Trabzon siyasetinde son gelişmeler

Trabzon siyasetinde son gelişmeler

Trabzon siyasetinde son gelişmeler

23 Kasım 2018 - 13:13 - Güncelleme: 23 Kasım 2018 - 13:43

AKP’de Soylu ne yapıyor?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde Süleyman Soylu’yu yemek için mücadele eden bir gurup son hamlesini yaptı ve Soylu’yu İzmir’e yollamak istedi.

Soylu’nun İzmir’de kazanamayacağını ve siyaseten zayıflayacağını düşünen bu gurup emeline ulaşamamış görünüyor.

Zira Cumhurbaşkanı Erdoğan, terörle mücadele konusunda halkın gönlünü kazanan Soylu’yu göndermedi ya da gönderemedi.

Soylu konusunda mücadele bitmiş değil. AKP’nin hem genel merkez hem Trabzon boyutunda Soylu ile yıldızı barışmayanlar fırsat kolluyor.

Soylu da bu süreci iyi yöneterek ne kadar iyi bir siyasetçi olduğunu kanıtladı.

Peki Soylu Trabzon’a karışacak mı?

Bizim aldığımız bilgi karışmadığı veya karıştırılmadığı yönünde.

Ancak ilçe adayları açıklandığında bazı ilçelerde müdahalesi olabilirmiş.

Merkezi ise parti kurullarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisi belirleyecek.

Şu an İçin en güçlü adaylar, Oktay Saral, Mazhar Yıldırımhan, Ahmet Metin Genç ve Mehmet Atalay. Ancak güçlülerin güçlüleri Saral ve Yıldırımhan..

Ancak şunu da unutmamak lazım bu ikim de Soylu’ya a çok yakın isimler.

Yani karışmış mı karışmamış mı bu yönüyle bakmak lazım...

Hangi başkanlar aday, hangileri değil?

AK Parti'de yarın büyük gün. 40 ilin ve ilçelerinin adayları açıklanacak. Trabzon açıklanacak mı? Büyük ölçüde açıklanacak. Merakla bekliyoruz. AK Parti genel merkezindeki bir kaynağımızdan edindiğimiz bilgiye göre  Trabzon'da mevcut başkanlardan bazıları değil, bir çoğu değişmiş.

Kesin olmamakla birlikte bize aktarılan bilgilere göre Akçaabat, Yomra, Arsin kesin değişmiş. Beşikdüzü ve Çaykara ve Vakfıkebir adayları ise mevcut başkanlarmış. Tabiki ilçeler yarın açıklanmayabilir. O zaman biraz daha beklemek gerekebilir.

Araklı’da Recep Çebi’nin, Sürmene’de Rahmi Üstün’ün göreve devam edeceğini iddia edenler de var.

 

Yomra'da Değişimin adresi

Yomra'da değişim olacağı kesin. Bu değişimin yeni ismi kim olacak? AK Parti Yomra Belediye Başkan aday adayı Tülay Adanur en güçlü isim olarak biliniyor.

Sivil toplum örgütlerinin etkin isimlerinden birisi olan Adanur'a hem teşkilattan hem de halktan büyük destek var. Daha önce AK Parti Trabzon Merkez İlçe Başkan Yardımcılığı görevini de yapan Adanur'a aday gözüyle bakılıyor.

Mütevazı kişiliği ve sempatik tavırları ile tanınan Adanur, verilen sorumlulukları yerine getireceğini ve Yomra'yı daha da ileriye taşıyacağını söyledi. Yapılan yatırımlarla Yomra'nın Trabzon'un en gözde ilçesi haline geldiğini belirten Adanur, "Yomra'yı biz daha da ileriye taşıyacağız. Yomra Trabzon'un incisi olacak" dedi.

Yomra’ya mühendis bir iş kadını yakışır. Bu anlamda Yomra’da sıkıntı çok..

 

CHP Ortahisar adaylarından ne istedi?

CHP aday adaylarını belirleme çalışmalarını sürdürüyor. Genel merkez hem ilin, hem de Ortahisar ilçe yönetiminin önerilerini dinliyor, dikkate alıyor, yok saymıyor. Milletvekili Ahmet Kaya'nın da etkinliği tartışılmaz. Ahmet Kaya adayların belirlenmesi konusunda en etkin isimlerden birisi. Ahmet Kaya ilçeler konusunda da belirleyici olacak. CHP'nin Trabzon'da güçlü olduğu ilçelerin başkan adayları için özel çalışma yapıyor. Tonya, Beşikdüzü, Düzköy ve Maçka'yı muhakkak almak istiyor. Bu ilçelerin adaylarını merakla bekliyoruz. CHP'nin kendisini şanslı gördüğü ilçe ise kuşkusuz Ortahisar.

Ortahisar Belediye Başkan aday adayları Ali Yazıcı ve Salih Akyüz geçtiğimiz hafta Ankara'dan gelen 3 milletvekili tarafından mülakata alınmıştı. Bu mülakat sonucunda ve yapılan çalışmalar sonucunda bir kanaat oluştu ancak, genel merkez ne Ali Yazıcı'dan geçebiliyor ne de Salih Akyüz'den...

İki adayın da birbirine karşı üstün yönlerinden daha büyük bir sinerji yaratmak isteyen partinin genel merkezi iki adaya "birleşin" mesajını verdi. Adaylar bu teklifi kabul edecek mi belli değil.

Akçaabat CHP’ye Özlü’nün adı geçiyor

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde iktidar partisinin yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi’nin de adayı merak ediliyor. Akçaabat CHP’de şu ana kadar aday adaylığını açıklayan tek isim Ali Ayaz olurken Mustafa Bak’ın da adaylığı düşündüğü belirtildi.

CHP’de adaylık konusunda teklif getirilen bir diğer ismin ise İnşaat Mühendisi Tayfun Özlü olduğu bilgisine ulaşıldı. İnşaat Mühendisi olarak 2005 yılından beri serbest çalışan Özlü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kurulu Trabzon İl ve Karadeniz bölge başkanlığı görevini yürütüyor.

CHP Gençlik kollarında, ilçe ve il yönetimlerinde görev yapmış, İstanbul 2. Bölgeden milletvekili aday adayı olan Tayfun Özlü, İnşaat Mühendisleri Odası ve Kent Konseyi İmar Komisyonunda görev yaptı.

Özlü’nün, Akçaabat için şansının yüksek olduğu belirtiliyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ece Erken’in eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu silahlı saldırıda öldürüldü
Ece Erken’in eşi Şafak Mahmutyazıcıoğlu silahlı saldırıda...
Trabzonspor'un yıldızı Uğurcan Çakır, Avrupa'nın en iyisi! İnanılmaz istatistik...
Trabzonspor'un yıldızı Uğurcan Çakır, Avrupa'nın en iyisi!...