Trabzon Kulislerinden Kara Tahta’ya yazılanlar

Trabzon Kulislerinden Kara Tahta'ya yazılanlar

Halk için halka rağmen siyaset... Trabzon Cora, Kaya ve Örs’ü kazandı... Seçim sonucunu Saadet Partisi belirledi... Ortahisar’daki oy kaybı neden?

26 Haziran 2018 - 17:38 - Güncelleme: 26 Haziran 2018 - 17:44

HALK İÇİN HALKA RAĞMEN SİYASET

 

 

Halk dalkavukluğu yapacak değiliz, çoğunluğun verdiği oy doğrudur diyecek değiliz. Bu seçimler Türkiye gibi ülkelerde demokrasinin uygulanmasının nasıl zor olduğunu gösteren bir durum. 

Tüm dünyada sağ siyaset yükselmeye devam ediyorken,Türkiye gibi bu damarın en yoğun yaşandığı ülkelerde hele de bu denli kutuplaşmanın olduğu bir dönemde, sağ muhafazakarların ittifak yaptığı bir dönemde kaybedeceğini düşünmek biraz hayal gibiydi. 

Halk maalesef takım tutar gibi parti tutmakta, “din ve milliyetçilik” gibi popülist-hamasi argümanlara kanmakta ve bu sebeple de sürünmeye devam etmekte. Daha da kötüsü sürünmekten de şikayet etmemekte bu durumu yaratanları da desteklemekte. Bu durumda halka rağmen halk için çalışma yapanlar “vatan haini” damgası yemeyi bile göze alarak uğraşsa da halkta karşılığı yok gibi görünüyor. Ne demeli kendi düşen ağlamaz mı?

Tabi ki hayır. Çalışmaya devam etmeli, anlatmaya devam etmeli, özellikle gençlerde görünen ışığın üstüne gidilmeli ve doğrular yılmadan tüm imkansızlıklara rağmen aktarılmaya devam edilmeli. 

Demokrasi kazandı deniyor ya evet işte demokrasi kazandı. Bizdeki insan profili budur ve bu durumda bu kadar adaletsiz bir yarışta demokrasi kazanmaya demokrasiyi kullananlar kazanmaya devam edecektir. Ta ki insan profilimiz değişene kadar.

 

 

TRABZON CORA, ÖRS VE KAYA’YI KAZANDI

 

Seçim sonuçlarının sevindirici tarafları da yok değil. Her şeyden önce muhalefet partilerinden Ahmet Kaya ve Hüseyin Örs gibi iki değerli insan Meclis’te olacak. Onların Meclis’te çok verimli çalışacağını ve Trabzon adına kalite getireceğine şüphemiz yok. 

Örs ve Kaya sadece kendi partilerinin milletvekili değildir. Özellikle Hüseyin Örs Saadet Partisi ve CHP’nin de milletvekilidir ve öyle davranmalıdır. Çünkü seçilmesinde diğer partilere verilen oylar da etkili olmuştur. Kısacası Hüseyin Hoca Trabzon’un milletvekilidir ve öyle davranmalıdır. 

Bir de iktidar kanadından listenin doğru yapılamaması sebebiyle az kalsın seçilemeyecek olan Salih Cora’nınseçilmesi Trabzon için kazanımdır. 

Cora iktidar partisinde çalışkanlığıyla öne çıkan bir isim ve toplumun geniş kesimi tarafından da sevilen bir kişi.

Onun da üzerinde çok büyük bir yük olacak. Yaylalar için yaptığı mücadeleye devam etmeli ve Trabzon’un haklarını korumaktaki kararlılığını sürdürmeli. Bizce onun seçilemeyip Nihat Birinci’nin kazanması Trabzon adına talihsizlik olurdu. 1500 oy ile de olsa Cora’nın kazanması kent için hayırlı olmuştur diye düşünüyoruz. 

 

 

SONUCU SAADET PARTİSİ BELİRLEDİ

 

Seçim sonuçlarının ardından her siyasi parti kendi değerlendirmesini yapacaktır. Trabzon özelinde biz Saadet Partisi her ne kadar oy oranını artırmış gibi gözükse de beklenenin altında kaldığını düşünüyoruz. Görünen o ki muhafazakar camiada Milli Görüş Gömleğini çıkaranlar ne olursa olsun bir daha giymiyor. Saadet Partisi Meclis’e girecek olsa bile Milli Görüşçüler kendi adayları yerine eski ANAP’lılara eski MHP’lilere ve liberal AKP’lilere oy vermeye devam ediyor. 

Saadet Partisi hem Türkiye’de hem Trabzon’da oluşturdukları havanın çok çok gerisinde kaldı. 

SP’nin alacağı yüzde 3 oy seçimi ikinci tura taşırdı ve bugün çok farklı şeyler konuşulurdu. Ancak bunu bile alamadılar. 

Gerek Temel Karamollaoğlu gerek Trabzon il yönetimi çok iyi çalıştılar, çok doğru mesajlar verdiler ancak yine de oylarını çok az artırdılar. Gerçi İyi parti milletvekili Hüseyin Örs’ün seçilmesine ciddi katkıları oldu. Bunu da unutmamak gerekir. 

Seçim öncesi iktidar medyasının Saadet’e verilen oylar CHP’ye gidecek yalanını kendi dar kliklerine anlatamadılar. 

Bu algıya yenildiler. 

Ve seçim sonucunu Saadet Partisi’nin iktidardan alamadığı yüzde 1-2 belirledi. 

 

 

ORTAHİSAR’DAKİ OY KAYBININ SEBEBİ NE

 

Adalet ve Kalkınma Partisi geçen seçimlere göre 50 bine yakın oy ve bir milletvekili kaybetti. Ayrıca yeni oy veren 50 bine yakın kişiyi de sayarsak bu rakamı 80 bina çıkarabiliriz. 

Bunun tabiki çeşitli sebepleri vardır. Biz kimseyi yargılamadan, karalamadan kanaatimizi yazalım, alan alır almayan tavırlarını sürdürür.

Herkesin dediği gibi iktidarda aday profillerine ve merkez ile Of ilçesinin ihmal edilmesine çok ciddi tepki vardı. Diğer partiler Merkez’den çok iyi adaylar çıkarında Ortahisarilçesinde ciddi kayıp söz konusu oldu. Of ilçesinde de kayıp olmasına rağmen burada diğer partiler de iyi aday çıkaramadığından kayıp sınırlı kaldı. 

CHP adayı Ahmet Kaya ve İYİ Parti adayı Hüseyin Örs merkezde birebir insani ilişkileri olan ve sevilen isimler. AK Parti kendi partisi dışındaki insanlarla bağını koparmamış bir merkez adayı gösteremediği için bir milletvekilini kaybetti. Böyle devam ederlerse Ortahisar ilçe belediyesini de kaybederler. Büyükşehir için söylenecek söz şu. İlçe ve köylerden gelen oylarla büyükşehir belediye başkanı seçildiği sürece kim olursa olsun seçilmeye devam edilir. Bu Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu bile olsa böyledir. 

Ama bizce AKP bir sonraki seçimde Of ve Çaykara bölgesinden birini aday gösterip o bölgedeki eksikliği giderme yoluna gedecektir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ahmet Ağaoğlu: İki başkan adayıyla görüşeceğiz
Ahmet Ağaoğlu: İki başkan adayıyla görüşeceğiz
Soylu, 'Yalancı' dedi, Özkan, 'boşlukları siz doldurun'
Soylu, 'Yalancı' dedi, Özkan, 'boşlukları siz doldurun'