Trabzon Sanat Evi Başkanı Taç, "Ganita’nın kaderi Zağnos...

Trabzon Sanat Evi Başkanı Taç, "Ganita'nın kaderi Zağnos Vadisi gibi olmasın"

Trabzon Sanat Evi Başkanı Taç, Ganita-Faroz projesi ile ilgili endişe yaşadığını paylaştı.

24 Ocak 2021 - 13:34

Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Ganita-Faroz Projesi 26 Ocak tarihde ihale çıkıyor.  Belediye yaptığı açıklama ile projenin detaylarını basınla paylaştı. Yeşil alan, bisiklet yolu, seyir terasları, büfeleri içinde barındıran projeye Trabzon Sanat Evi Başkanı Adnan Taç'dan eleştiri geldi ve henüz vakit varken Trabzon sanatı adına önemli önerilerde bulundu. 

İLGİLİ HABER:

 

HEP AYNI KORKULARI YAŞAMAYA DEVAM EDİYORUZ

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile yaptıkları istişarede Ganita-Faroz projesinde kültürel ve sanatsal alanların olmasının özellikle altını çizdiklerini belirten Trabzon Sanat Evi Başkanı Taç, "Ganitadan Faroz limanına kadar ağırlıklı olarak dolgu alanı olan bu bölgenin önemli ölçüde atıl durumdan kurtarılması, bir yaşam alanı haline getirilerek yeniden insanıyla ve deniziyle buluşması kadar güzel ne olabilir ki. Bu günkü salaş halinden kurtulmasını ve kent insanının yaşam alanına dönüşmesini, denizle olan özlemin giderilmesini en çok isteyenlerden biriyim. Ancak belediyenin proje içeriğinde kültürel ve sanatsal alanların adının geçmediğini görüyorum. Kent insanına yönelik her yapılan projede nedense kültür ve sanat insanları olarak bizler hep aynı korkuları yaşamaya devam ediyoruz" dedi. 

ZAĞNOS VADİSİ GİBİ OLMASIN 

Ganita ve Faroz'un Zağnos Vadisi ile aynı kaderi paylaşmaması için önerilerinin dikkate alınması gerektiğini ifade eden Taç, "Oysaki istişarelerde bunlar hep dillendirilmiş, önerilmiştir. İnsanların yoğunlaştıkları ve yürüme mesafesinde dolaşılabilecek dinlenme alanlarının vazgeçilmezidir sanatsal alanlar. Çekim noktası olma özelliği nedeniyle gün boyu hareketliliği sağlayarak yoğunluğun dağılması anlamında çok merkezli kent ortamlarının oluşmasına önemli katkılar sağlar. Açık hava sergi alanları, açık hava saydam gösteri, müzik dinleti, konser ve sinema alanları, cep tiyatrosu mantığıyla 70-120 kişilik kapalı tiyatro mekanları yapılmalıdır. Hatta portre karikatür, portre resim gibi canlı performansların yapılabileceği, sokak müzisyenlerinin renk katacağı, el sanatları ürünlerinin satışına imkan sağlayan küçük stantların oluşturulabileceği sanat sokakları konuşlandırılmalıdır. Örnekler çoğaltılabilir. Demem o ki sıradan bir park, yeşil alan, yürüme parkurları, yemeye ve içmeye endeksli ticarileşmiş fonksiyonel anlayış böyle yerleri çok da uzun süreli insanlar için çekim alanı yapmaz. Bunun en bilinen örneği Zagnos Vadisi'dir. Projeye emeği geçenlere teşekkür ediyor bu önerilerin kültür ve sanatla anılır olan Trabzon gibi bir kentte artık göz ardı edilmemesini, artık öğrenilmesini istiyoruz" ifadelerine yer verdi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İmamoğlu hakkındaki ceza istemi ile ilgili konuştu
İmamoğlu hakkındaki ceza istemi ile ilgili konuştu
Beş ilde durum vahim!
Beş ilde durum vahim!