TTB Meclis Başkanı Aslantürk, canlı yayında önemli mesajlar...

TTB Meclis Başkanı Aslantürk, canlı yayında önemli mesajlar verdi

Ulusal Fındık Konseyi Başkanı, Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, Çay TV'de canlı yayınlanan Elif Çavuş'la Gündem programının konuğu oldu.

02 Şubat 2021 - 11:55 - Güncelleme: 02 Şubat 2021 - 15:15

Tarım ve fındık politikalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Aslantürk, "Fındık en önemli tarımsal ihraç ürünü ama bu ülkenin fındık politikası yok, tarım politikası yok. 2003 yılında fındıkta verim ve kaliteyi arttırmak amacıyla bir proje başlattık. 2013 yılında da sahaya indik ve örnek bahçeler yaptık. Bizim birinci görevimiz bu değil, görevi olan kişiler bunu yapmadığı için biz mecbur kaldık. İhracatta da sürdürülebilirliğin gerekliği fındık tarımındaki sürdürülebilirlikten geçer. Bizim örnek bahçelerimizde ortalama 500 kg verim alınabileceğini ortaya koyduk. Türk fındığını artık bir yere taşımak zorundayız. Bir gerçek var o da şu; sizin dışınızda üretim yapan ülkelerdeki üretim miktarı artıyor. Siz onlarla aynı paralelde gitmezseniz belki de Türkiye 10 yıl içerisinde fındık ticaretinden belki de yüzde 45 pay alabilecek. Üretimi iki üç katına çıkarmak mümkün" şeklinde konuştu.

OCAK SİSTEMİNİ ÖNERMİYORUZ

Fındıkta verimi ve kaliteyi arttırmak için fındık tarlalarında üreticilerle örnek bahçe projeleri başlattıklarını ifade eden Aslantürk, "Biz bilinen ocak sistemini önermiyoruz. Tek gövde sistemi üzerinde duruyoruz. Tek gövde de yine bir ocak görüntüsü veriyor. Elma, armut ağacı gibi oluyor. Hem erken meyveye yatıyor, hem de güçlü kök yapısı oluştuğu için strese girmiyor. Hava şartlarından ve diğer şartlardan daha az etkilemiş oluyor. Bu bahçelerde mümkün olduğunca makineli tarımı öneriyoruz. Verim almaya başladık" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İmamoğlu, Trabzon'da kayınvalidesini son yolculuğuna uğurladı
İmamoğlu, Trabzon'da kayınvalidesini son yolculuğuna uğurladı
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Trabzon'a geldi
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Trabzon'a geldi