Trabzonspor eski yöneticisi kime Görüntü Yöneticileri dedi

Trabzonspor eski yöneticisi kime Görüntü Yöneticileri dedi

Eski yöneticilerden Coşkun Kahraman, Trabzonspor'un kurtuluşunun tarihinde gizli olduğunu söyledi.

19 Mayıs 2016 - 17:17

Röportaj: Elif ÇAVUŞ

Trabzonspor sizin için ne anlam ifade ediyor?

Trabzonspor ailemizin parçalarından birisi. Her Trabzonlu için Trabzonspor, ya da Trabzon'da yapılan sporlar her zaman evimizde olan bir parça gibi... Ev ilişkilerinden sonra çocuklarımızla gündemimizde Trabzonspor var. Hepimizin ortak noktası spor ve Trabzonspor.

Trabzonspor'a ne zaman ve nasıl yönetici oldunuz?

2000 yılında Özkan Sümer, yönetiminde yer aldım. Daha önce de tekliflerde bulunulmuştu ve şartlar o gün müsait olmadığı için kabul etmedim. 2000 yılında kulüpteki değişime katkımız olabileceği düşüncesiyle görevi kabul ettim.

Döneminizde yaşadığınız ilginç bir anınızı anlatır mısınız?

Özkan Sümer döneminde transferin son günü Cuma gününe denk gelmişti. Transfer yapılacak ve saat de 16.00 civarındanda Kenan Atalay beni  aradı ve "125 bin dolar açığımız var, parayı yetiştirmemiz gerekiyor" dedi.  Biz de bir kaç arkadaşla bu parayı toparladık ve transferi  yaptık. Polonyalı bir sporcu idi.

ZOR ZAMANLARDA MÜTHİŞ ÇALIŞMALAR

Döneminizde kulüp ekonomisini nasıl çevirdiniz?

2000 yılında kulübe idareci olduğumuz zaman, kulüpte bir önceki yönetim tarafından hacizler, temlikler ve kulübün transferden diğer kulüplere olan borcu, saha gelirlerine konulan temlikler vardı.  Bu durum kulübün kasasına 5 kuruş girmesine müsaade etmiyordu. Bu durum basına yansıyınca "bu yönetim 3 ay gitmez" diyorlardı. İlk önce sıcak para kaynağı bulabilmek için neler yapabileceğimizi düşündük. Koray Aydın,  Ankara'da bir etkinlik düzenledi. Yine Trabzon'da "destek zamanıdır" diye bir etkinlik yapıldı. Milli piyango çekilişi yaptık. Bu kaynaklar beklediğimiz rakamlara ulaşmasa bile bir hareket etme imkanı sağladı. Daha sonra TFF Başkanı Haluk Ulusoy, Mesut Yılmaz, BDDK'ya talimat vererek, 2 yönetici hariç bütün yöneticiler Trabzonspor'un borçlarına kefil olarak kulübe o zamanki Digi Türk'ten para akışını sağladık.  BDDK bu imkanı bize sağladı. Biz yönetimlere geldiğimiz zaman 175 tane kombine satılmıştı. Hemen Trabzon'u kağıt üzerinde bölerek bütün yöneticiler kendi bölgelerinde kombine satışını arttırmak için çalışma yaptı. Kısa zamanda 1000 kombineye ulaştık. Daha sonra da çok daha yüksek rakamlara ulaştık.

TRABZONSPOR TRABZON'DAN YÖNETİLMELİ

Trabzonspor, sizce nasıl yönetilmeli?

Trabzonspor'un başarılı olduğu dönemlerde, nasıl yönetildiği en güzel örneğimi z. Trabzonspor, Trabzon'dan yönetilmeli. Yöneticilerin çoğunluğu Trabzon'dan olmalı. Sayın Şamil Ekinci, başkanlığı bunun en güzel örneğidir. Tabi ki dönem çok değişti. Bugünkü yüzyılda bazı gerçekleri inkar etmemek lazım. Profesyonel kadrolar kulüp içinde olmalıdır. Ama Trabzon'la yatıp kalkan değil, her gün Trabzon'da kalan yönetici ve başkana ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Trabzonspor'un şampiyonluğu yakaladığı yıllardaki dönemler bize örnektir. Bu hem idari açıdan, hem de sportif açıdan, çok güzel bir örnek teşkil ediyor. Biz bunlardan yararlanmak ve ışık olacağını düşünmek yerine bunları görmemezlikten geliyoruz. Trabzonspor Ahmet Suat Özyazıcı, Özkan Sümer ve hatta Şenol Güneş dönemlerinde şampiyon olduğumuz yıllarda Trabzonspor'un kadrosu tamamen altyapıdan gelen ya da amatör kulüplerinden Trabzonspor'a gelen eve gittiği zaman babasının, annesinin hesap soracağı, mahalleye gittiği zaman "arkadaşlarımın yüzüne nasıl bakacağım" diye düşünen yönetici, teknik adam ve sporcu kadrosundan oluşmaktaydı. Sahaya çıktığı zaman bütün gönlünde Trabzonspor sevgisiyle topun peşinde koşan bir sporcu kadrosunun olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yapılaşmanın taraftar desteğini kazanacağını ve taraftar anarşisine de son vereceğini düşünüyorum. Sahada koşan mücadele eden elinden gelen bütün imkanlarını sergilemeye çalışan bütün Trabzonsporlu futbolculara tribünde oturan mahalle arkadaşı, okul arkadaşı, köylüsü, ailesi her zaman destek çıkar. Sağdan soldan gelebilecek sözlere de bu yapılaşma engel olur. Bunların hepsini bir bütün olarak düşündüğümüz zaman bence nerede yanlış yaptığımız  zaten ortaya çıkıyor.

TOPLANTILARIMIZ 6-7 SAAT SÜRERDİ

Yönetim kurulu toplantılarınız nasıl geçerdi?

Yönetim kurulu toplantıları haftada bir gün yapılır. Ama biz haftada 2 -3 gün yaptığımız günleri hatırlıyorum. Gerçekten çok zor bir dönemde yöneticilik yaptık. Yönetim kurulları başkan tarafından davet edilir, toplantı başlar konu ya da konular üzerinde saatlerce tartışılır çoğunluğun dediği olurdu. 16.00'da başlayan toplantılardan çoğu zaman gece 1'de çıktığımız olurdu. Bu konuda sayın Özkan Sümer'e yöneticilik konusunda çok takdir ettiğimi ifade etmek isterim.  Özkan hoca sabırla herkesi dinler, kendi fikirlerini beyan eder. En sonunda çoğunluğun dediğini uygular ve işleme başlardık.

27 MİLYON BİLE TRABZONSPOR İÇİN ÇOK FAZLA BORÇKEN...

Trabzonspor nasıl düzlüğe çıkar?

Geçmişten örneklerle başlamak istiyorum. Trabzonspor, şampiyon olduğu yıllarda gelirlerinin çok az olmasına rağmen başkan ve yönetimin katkılarıyla ve o zamanki toto ve loto gelirleriyle seyirci hasılatlarıyla kulübü yönetmekteydi. Zaman zaman yapılan transferler sonucu kulüp borçlanır ama bu borçlanmalar kulüp gelirini çok fazla aşmayacak şekilde olurdu. 2000'li yıllarda yönetime geldiğimiz zaman kulübün resmi borcu 27 milyon dolar civarındaydı. Bu rakam Trabzonspor için ciddi bir rakamdı. Alt yapıya kendi antrenörlerimizle, şehir dışında oynayan katkı veren sporcularımızı transfer ettik. Yurt dışından yapılan transferlerde gelecek vadeden Trabzonspor'a faydası olabileceğine inandığımız arkadaşları bünyemize kattık. O yıllarda yabancılar 150 bin dolar ücret alıyordu. Yerli sporcular da 200-250 bin civarında bir ücret alıyordu. Bence doğru yaptığımız bu uygulamalar 3 yıl sonra şampiyonluğa oynamaya çalışan Türkiye kupasını alan borcunu 7 milyon dolara kadar çeken sponsorluk gelirlerini arttıran, bir Trabzonspor yarattığımızı düşünüyorum.

Fakat maalesef daha sonraki yıllarda Türkiye'deki yabancı sevdasına biz de gönül verdik. Çok büyük astronomik rakamlarla hem hoca ve sporcular transfer ettik. Bugün gelinen noktada 700 trilyon bir borçtan bahsediliyor. Bunu az önce verdiğim örnekleri uygulayarak aşağıya çekmek çok uzun bir zaman ve uğraş gerektiriyor. Allah yöneticilerin yardımcısı olsun.

Trabzonspor kulübüne ve sivil toplum örgütlerine hiç bir zaman siyaseti sokmamak tabi ki mevcut hükümetlerin imkanlarından faydalanmak. Trabzonlu bakanımız başbakanımız varsa altyapı anlamında faydalanmak isteriz. Hiç bir TS başkan ve yöneticisinin bir aracın üstüne çıkmasını doğru bulmuyorum.

EN BÜYÜK SORUMLULUK TRİBÜNE DÜŞÜYOR

Camiaya mesajınız var mı? (Yönetim, taraftar, teknik heyet, futbolcu)

Teknik direktörlerimizin altyapıdaki sporcularımızdan sadece kulübede oturtmak için değil, sahada da oynayacağı arkadaşlarımızı seçip oynatmalarını istemiştim. Teknik direktörlerinin ve spor adamlarının dediği gibi futbolcu oynadıkça kendini yetiştirir. En yetenekli oyuncu da gelse oynamazsa o bile bocalar. Gençler konusunda önce taraftarın sonra idarecilerin sonra da hocaların daha anlayışlı olması gerektiğini düşünüyorum. Burada en büyük sorumluluk da tribünde oturan bizlere düşüyor.

Yönetim kurulu açısından izleme komitelerine daha çok ağırlık vererek yaşı olgunluğa erişmiş sporculardan ziyade genç yetenekleri bünyemize katmakta fayda var. Bu konuda o kadar çok ağzımız yandı ki buna daha çok dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

 

20 MİLYON DOLAR GELİRİN VARKEN 50 MİLYON DOLAR HARCARSAN...

"Trabzonspor'da gelen yönetimler bir önceki yönetimlerden enkaz devraldıklarını söylüyorlar. Hepsi öyle söylüyor. Bu bazı dönemler için doğru olabilir. Yani mesela "Hacıosmanoğlu'ndan enkaz devraldık" diyebilirler. Ama enkaz dönemi ne zaman başladı. 2003-2004'ten sonra başladı. Ondan önce enkaz yoktu. Trabzonspor gerçekten iyi yönetiliyordu. Kulübün ödeyebileceği borcun altına giriliyordu. Ama senin yıllık gelirim 20 milyon dolar ise sen 50 milyon dolar harcarsan 30 milyon doları bir yerden alacaksın. Bu imkanın var mı "Yok". Hayal kuruyorsun, "Şu sponsoru bulacağım, bu sponsoru bulacağım" diye. Herkesin kafasında şu var "Havaalanı büyüyecek, orası temlik edilecek, kamulaştırılacak, bu para Trabzonspor'a gelecek. Stadın isim hakkı verilecek. Bu parayla Trabzonspor'un borçlarını ödeyeceğiz" Yahu arkadaşlar yapmayın. Borçlanmayalım ve o paralar kulübün kasasında kalsın. İyi transferler yapalım"

TRABZONSPOR'A GEZMEK İÇİN SEÇİLMEK İSTİYORLAR

"Maalesef Trabzonspor'da bir çok yönetici görüntü için oraya gidiyor. Gazetede çıkmak için oraya gidiyor, gezmek için oraya gidiyor. Her hafta sonu değişik heyecan yaşamak için oraya gidiyor. Yurtdışına kampa gitmek için oraya gidiyor. Yok böyle bir şey. Benim babam yıllarını verdi Trabzonspor'a. Ben ondan öyle öğrenmedim. Ondan öğrendiğimi yapmaya çalışıyorum."

HACIOSMANOĞLU BORÇLANDIRDI ÇEKTİ GİTTİ

"Şimdi Hacıosmanoğlu'na birisi çıkıp "Sen bu kulübü 300 milyon borca soktun" diyebilir mi? "150 trilyonunu sen ver" deseler verebilir mi? Veremez. Trabzonspor ödesin. Çektin gidiyorsun. Biz dönemimizde her birimiz milyon dolarların altına imza attık. Şimdi bakıyorsunuz kulübü borçlandırıp gidiyorlar"

50 YILDA ŞAMPİYON OLAMAYACAĞIMIZI SAĞIR SULTAN BİLE BİLİYOR

"Taraftara diyeceksin ki, "Bu kulübün 700 milyon TL borcu var. Benden transfer bekleme. Benden büyük bir teknik direktör bekleme. Şampiyonluğa oynayacak bir takım yapacağım. Benim hedefim 10 yıl içinde şampiyon olabilmek. Trabzonlu insanların içinde olacağı, yabancıların sadece takviye yapılabileceği bir takım oluşturacağım" diyeceksin. Taraftar sakin olacak ve kendi sporcusunu yuhalamayacak. Bunu yapmadığın sürece olmaz. Yöneticiler bu sefer yabancılara yöneliyorlar. Yabancıya gidince de borçlanıyorsun. 700 milyon geliri ödeyebilecek bir Trabzonspor var mı ortada. Hiç bir banka kredi vermez. Bürokratlardan, hükümetten nasıl destek alacaksınız bu borçla. Yönetime gelmek için şoven söylemlerde bulunmayacaksın. Muharrem Usta'nın yaptığı gibi. Bu takımın "50.yılda şampiyon" olamayacağını sağır sultan bile biliyor. Seneye şampiyon olmaz. Mucize lazım. Demeyeceksin. Çok üstten bir talimat geldiyse "Biz Trabzonspor'u şampiyon yapacağız" diye ona bir şey demiyorum."

Coşkun Kahraman kimdir?                         

10 Kasım 1958 ylında Trabzon'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Trabzon da tamamladı. Lisans eğitimini Gazi Eğitim Fakültesinde yaptı. Bir yıl İngiltere'de lisans eğitimi aldı. 1980 yılından bu yana kuyumculukla iştigal etmektedir.

Bulunduğu Görevler:

Trabzon İdmanocağı Spor Kulübünde on yıl idarecilik, iki yıl başkanlık

Trabzon Kuyumcular Derneğinde dört yıl yöneticilik, iki yıl Başkan Yardımcılığı

2000-2003 yılları arasında Trabzonspor Yönetim Kurulu Üyeliği, Altyapı Sorumluluğu

2005-2009 yılları arasında Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinde Yönetim Kurulu Üyeliği

2009 Şubat ayından bu yana Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclisinde Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk babasıdır

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mekke'ye giriş yasaklandı
Mekke'ye giriş yasaklandı
Türkiye'nin fındık deposuna darde
Türkiye'nin fındık deposuna darde