 Mayıs tarihlerinde saat 20.00’da Haluk Ongan Sahnesi’nde Lutz Hubner’in eseri ‘Bir Boksörün Kalbi’ adlı oyunu sergileyecek. 

Ankara Devlet Tiyatrosu’nun Patrick Süskind’in yazdığı ve Metin Belgin’in rejisörlüğünü yaptığı ‘Kontrbas’ adlı eseri 5, 6 ve 7 Mayıs tarihlerinde saat 15.00’da Hüseyin Kazaz Sahnesinde perdelerini açacak. 

Romanya’nın Tony Bulandra Tiyatrosu A.P. Chekhov’un ‘6. Koğuş’ adlı eserini 5 Mayıs saat 20.00’da, 6 Mayıs’ta ise saat 21.00’da Haluk Ongan Sahnesi’nde sergileyecek. İspanya’nın Yllana Tiyatrosu 7 ve 8 Mayıs tarihlerinde saat 21.00’da ekip çalışmaları olan ’Şefler’ adlı oyunu Haluk Ongan Sahnesi’nde sanatseverlerin beğenesine sunacak. Hırvatistan’ın Lea Sekulıc tiyatrosu Lea Sukulic’in ‘Pentimento’ adlı eserini Hüseyin Kazaz Sahnesi’nde 8 ve 9 Mayıs tarihlerinde saat 15.00’da sahneleyecek.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KTÜ Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Sabri Duman koronavirüs nedeniyle Hayatını Kaybetti
KTÜ Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Sabri Duman koronavirüs nedeniyle...
400 bin iş yeri kapandı, 2 milyondan fazla insan işsiz kaldı
400 bin iş yeri kapandı, 2 milyondan fazla insan işsiz kaldı