Trabzon referandum analizi (özel)

Trabzon referandum analizi (özel)

2017 referandum sonuçlarının Trabzon rakamları oldukça çarpıcı... Kara Tahta'ya yansıyan analizlerimiz şu şekilde:

17 Nisan 2017 - 11:23

TRABZON NEDEN YÜZDE 66’DA KALDI

Referandum yüzde 51.4 oyla kabul edildi. Vatana, millete hayırlı olsun.

Referandum sonuçları bakımından hem ülke geneli hem de Trabzon’u irdelemek gerek. Zira AK Parti bu analizleri yapan ve buna göre strateji belirleyen bir parti.

Biz de Trabzon seçimlerine bir bakalım dedik.

Trabzon’da ilk sandıklar açıldığında köylerden gelen yüzde 80-90 arası oylar partinin şımarık, gösterişçi ve karşısındakine saygısı olmayan şovmen kesiminin kendinden geçip yaptığı yorumlara sahne oldu.

Ancak kentlerde, görece daha eğitimli ve geliri kısmen daha yüksek kişilerin yaşadığı yerlerden gelen oylarla oy oranı giderek düştü. Tüm Türkiye’de olduğu gibi köylerdeki çok yüksek oylar Trabzon’daki yüzde 60 oyun sebebi.

Görünen o ki Trabzon şehir merkezi neredeyse kafa kafaya. Ortahisar civar köylerden ve yüksek yerlerden aldığı oylarla yüzde 60 Evet sonucuyla bir önceki seçimdeki yerini korumuş. Ancak Trabzon geneli hem bir önceki referanduma hem de 7 Haziran ve 1 Kasım’a göre yaklaşık yüzde 10 kaybetmiş görünüyor.

Tabiki bunda referandumun sistemi değiştirecek olmasının da etkisi vardır. Ancak rakamlara bakıldığında ortaya çıkan tablo çok önemli iki bakanı bulunan Trabzon için hiç de iç açıcı değil.

Hem Süleyman Soylu hem Berat Albayrak referandum için iyi çalışmalar yaptı ancak oy partililerin beklediği kadar çıkmadı.

Bunda özellikle partili yöneticilerin ve belediyelerdeki başarısızlıkların önemli etkisi olduğu değerlendiriliyor. Ancak Ortahisar’da bir azalışın olmamasına da dikkat çekmek gerek.

 

 

ŞALPAZARI, DÜZKÖY, BEŞİKDÜZÜ

Trabzon açısından bakıldığında 3 ilçe oyunun da analize muhtaç olduğu görülüyor.

Bunlar CHP’nin belediye başkanlığını kazandığı referandumu kaybettiği Düzköy, AK Parti’nin MHP eski Milletvekili Orhan Bıçakçıoğlu ile kazandığı referandumda kaybettiği Beşikdüzü ve MHP’nin kazandığı ve referandumda yüksek evet oyu veren Şalpazarı.

Trabzon Şalpazarı İlçesi 16 Nisan Referandumunda başarılı ilçelerden biri oldu. MHP'li Belediye Başkanı Refik Kurukız'ın kapı kapı dolaşıp 16 Nisan referandumunda Cumhurbaşkanlığı sistemine evet oyu istemesi başarıyı da beraberinde getirdi. Bir diğer önemli etken de ilçeye asmış olduğu afişle hizmet için evet oyu verilmesi yönünde vatandaşa dayatma yapmasıydı. Şimdi Şalpazarı halkı “Biz sözümüzü tuttuk şimdi takip edeceğiz” diyor. Biz de takip edeceğiz.

Düzköy ilçesi bilindiği gibi geleneksel olarak sol ilçelerden biri olsa da son dönemlerde kırsalda yaşanan muhafazakarlaşma eğilimiyle AK Parti’nin öne geçtiği ilçelerden biriydi. Yerel seçimlerde kişisel ilişkiler ve parti aday dengeleri sebebiyle biraz da şansla CHP burda belediye başkanlığını kazanmıştı. Referandum’da evet oyu çıkması sürpriz olmadı ama yüzde 62 biraz fazla gibi.

Beşikdüzü de geleneksel olarak CHP ve MHP oylarının çok olduğu eğitim seviyesi yüksek ilçelerden.

AK Parti büyük vaatler ve MHP’nin desteğiyle Beşikdüzü’nü kazanmıştı. Beşikdüzü’nde Hayır oranı yüzde 58. Burada da tüm Türkiye’de olduğu gibi muhafazakar MHP’lilerin aksine cumhuriyetçi MHP’lilerin hayıra yönelmesi yaşanmış. Beşikdüzü’nde bu saatten sonra Orhan Bıçakçıoğlu’nu tartışmak isteyenler olacaktır ancak bizce olay sosyolojik.

 

 

REFERANDUMUN KAZANANI SÜLEYMAN SOYLU

Belki birilerine garip gelebilir ancak Türkiye geneli ve özellikle Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu-Güneydoğu Anadolu’da oylar analiz edildiğinde seçimin AK Parti içinde kazananı Süleyman Soylu olduğu görülüyor.

Öncelikle belirtmek gerekir ki İçişleri Bakanı olduktan sonra Güneydoğu’ya yapılan operasyonlar ile huzurun sağlanması, sandık güvenliği ile HDP’ye oy vermek istemeyen ancak baskı sebibiyle veren kişilerin güvenle oy kullanması, kayyum atanan yerlerdeki yüksek oy oranı, EVET oylarını yüzde 10 kadar artırdı ki bu yüzde 50 barajının geçilmesinde çok önemli bir detaydı. Bir başka husus da Karadeniz bölgesinde Soylu’nun ve Ak partinin politikasının karşılık bulması ve MHP’lilerin Karadenizde Hayır’a değil Evet’e yaklaşmaları oldu. Aynı MHP’nin Akdeniz ve büyükşehirlerde Hayır oyu verdiğini unutmamak gerekir.

 

KADIKÖY 80 HAYIR, TRABZON 66 EVET

2010-2011 şampiyonu Trabzonspor. Bunda hiç şüphe yok. AK Parti hain FETÖ örgütünün yaptığı saldırıların ardından durumu fırsat bilenler süreci tersine çevirdi. Aziz Yıldırım, Tayyip Erdoğan ile görüştü şike kumpas oldu. Trabzonspor’un kupası UEFA’ya havale edildi ancak ordan da gelmeyecek gibi görünüyor.

Trabzon’da vatan deyince akan sular duruyor, seçimleri de memleket meselesi olarak görüyor.

Sonuç itibarıyla 3 Temmuz’dan bugüne hep hakkı yenen, ezilen Trabzon kenti hala kupasını verdirtmeyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanında.  Önceleri destek olalım nasıl olsa kupamızı verecek olan görüş, zaten kupamızı vermediler ama bu başka meseleye döndü.

Trabzon referandum’da yüzde 66 evet oyu verdi, Kadıköy ise yüzde 80 Hayır oyu.

Bu sonuçlar anlayana çok şey anlatıyor.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • mehmet
  4 yıl önce
  Eğitim seviyesi yüksek o*** bolgelerde hayir her zaman yuksektir.
 • mehmet
  4 yıl önce
  2010-2011 şampiyonu kupasini Trabzonspora vermeyen evetci CB. dir.
 • mehmet
  4 yıl önce
  Referandum yüzde 51.4 oyla kabul edildi. Yazmissiniz ama yanlis ati a***da uskudari gecmedi . YSK (kanun tanimaz) kanunun uygularsa secimleri HAYIR kazanmistir..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AFAD'dan soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşlara uyarı: Zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmayın
AFAD'dan soğuk ve yağışlı havaya karşı vatandaşlara uyarı:...
Dikkat su sayaçlarınız donabilir!
Dikkat su sayaçlarınız donabilir!