Trabzon kulislerinden Kara Tahta’ya yazılanlar

Trabzon kulislerinden Kara Tahta'ya yazılanlar

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ parti listeleri nasıl yorumlandı. Trabzonda kim ne kadar milletvekili çıkarır...

21 Mayıs 2018 - 18:05 - Güncelleme: 21 Mayıs 2018 - 18:42

AK PARTİ’NİN LİSTESİ NASIL YORUMLANDI

 

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde listeler belli oldu. Trabzon için birkaç gündür dillendirilen ve dün iyiden iyiye açığa çıkan liste açıklandı. Muhammet Balta, Adnan Günnar, Bahar Ayvazoğlu, Salih Cora, Vehbi Koç ve Selçuk Çebi.

Trabzon’da bu isimlerin olması büyük bir sürpriz olarak değerlendiriliyor.  

Öncelikle Salih Cora şu anda en aktif ve başarılı bir milletvekili iken 4., sırada kalması ve az da olsa seçilememe ihtimali olması iktidar kanadında büyük bir soru işareti yaşatıyor.

İkinci olarak Bakan Süleyman Soylu ile girdikleri mücadeleden eski il başkanları olan Muhammet Balta ve Adnan Günnar’ın galip çıktığını söyleyebiliriz. 

Bakan Soylu’yu İstanbul’a gönderdiler. Trabzon’da ilk iki sıra eski il başkanlarının oldu.

Üçüncü sırada yer alan Bahar Ayvazoğlu ve 4. sırada bulunan Salih Cora da teşkilattan gelen iki isim. 

Beşinci sıra bürokrasiden 6. Sıra ise spor dünyasından. 

Trabzon’da AK Parti’nin listesi zayıf bulundu. Seçimi alıp sürükleyecek bir isim yok.

Veli bir başka husus listede batı kesimden ağırlıklı isimlerin yer alması. Bu durumu rakipleri iyi değerlendirirse 3 milletvekilliğine düşebilir. 

 

 

TRABZON ÇANTADA KEKLİK Mİ?

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Türkiye’de en fazla destek veren illerin başında Trabzon geliyor. Öyle ki her daim Trabzonluları yanından eksik etmemiştir. 

Ancak son dönemde Trabzon’da hem yönetici hem temsilci anlamında liyakatin düştüğü parti koridorlarında özellikle eski ve duayenler arasında dillendiriliyor. 

Buna Trabzon nasıl olsa destek veriyor bu yüzden çantada keklik görüldüğü yönünde bakanlar da var. 

Tabi yeni seçim sisteminde milletvekillerinin de eskisi kadar önemli olmadığını belirtelim. Zira bakanlar büyük olasılıkla dışardan atanacak. Bu açıdan listelerin şekillenmesinde bunlar da dikkate alınmıştır. 

Tabii ki Türkiye’de bir Recep Tayyip Erdoğan gerçeği var. Seçmenin büyük çoğunluğu Erdoğan’a oy veriyor ve listelere bakmıyor. 

Yalnız buna son dönemde böyle bakamayız. Zira son dönemde milletvekillerinde oldukça şikayet olduğu bilindiği halde bunlarla devam edilmesi ve Trabzon’da sevilen bir isim olduğu halde Süleyman Soylu’nun kaydırılması AKP’yi etkileyecektir. 

Çünkü Trabzon’da AK Partililer en çok milletvekilleri ve belediyelerden şikayetçi ve değişim istiyordu. 

 

 

CHP’NİN AVANTAJI SP VE DOĞU

 

AK Parti’nin listesi açıklandı ve listede bir doğu kesiminin handikap olduğu görülüyor. Bunu CHP ve İYİ Parti değerlendirebilirse milletvekili çıkarma şansları var. 

Zira bilindiği gibi Trabzon’un doğu kesimi özellikle OF ve Araklı muhafazakar kesim. Buralarda Saadet Partisi’nin oy potansiyeli var. CHP Trabzon’da ikinci sıraya Saadet Partisi kontenjanı  Bu durumda iş Saadet’e kaldı. Kendi oylarını alırlarsa Saadet partisinden Abdülkadir Çelebi  Meclis’e girer. Bu durumda eksilen milletvekili AK Parti’den gider gibi görünüyor. 

 

3-2-1 Mİ 4-1-1 Mİ 3-1-1-1 Mİ

 

Trabzon’da AKP’nin 3 milletvekili garanti diyebiliriz. Dördüncü milletvekilli için AKP kiminle yarışacak. İktidar dışındaki partilerden CHP de geleneksel oy potansiyeline ve bugünkü havaya bakıldığında 1 milletvekilliği garanti gibi. Peki kalan iki milletvekili kimler arasında paylaşılacak. 

Listelerin teslim edilmesinin ardından İYİ Partinin Trabzon Milletvekili adayları belli oldu. İYİ partide ilk sırada daha önce MHP'den Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Hüseyin Örs, yer aldı. Hüseyin Örs'ün ardından 2. sırada Hüseyin Koloğlu, 3. sırada Tuğba Bayraktar Aydın, 4. sırada Tuna Taşkın, 5. sırada Murat Keleş ve 6. sırada ise Neşe Ay yer aldı.

Hüseyin Örs Trabzon’da tanınan sevilen bir isim. Ancak yeni kurulmuş bir partide sıfırdan başlayıp 60 bin oy almak öyle kolay bir şey değil. 

MHP’nin ilk sırasında eski il başkanı Nihat Birinci var. Hem camiada hem şehirde çok büyük bir ağırlığı yok ancak iki avantajı var. 

Birincisi AKP’de listeyi beğenmeyenler MHP’ye oy verebilir. İkincisi MHP’nin zaten 50 bine yakın bir oyu var. Dolayısıyla MHP’nin bir milletvekili çıkarması zor olmayacaktır. 

Trabzon’da CHP’nin ikinci sırasında bulunan Saadet Partisi’nin kontenjanı seçilebilir mi?

Bizce iyi çalışılırsa özellikle doğu kesiminde ve kırsalında halka ittifak iyi anlatılırsa seçilebilir. 

Yani seçim büyük olasılıkla 3-2-1 veya 4-1-1 şeklinde biter. 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Abdullah Avcı ikna edemedi Egemen Korkmaz Trabzonspor’dan ayrıldı
Abdullah Avcı ikna edemedi Egemen Korkmaz Trabzonspor’dan...
Erdoğan asgari ücret için 'müjdeli haberi vereceğiz' dedi
Erdoğan asgari ücret için 'müjdeli haberi vereceğiz' dedi