Trabzonlu kadınlar Pınar Gültekin için eylem yaptı ve...

Trabzonlu kadınlar Pınar Gültekin için eylem yaptı ve...

Trabzon Demokratik Kadın Platformu'ndan kadınlar bir araya gelerek, "İstanbul Sözleşmesi'ne dokunma" dedi.

23 Temmuz 2020 - 13:59

Trabzon Demokratik Kadın Platformu Pınar Gültekin cinayeti ve kadına yönelik şiddete karşı eylem yaptı. Atatürk Alanı'nda toplanan kadınlar, "İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Şiddet Yasası'nı karalamaktan vazgeçin" dedi.

Kadın Platformu adına yapılan açıklamada; "Pandemi günlerinde aldığı ilk kararlardan biri 6284 sayılı kanunu askıya almak olan iktidar, kadın cinayetlerinin sorumlusudur, failidir. 

Pandemiyi fırsata çevirmeye çalışıp infaz yasasıyla şiddet faillerini kadınların yanına geri gönderen iktidar erkek şiddetinin sorumlusudur, failidir. Çocuk istismarına af getirmeye çalışan iktidar, çocuk istismarlarının failidir, sorumlusudur. 

İstanbul sözleşmesini hedef gösteren uygulayamayan kaldırmaya çalışan bu iktidar, yaşadığımız her türlü erkek şiddetinin sorumlusudur, failidir. 

Erkek şiddetini önleyen ve koruyan yasal düzenlemeler tartışma açıldıkça, Pınar'ı katleden eski sevgilisi gibi biz kadınlara karşı bedenlerimize ve yaşamlarımıza karşı gösterilen bu cürret güç kazanıyor. 

İktidar yıllardır gerektiği gibi uygulanması için mücadele ettiğimiz İstanbul Sözleşmesinden çıkmayı tartıştıkça kayıp bedenlerimiz bulunamıyor. Bizi öldürenler bulunamıyor ya da bize şiddet uygulanmayan bir gün geçmiyor. İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı, bugün hayatta olacak Pınar ve yüzlerce kadın için gerçek adalet İstanbul Sözleşmesi'nin uygulanmasıyla gelecek biliyoruz. 

Kaldırmaya çalıştıkları İstanbul Sözleşmesi ne diyor; 

İstanbul Sözleşmesi diyor ki: İlk başta şiddeti önleyici politikalar geliştirin, şiddet eşitsizliğin sonucu olarak ortaya çıkar, bu yüzden de toplumsal cinsiyet eşitliğini tanıyın diyor. 

Yani çıkıp kürsülerden kadın-erkek eşit değildir, diyemezsiniz. 

Erkeklere kadınlara şiddet uygulaması için mırıldanma nasiatları veremezsiniz diyor. 

Eğer şiddeti önleyemezseniz o zaman şiddete maruz bırakılanı koruyacak mekanizmalar geliştirin yani bir kadın karakola gelip şiddete maruz kaldığını söylediyse onu şiddet failinin yanına göndermeyin. 

Kaldığı sığınma evinin adresini şiddet failine vermeyin. 

Yeterli sayıda güvenli sığınma evleri, tecavüz, kriz merkezleri açın diyor. 

Kavuşturma sürecini etkin yürütün yani şiddet failine takım elbise giydi diye iyi hal indirimi vermeyin, haksız tahrik indirimleri vermeyin, konuyla bağlantısı olmayan kadının özel yaşamna dair bilgileri mahkemenin konusu yapmayın. 

Failleri aklamayın, "bir kereden bir şey olmaz" demeyin diyor. 

Politika geliştirin, ulusal ve uluslararası düzeydeki tüm kurumlarla koordinasyon kurun, yani diyor ki; erkek şiddetine karşı mücadele eden kurumların sözlerini dinleyin. 

Öyleyse soruyoruz; bu maddelerden hangisi İstanbul Sözleşmesi'ni kaldırmak için gerekçe olabilir. Hiç biri... 

İstanbul Sözleşmesi'ni kaldırmaya çalışmak, uygulamamak, biz kadınların hayatlarını ellerinden alıyor. 

Bugün Pınar için ve katledilen bütün kadınlar için buradayız. Bir kişinin daha eksilmesine tahammülümüz kalmadığı için buradayız. İstanbul Sözleşmesi'ni uygulayın demek için buradayız. 

İstanbul Sözleşmesi bizim yaşam güvencemizdir. 

Mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz" ifadelerine yer verdi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İmamoğlu’ndan Trabzonspor mesajı
İmamoğlu’ndan Trabzonspor mesajı
Trabzonspor'un Adana Demirspor zaferi sonrası yerel basın yazdı! 'Şampiyonluk geliyor'
Trabzonspor'un Adana Demirspor zaferi sonrası yerel basın yazdı!...