Twitter yönetiminden Trump’a yanıt: Gerici bir yaklaşım

Twitter yönetiminden Trump'a yanıt: Gerici bir yaklaşım

Twitter yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya şirketlerine ilişkin imzaladığı kararnamenin 'ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini' söyledi ve 'gerici ve politize olmuş bir yaklaşım' ifadeleriyle nitelendirdi.

29 Mayıs 2020 - 11:03

 

ABD Başkanı Donald Trump ile Twitter arasında yaşanan polemik, Trump'ın sosyal medya şirketleriyle ilgili imzaladığı son kararnameyle birlikte yeni bir evreye ulaştı. 

Trump, Adalet Bakanı William Barr'a sosyal medya şirketlerinin 'yanıltıcı uygulamalarına karşı' eyalet yönetimleriyle ortak çalışma konusunda talimat verdiğini açıklamıştı ve "Kararnameyle sosyal medya şirketleri artık sorumluluktan muaf olmayacak. Bugün ifade özgürlüğünü en büyük tehlikelerden birinden korumak için buradayız. Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa kapatırdım. Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz" ifadelerini kullanmıştı. 

Yaşanan bu son gelişmeye Twitter yönetimi tarafından verilen yanıtta ise, Trump'ın bu adımının 'gerici ve politize olmuş' bir yaklaşıma sahip olduğu vurgulandı. 

Twitter'dan yapılan açıklamada ayrıca, kararnamenin 'ifade özgürlüğünü ihlal ettiği belirtildi:

"Bu kararname, yasalara gerici ve politize edilmiş bir yaklaşımdır. 'Bölüm 230'* Amerikan inovasyonunu ve ifade özgürlüğünü korur ve demokratik değerler tarafından desteklenir. Bu yasayı tek taraflı olarak aşındırmaya yönelik girişimler, çevrimiçi konuşma ve İnternet özgürlüklerinin geleceğini tehdit ediyor."

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
CHP il başkanlarından AKP’nin çay kanununa sert tepki
CHP il başkanlarından AKP’nin çay kanununa sert tepki
Trabzon'da ihale tartışması... Belediye açıklama yaptı, Çakıroğlu cevap verdi
Trabzon'da ihale tartışması... Belediye açıklama yaptı,...