Trabzonspor eski yöneticisi Bahadır’dan önemli açıklamalar

Trabzonspor eski yöneticisi Bahadır'dan önemli açıklamalar

Eski yöneticilerden Yusuf Bahadır: Trabzonspor geleceğini düşünüp kısa ve uzun vadeli planlamalar yapmalıdır

15 Nisan 2016 - 12:40

Röportaj: Ali KILIÇ/ Kuzey Ekspres

Tepki çekmemek adına günü kurtarmaya yönelik çalışmaların kulübe zarar vereceğine vurgu yapan Bahadır, geleceğe yatırım yapmayan bir anlayışın başarılı olamayacağını savundu.

5 DÖNEM YÖNETİCİLİK

Trabzonspor yönetimine ilk girişim 1989 yılında Mazhar Afacan başkanlığındaki yönetimle oldu. Sonrasında ikişer dönem Mehmet Ali Yılmaz ve Sadri Şener başkanlığındaki yönetimlerde olmak üzere Trabzonspor'da toplam 5 dönem yöneticilik yaptım. Daha sonra 13. Divan Kurulu Genel Sekreterliği görevine getirildim.

KATKILARI ÇOK BÜYÜK

 Çok sayıda yönetici ve başkanla birlikte görev yaptım. Bunların içinde kulübe maddi yardımda bulunan çok sayıda insanlar gördüm. Ancak içlerinde Mehmet Ali Yılmaz, Sadri Şener ve Salih Alparslan gibi isimlerin bu anlamda katkısı çok daha büyük olmuştur.

BAŞKANLAR AĞIR BASARDI

Bizim dönemimizde yönetim kurulu toplantılarımızda herkes kendi görevleriyle ilgili çalışmalarını sunardı. Trabzonspor'u ileriye nasıl taşıyabilirizin hesaplarını yapardık. En nihayetinde ortaya bir yönetim kurulu kararı çıkardı ama tabi karar aşamasında başkanların düşünceleri daha ağır basardı.

 

GÖNÜLLÜ MECBURİYET

Her Trabzonlu gibi bizim için de Trabzonspor bir vazgeçilmezdir. Bu şehirde doğup büyümenin getirdiği bir mecburiyet gibi görünse de aslında bu gönüllü bir mecburiyettir. Doğuştan bağlılıktır.

YARINI KURTARMAK İÇİN!

Trabzonspor'un günü kurtarma düşüncesi hiç bir zaman olmamalı. Yarını kurtarmak için dünü ve bugünü iyi etüt etmelidir. Bugünü kurtarma girişimlerinin sonu hep hüsrandır. Karşılıklı güven içerisinde bir ekip ruhuyla hareket edilmeli. Tabi kulübün de bir profesyonel yönetim tarzı olmalı. Ayrıca en başta yönetimler listelerini belirlerken seçimi kazanmaya yönelik isimlerden oluşan listeler belirlememelidir. Bu belki sizi başkan yapar ama sonrasında kulübü iyi yönetemezsiniz.

BU YÖRENİN İNSANLARI

Başarılı bir gelecek için futbolcu ve teknik heyet seçiminde bölgeye uyum sağlayacak isimler tercih edilmelidir. Toplumla barışık insanlar olmalıdır. En başta bu yörenin daha sonra da yakın çevrenin futbolcu ve çalıştırıcılarına öncelik verilmelidir. Tabi bunu yaparken kişilerin vasıflarını da iyi etüt etmek gerekir.

PEDAGOJİ BİLMELİ

Trabzonspor'un yarışmacı bir özelliği var ancak diğer bir yandan da geleceği kurtarmak adına alt yapısına da önem vermeli. Alt yapının başına getirilecek olan kişi iyi eğitimli olmalı, pedagojiyi iyi bilmeli ve teknolojiden de istifade edebilmelidir. Alt yapıdaki gençlerimizin bizim geleceğimiz olduğunu unutmamalıyız.

İZLEME KOMİTESİ

Trabzonspor'un düzlüğe çıkabilmesi için; kurumsallaşması, kısa ve uzun vadeli çözümler üretmesi, iyi bir izleme komitesi kurması ve bilim ve teknolojiden doğru bir şekilde istifade etmesi gerekir. Bunlar yapılırken alt yapıya da gereken önem gösterilmelidir. Tüm bunları bir araya getirdiğinizde başarı da beraberinde gelecektir.

SABIR, SABIR, SABIR

Camia olarak biraz sabırlı olmalıyız.  Her gelen, başarı için gelir. Mutlaka başarısızlıklar yaşar ama bu olumsuz sonuçları en asgariye indirmek gerekir. Bu süreçte de hepimize görevler düşüyor. Trabzonspor'umuzun başarısı için destek vermeli ve sabırla beklemeliyiz. Bu gerçekten önemli. Umut veren kadro-teknik ekip veya yönetime mutlaka sabır göstermeliyiz..

TARİHİ ZAFER VE ACI!

Tüm yöneticilik yaptığım dönemler içinde pek çok acı tatlı anılarım oldu. Bunların içinde bende en çok iz bırakını Bursaspor'la oynadığımız kupa finalidir. O maça tanıklık etmiş pek çok Trabzonsporlu gibi benim de o günleri unutmam mümkün değil. Çok zordu ama zoru başarmak Trabzonspor'a yakışırdı. Öyle de oldu.  Müthiş bir zaferle kupayı kaldırdık. Ancak o güne yakın bir tarihte babamı kaybetmiştim. Bu yüzden de çok büyük bir sevinç gösteremedim.

BÜTÜN KARADENİZ EL ELE

Şehrimizin nüfusu belli. Stadyuma çekebileceğiniz insanların o günkü cebinde kalan para, bir maçı gidip izlemesine izin vermiyorsa bunu başaramazsınız. Güzel bir stada kavuşacağız ancak ulaşım sorunlarını da çözmemiz lâzım. Taraftarı oraya çekmek adına her türlü kolaylığı sağlamamız gerekli. İnsanları kaçırırsanız yaptığınız betonların hiç bir anlamı kalmaz. Bu anlamda tüm Trabzon'umuzu hatta Rize'yi, Giresun'u, Samsun'u ve tüm Karadeniz'i ortak bir paydada buluşturarak takımımıza sahip çıkmalıyız. Bütün Karadeniz el ele verip bordo mavi renkleri desteklemeliyiz. Başka Trabzonspor yok. Takımımızın değerini bilip ona göre destek vermeliyiz.

Yusuf Bahadır kimdir?

1950 yılında Vakfıkebir'in Çamlık Köyü'nde doğdum. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdim. Aynı üniversitede öğretim üyeliği yaptım. Önce dahiliye daha sonra da kardiyoloji uzmanı oldum. 1986'dan itibaren Trabzon'da görev yapmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mekke'ye giriş yasaklandı
Mekke'ye giriş yasaklandı
Türkiye'nin fındık deposuna darde
Türkiye'nin fındık deposuna darde