Türkiye’nin en büyük şampiyonluk anıtı Trabzon’da açıldı

Türkiye’nin en büyük şampiyonluk anıtı Trabzon’da açıldı

Yüksekliği yaklaşık 18 metre olan Trabzonspor’un 8. Şampiyonluğunu simgeleyen anıt bugün düzenlenen törenle açıldı.

27 Eylül 2022 - 13:41

Özellikleri itibariyle Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan anıtın yüksekliği 18 metre olduğu kaydedildi. 

8 ŞAMPİYONLUK İÇİN 8 YILDIZ
Anıtta, bordo - mavililerin 8 şampiyonluğuna ithafen 8 yıldız bulunuyor. En büyük yıldız ise siyah olarak resmedildi. Bu siyah yıldız ise Trabzonspor’un 2010 - 11 Sezonuna ithaf edilmekte. 
Anıtın ön ve arka tarafında buluna çizimler Trabzonspor taraftarlarını, bordo - mavi merdivenler ise Avni Aker’i simgelemekte.. 
Şampiyonluk anıtında Yomra Belediyesi de dahil hiç bir kamu kaynağından para kullanılmazken, yapımı Trabzonsporlu iş insanları tarafından finanse edildiği belirtildi. 

HÜRRİYET PARKI İÇİN 15 MİLYON TL HARCANDI
Anıtın açılış töreninde konuşan Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, “Yomra halkının olan bu alan daha önce demir parmaklıklarla çevrilmişti. Yomra’ya kazandırmak için verdiğimiz mücadelede şahsım adına herkese teşekkür ediyorum. Mayıs ayında halkımızın kullanımına açtığımız Hürriyet Parkı ilçemizin en büyük sosyal alanı. 15 Milyon TL’ye mal oldu. 

İMAMOĞLU’NA TEŞEKKÜR
Çocuk oyun alanları, spor salonları, basketbol sahası, kamelyalarla halkımızın ihtiyaç duyduğumuz sosyal alan ihtiyacını karşılamakta” dedi. 
Bıyık, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ayrıca teşekkür etti. Bıyık, “Onların destekleri olmamış olsaydı, biz bu alanı bu hale getirme şansımız olmayacaktı” dedi. 

BÜTÜN SİYASİ PARTİLERİ DAVET ETTİ
Anıtın açılışı için Trabzon’da ki bütün siyasi partilerin milletvekilleri ve temsilcilerini davet ettiğini belirten Bıyık, “Bir çoğu yoğun programlarından dolayı katılamayacaklarını belirttiler. İnşallah Nisan ayında 9. Yıldızımızı anıta ekleme töreninde yine birlikte olacağız” dedi. 
Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Ali Sürmen de, “Bu anıtın Hürriyet Parkında yapılmasında emegi geçen herkese şükranlarımızı sunuyorum. Trabzonspor kurulduğundan beri her sene iddialıdır.” Dedi. 

BU MARKAYI KİM DAHA YÜKSEĞE GETİRİRSE, HERKESİ ALKIŞLARIZ
Trabzonspor Genel Sekreteri Ömer Sağıroğlu ise, “Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Yomra İlçesine Trabzonspor anıtı diktiğiniz ve bu güzel bahçeyi yaptığınız için kutluyorum. Trabzonspor, Trabzon kentinin dünyada tanıtılan tek markası. Bu markayı daha yükseğe kim getirirse herkesi alkışlarız” dedi. 

ÖRS: BU ANIT, EMEĞİN ALIN TERİNİN… 
Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs de, “Şampiyonluk destanının simgesi olan anıtın açılışındayız. 
Biraz evvel sayın başkan anıtımızdaki yıldızlarımızı ifade etti. Bende başka yıldıztan bahsedeceğim. Trabzon’umuzun son dönemde parlayan yıldızı Yomra ilçemizdir. Sayın BAşkanımız bu güzel yaşam alanlarını Yomra’ya kazandırdığı için, güzel anıtı buraya kazandırdığı için Mustafa Bıyık kardeşime teşekkür ediyorum. Bu anıt, haklının güçlüye karşı mücadelesinin anıtıdır. Bu anıt emeğin, alın terinin, helal puanların anıtıdır” dedi.

İŞTE ŞAMPİYONLUK ANITI’NIN HİKAYESİ 

Pyotr İlyiç Çaykovski, Karadeniz’in karşı kıyısında 1875 yılında meşhur ‘Kuğu Gölü’ balesini yazar, ki o kuğular her yıl göç mevsiminde Karadeniz’in karşı kıyılarından kalkar ve Trabzon’da soluklanırlar. Mavi Karadeniz’in hırçın dalgalarının üzerinden günbatımının bordoya dönüştüğü, bordo ile mavinin birleştiği o en güzel anda sahilde beliriverirler her yıl. İşte bu kuğular, Çaykovski’nin Kuğu Gölü’nün 100. yıldönümünde 1975 yılında, Trabzonspor’un ilk şampiyonluğunu müjdelemek için bu sahile inmişlerdir. Hikaye böyle başlar ve sahile gelen kuğular, Trabzonspor Onursal Üyesi Büyük Önder Atatürk’ü, Trabzon hayranı, Kuğu Gölü’nün bestekarı Büyük Bestekar Çaykovski’yi ve Trabzonspor tarihinde önemli iki kardeşi, Mehmet Rıza Kuğu ve Süleyman Rıza Kuğu kardeşleri selamlar ve Trabzonspor’un başarılarla, şampiyonluklarla dolu geleceğine, parkın meydanındaki Şampiyonluk Anıtı’na doğru yollarına devam ederler. Anıt üzerinde, Trabzonspor’un logosundan renklerine, Avni Aker Stadyumu’nda yaşanan ilklerden, kasketin simgesel değerine kadar tarihten önemli anlar ziyaretçilerle paylaşılır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Trabzon’da Araplar kiralık konut fiyatlarını uçurdu
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor
Dilek İmamoğlu Trabzon'a geliyor